24-11-2013 00:30

Με... εντυπωσιακό Ντιάτσκοφ ο Φοίνικας, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε αλώβητος από την Κυψέλη επικρατώντας με 3-1 επί του Παναθηναϊκού για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Βόλεϊ Λιγκ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντιάτσκοφ που σημείωσε 22 πόντους με 89% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.  Βεβαίως, για άλλο ένα παιχνίδι το μπλοκ των πειρατών έκανε και με το παραπάνω τη δουλειά του, με τον Πελεκούδα να σταματάει 6 φορές τους αντιπάλους.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για τους «πειρατές» που πέρασαν για πρώτη φορά στην 2η θέση ύστερα από τη σεζόν 2011-12. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με βασικό ακραίο τον Μανιόπουλο στη θέση του Πενόλιο, αλλά ο Φοίνικας έδειξε υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά στο μπλοκ.

Οι Συριανοί που είχαν και τη συμπαράσταση περίπου 30 φίλων τους είχαν καλό ρυθμό στο και προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στο 2ο σετ όντας πιο απελευθερωμένος στην επίθεση και κατάφερε να έχει από την αρχή μέχρι το τέλος προβάδισμα 1-2 πόντων.

Η ισοφάριση σε 1-1 σετ δεν... ανησύχησε τον Φοίνικα που με την είσοδο του Λάππα (από το 17-15 του 2ου σετ) σταθεροποίησε την υποδοχή του και με πίεση στο σερβίς έβγαλε την υποδοχή του τριφυλλιού «νοκ άουτ».

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας με όπλο το σερβίς και το μπλοκ ξεκίνησε με προβάδισμα 9-0 και το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει προς το τέλος του σετ.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-23, 19-25, 16-25)

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής 2π (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 3 (3/7 επ), Μούρ 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Μπέλλος 24 (22/38 επ, 2 μπλοκ), Μανιόπουλος 8 (7/16 επ, 1 άσσος), Καριπίδης 14 (12/29 επ, 2 μπλοκ) / Κουρούπης (λ, 33% υπ- 33% άριστες), Λιόντας, Καπίρης 1 (1/2 επ), Πενόλιο 1 (1/2 επ), Μαδούρας
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Ζας 14 (12/18 επ, 2 μπλοκ), Τζάνουσεκ 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Ντιαχκόφ 22 (16/18 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (6/10 επ, 6 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 70% υπ - 52% άριστες), Αρβανίτης, Λάππας 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης.