07-12-2013 20:31

Ο μέγας Γιορντάνοφ και το χέρι του... Θεού

Με ηγέτη τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και με πάθος που θύμιζε τον παλιό καλό ο Ολυμπιακό η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη με 3-1 επί της ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο στις αναμετρήσεις του πρωταθλήματος με τους «κιτρινόμαυρους».
Η ΑΕΚ δεν κράτησε την υποδοχή της στα κρίσιμα σημεία και όταν έφτασε ένα βήμα από την ισοφάριση για το 24-24 στο 3ο σετ της πήραν τη μπουκιά από το στόμα. Σε φάση διαρκείας με εκατέρωθεν άμυνες ο Βασίλης Κουρνέτας (που στην προηγούμενη φάση είχε πάρει τη θέση του Μαρούλη) έβγαλε άμυνα βγάζοντας το χέρι του μέσα από το φιλέ. Την καθαρή παράβαση δεν είδαν οι έμπειροι Γεροθόδωρος, Λεμονιά Μουλά, το παιχνίδι συνεχίστηκε και ο Γιορντάνοφ τελείωσε το σετ με 25-23 κάνοντας το 2-1 σετ.

Παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων η απόφαση δεν άλλαξε, ενώ στο 4ο σετ ο διάχυτος εκνευρισμός στο στρατόπεδο της ΑΕΚ έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πάρει την καθαρή νίκη με 3-1 σετ.

Γενικά τα περισσότερα από όσα είχαν αποφασιστεί στη σύσκεψη των μέτρων ασφαλείας δεν τηρήθηκαν από την αστυνομία και τον παρατηρητή Στέφανο Βασιλειάδη, το γήπεδο γέμισε με περισσότερους από 550 οπαδούς της ΑΕΚ και είναι θαύμα που δεν έγιναν και χειρότερα αφού στο τέλος επικράτησαν οι πιο ψύχραιμοι οπαδοί της ΑΕΚ αλλά και οι παράγοντες της και ο αγώνας τελείωσε.

Παραδοχή και παράπονο

Προς τιμήν τους πάντως ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας και οι περισσότεροι παίκτες παραδέχτηκαν την βολεϊκή ανωτερότητα του Ολυμπιακου στον συγκεκριμένο αγώνα αλλά έμειναν και με το παράπονο που δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 3ο σετ.

Παράπονα έχει και ο Ολυμπιακός και με το δίκιο του. Δεν υπήρχε αυστηρή αστυνόμευση πίσω από τους πάγκους των ομάδων, ενώ ένα οπαδός της ΑΕΚ που κάθονταν στα επίσημα έφτυνε κατ΄εξακολούθηση τους παίκτες του Ολυμπιακού πάνω από τον πάγκο.

Μπέρδεμα έγινε και τα ταμπελάκια των αλλαγών καθώς το No14 δεν υπήρχε στο κουτί της ΑΕΚ αλλά στου Ολυμπιακού που είχε δύο ίδια νούμερα! Για αυτό και ο

Προβάδισμα

O Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με τον Μαρούλη πασαδόρο, σταθερή υποδοχή και έναν εντυπωσιακό Γιορντάνοφ πήρε τον έλεγχο του αγώνα παρότι η ΑΕΚ ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα 7-5. Τα φλοτ σέρβις του Μαρούλη χάλασαν τη υποδοχή της ΑΕΚ και έδωσαν στον Ολυμπιακό πολύτιμο σερί 4-0 και μαζί προβάδισμα με 9-7 και 13-10. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 13-13 με δύο επιθέσεις από τον Πέτρογλου αλλά ο Ολυμπιακός με καλύτερες άμυνες και κορυφαίο τον Γιορντάνοφ ξέφυγε με +2 από το 16-14 μέχρι και το τέλος του σετ που ολοκληρώθηκε με πλασέ του Γιούρισιτς.

Η ισοφάριση

Η ΑΕΚ απάντησε στο 2ο σετ με βελτιωμένη υποδοχή και φλοτ σέρβις που χάλασε την «ερυθρόλευκη» υποδοχή και με τον απόλυτο έλεγχο στο μπλοκ ξέφυγε 7-3 και αργότερα με 16-10 ύστερα από διαδοχικά μπλοκ και λάθη του Ολυμπιακού στην ανάπτυξη. Η μέγιστη διαφορά έφτασεστο +7 (19-12) και ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά σε 23-20. Τελικά ο Γιορντάνοφ πάτησε γραμμή στο σερβίς του και τελικά το σετ τελείωσε με επίθεση του Παγιάν για το 1-1 σετ.

Σούπερ Γιορντάνοφ και χέρι Κουρνέτα

Το 3ο σετ ήταν και το καθοριστικό του αγώνα και κρίθηκε με μία επίμαχη φάση. Ο Ολυμπιακός δείχνοντας καλύτερα στοιχεία στον αγώνα με πιο σταθερή υποδοχή και τον Γιορντάνοφ σε μεγάλα κέφια κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 8-6 και αργότερα με 16-13 με επίθεση του Σμαραγδή ο οποίος μαζί με τον Γιούρισιτς άρχισαν να ελέγχουν το φιλέ. Ο Ολυμπιακός με τους Κοκκινάκη, Γιορντάνοφ έφτασε μέχρι και στο +4 (20-16) και εκεί άρχισε η αντεπίθεση της ΑΕΚ. Ο Καλντέιρα κάρφωσε άουτ και δέχτηκε και κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ ο Τόρρες κατέβασε τον Γιορντάνοφ με ατομικό μπλοκ για το 20-18. Ο Γιορντάνοφ με διαδοχικές επιθέσεις έφερε τον Ολυμπιακό σε πλεονεκτική θέση για το 24-21, ενώ στο 23-21 ο Γεροθόδωρος δεν επέτρεψε αλλαγή στην ΑΕΚ (να μπει πάλι ο Παγιάν αντί του Παπαδόπουλου) διότι στον πάγκο της οποίας έψαχναν το ταμπελάκι μετο Νο14 που ήταν στο κουτί του Ολυμπιακού. Ο Τόρρες μείωσε για την ΑΕΚ 24-22 και ο Γιορντάνοφ κάρφωσε άουτ. Η ΑΕΚ μείωσε 24-23 και οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν πως η επίθεση ήταν «μέσα». Εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Μετά από διαδοχικές άμυνες ο Κουρνέτας που στο μεταξύ είχε μπει αλλαγή στη θέση του Μαρούλη έβγαλε άμυνα περνώντας το χέρι του μέσα από το φιλέ. Η παράβαση δεν έγινε αντιληπτή από τη Μουλά και τον Γεροθόδωρο, ο Γιορντάνοφ τελείωσε με επίθεση τη φάση και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-23.

Η «ερυθρόλευκη» επικράτηση

Ακολούθησαν διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και 10λεπτη διακοπή για να αρχίσει το 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός πιο συγκεντρωμένος και αποφασιστικός εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και έφτασε δίκαια στη νίκη με 3-1 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο σκορ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λεμονιά

1ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-21
3ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 23-25
4ο σετ: 4-8, 7-16, 16-21, 16-25

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-21, 23-25, 16-25)

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 άσσους και 29 λάθη αντιπάλων

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 9π (8/17 επ, 1 άσσος), Τόρρες 12 (5/7 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), ΓκΕνς 1 (1/1 επ), Παγιάν 10 (10/24 επ), Χατζόπουλος 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ - 39% άριστες), Αλεξίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρέτσης, Παπακυριακού 1 (1/1 επ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 2π (2/5 επ), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Γιούρισιτς 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Καλντέιρα 10 (7/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 31 (28/47 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 89% υπ - 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σωτηρίου, Κουρνέτας 1 (1/1 επ).