Η Λαμία 3-2 τον ΠΑΟΚ και πρώτο νικηφόρο πέρασμα από την Πυλαία (φωτό)

Cannot find volleynews.v2/MEN/PAOK/2013-14/paok-lamia folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/PAOK/2013-14/paok-lamia/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Μετά την Αγυά (με την Παναχαϊκή) και την Γλυφάδα (με την ΑΕΚ) η Λαμία νίκησε με 3-2 σετ και στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ και μάλιστα στην πρώτη νίκη στην έδρα του δικεφάλου από τότε που οι «ρουμελιώτες» ανέβηκαν στη μεγάλη κατηγορία το 2005. Πρόκειται για την έκτη νίκη της Λαμίας στο πρωτάθλημα και
έφτασε τους 15 βαθμούς και είναι μόλις 2 πόντους πίσω από τον Φοίνικα, τον Ολυμπιακό και την Κηφισιά που ισοβαθμούν στην 2η θέση.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την τρίτη εντός έδρας ήττα και την τέταρτη συνολικά στο πρωτάθλημα κι έμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Ανατροπή Λαμίας στο 1ο σετ

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 , ισοφάρισε σε 2-2 αλλά στο τάι μπρέικ δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με 2-3. Πιο συγκεκριμένα μια σειρά από λάθη στα κρίσιμα σημεία του πρώτου σετ  στέρησαν  στον Δικέφαλο την ευκαιρία να προηγηθεί στην αναμέτρηση παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερος καθ όλη τη διάρκεια του σετ. Με καλό σερβίς και τους Μίλκοφ , Ποτότσνικ να σηκώνουν το επιθετικό βάρος ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με 8-6 και 9-7. Με καλό μπλοκ και τον Όλιεμαν ασταμάτητο η Λαμία ισορρόπησε τον αγώνα στο 11-11. Σταδιακά η ομάδα του Αλέκου Λεώνη άρχιζε να χτίζει μια διαφορά με τον Παντακίδη να πετυχαίνει δύο σερί πόντους για το 16-13. Ο Όλιεμαν μείωσε σε 17-16 αλλά με πρωταγωνιστή τον Τζελάτη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 20-17.  Μια διαφορά που εξανεμίστηκε γρήγορα με τους ασπρόμαυρους να κάνουν τρία συνεχόμενα λάθη.  Ο Μίλκοφ έχασε το σερβίς, ο Ποτότσνικ έκανε φιλέ και άουτ επίθεση του Ποτότσνικ διαμόρφωσαν το 20-20.  Ο Χαραλαμπίδης έκανε το 21-20 και ο Ποτότσνικ με μπλοκ στο Ριζόπουλο το 22-20.  Με νέα επίθεση του Σλοβένου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 23-21 αλλά ο Όλιεμαν απάντησε για  το 23-23. Το τελικό 23-25 διαμορφώθηκε με λάθος επίθεση του Ποτότσνικ και πόντο του Όλιεμαν.

Φουριόζα η Λαμία μετά και την κατάκτηση του πρώτου σετ προηγήθηκε και στο δεύτερο με 2-3 αλλά τρεις συνεχόμενοι άσοι του Τζελάτη έκαναν το 6-3.  Πιο ψύχραιμη η Λαμία και χωρίς λάθη έφερε με μπλοκ το σετ στα ίσια στο 7-7 και προηγήθηκε στη συνέχεια με 9-11,αναγκάζοντας τον Λεώνη να αλλάξει τον Ντάμποβιτς με τον Πιπέργια.  Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το14-14 με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 16-15.  Η Λαμία απάντησε και πάλι και ξέφυγε με 16-18. Ο Μίλκοφ μείωσε σε 17-18,  ο Τζελάτης σε 19-20 και ο Στίγγας σε 20-21. Ο Πέτι έδωσε αέρα τριών πόντων στη Λαμία για το 20-23, ο Ριζόπουλος έχασε το σέρβις για το 21-23. Λάθος του Τζελάτη από τη γραμμή του σερβίς έφεραν την Λαμία σε σετ μπολ. Ο Τζελάτης μείωσε σε 2-24 αλλά ο Νικηφορίδης που πέρασε αλλαγή στη θέση του Μίλκοφ για το σερβίς αστόχησε και έτσι διαμορφώθηκε το 22-25.

Αλλαγές για την ισοφάριση

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τρεις αλλαγές στο βασικό σχήμα με τον Παλέντζα στη θέση του Τζελάτη , τον Νικηφορίδη αντί του Ποτότσνικ και τον Πιπέργια αντί του Ντάμποβιτς.  Οι αλλαγές του Λεώνη έδωσαν έναν άλλον αέρα στην ομάδα με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και να αιφνιδιάζουν τη φιλοξενούμενη ομάδα. Με τον Παλέντζα αλάνθαστο και τον Νικηφορίδη πανταχού παρών ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-3 δείχνοντας αποφασισμένος για την ανατροπή. Με τους ασπρόμαυρους να βγάζουν εκπληκτικές άμυνες και να χαίρονται το παιχνίδι ο Δικέφαλος ξέφυγε με νταμπλ σκορ στο 14-7. Ο Νικηφορίδης με άσο έκανε το 17-9 και ο Μίλκοφ με άσο το 21-12. Με δύο   πόντους του Παλέντζα ο ΠΑΟΚ έφθασε σε τα μπολ στο 24-13, με τον Ριζόπουλο να χάνει το σερβίς για το 25-13.

Ισοφάριση του ΠΑΟΚ

Ομάδα που κερδίζει . αλλάζει και έτσι ο Αλέκος Λεώνης ξεκίνησε με την ίδια σύνθεση όπως και στο τρίτο σετ. Με άσο ο Πιπέργιας έστειλε τον ΠΑΟΚ προηγούμενο στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-6. Οι γηπεδούχοι ανεβασμένοι προηγήθηκαν με 11-8 αλλά οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση με φοβερό μπλοκ ισοφάρισαν σε 15-15. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ στον Νικηφορίδη η Λαμία ξέφυγε με 16-`18. Ο Παλέντζας μείωσε σε 19-20 και ο Νικηφορίδης έκανε το 20-20. Ο Παλέντζας χτύπησε και πάλι για το 22-20 ενώ μπλοκ του Ντάμποβιτς που μόλις πέρασε στο παιχνίδι έκανε το 23-20. Με τον Νικηφορίδη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με δικό του άσο σε 24-20. Η Λαμία μείωσε σε 24-22 αλλά ο Καρβούνης έχασε το σερβίς για το 25-22 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Η Λαμία κράτησε τη νίκη

Η Λαμία ξεκίνησε δυνατά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 2-4 και 3-6 με επίθεση του Ριζόπουλου. Πιο αποτελεσματικοί σε μπλοκ και επίθεση η φιλοξενούμενη ομάδα ξέφυγε με 5-8. Ο Μίλκοφ μείωσε σε 8-9 αλλά με δύο επιθέσεις του Όλιεμαν η Λαμία ξέφυγε πάλι με τρεις πόντους 8-11.Ο Παντακίδης μείωσε σε 10-12 και ο Νικηφορίδης σε 11-13 αλλά Πέτι και Όλιεμαν διαμόρφωσαν το 11-15 .

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 23-25
2ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-12, 25-13
4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-22
5ο σετ: 3-5, 8-10, 9-12, 11-15

Τα σετ: 2-3 (23-25, 22-25, 25-13, 25-22, 11-15)

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Αλέκος Λεώνης): Παντακίδης 5π (4/9 επ, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 12 (9/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποτόσνικ 6 (4/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 15 (14/31 επ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 3 (3 μπλοκ), Τζελάτης 12 (7/25 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ - 45% άριστες), Πιπεργιάς 2 (2 άσσοι), Νικοφορίδης 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλέντζας 11 (/9/17 επ, 2 μπλοκ), Στίγγας 2 (2/2 επ)

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 14π (11/35 επ, 3 μπλοκ), Λαβάγια 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Ολίεμαν 26 (25/49 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Κιόσης 6 (3/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (15/27 επ, 3 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 73% υπ - 42% άριστες), Καββαδάς, Καρβουνής, Μητρόπουλος