01-12-2013 21:08

Η ΑΕΚ το αήττητο, τα Βριλήσσια την πίκρα

Η φανέλα της ΑΕΚ και η αποτελεσματικότητα σε σερβίς και επίθεση μετά το 3ο σετ έκριναν το ντέρμπι στα Βριλήσσια με το οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές με 1-0 και 2-1 σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και να διατηρήσει το αήττητο στο πρωτάθλημα μαζί με τον Ολυμπιακό ο οποίος και πάλι έμεινε μόνος του στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Τα Βριλήσσια έμειναν με την πίκρα αλλά κράτησαν ένα πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια. Η ομάδα των βορείων προαστείων θυμίζει την περίπτωση του Ηρακλή Κηφισιάς στο περσινό πρωτάθλημα όταν είχε προηγηθεί με την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό στην έδρα της αλλά έχασε τους κρίσιμους αγώνες και δε μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση.

Από το 1ο σετ έγινε αλλαγή στην ΑΕΚ η Πολωνέζα Κρουκ η οποία είχε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, ενώ η Ρόγκα έβγαλε τραυματίας όλο τον αγώνα. Τα Βριλήσσια μπήκαν δυνατά και με τις Ριμπέιρο, Τουριάφ να σηκώνουν το βάρος των επιθέσεων πήραν το 1ο και το 3ο σετ αλλά από το 4ο σετ οι γηπεδούχες έβγαλαν κούραση, έκαναν πολλά λάθη στην υποδοχή και έδωσαν την ευκαιρία στη μέτρια ΑΕΚ να σώσει το αήττητο της και το δίποντο. Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ με 4-2 και 8-6, ενώ με δύο πόντους της Γιακουμή η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 10-6 και κρίθηκε ο αγώνας.

Το σημαντικό είναι πως μετά από πολλά χρόνια το κλειστό των Βριλησσίων γέμισε ασφυκτικά από κόσμο ενώ δυναμική παρουσία είχαν οι οπαδοί της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Μαρκάτης-Μιχαήλογλου

Τα σετ: 2-3 (25-18, 22-25, 25-19, 19-15, 07-15)

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς 3 (2/5 επ. 1 μπλοκ), Ριμπέιρο 19 (15/31 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Τουριάφ 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 9 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Χαντάβα 21 (13/40 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 06% άριστες) / Σκόνδρα (λ.-50% υπ. – 27% άριστες),  Καραγκούνη, Κοκίου, Γιοβάνη, Λεωνίδου.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Φερνάντεθ 16 (11/19 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 15 (12/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 18% άριστες), Κρουκ 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 36% άριστες), Γιακουμή 14 (9/17 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιόσοβιτς 13 (12/37 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (2 άσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ. - 30% υπ. – 07% άριστες) / Λαδένη, Τοτσίδου 3 (1/6 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 00% άριστες).