11-11-2013 20:32

Τρίποντο τετράδας για τον Φοίνικα στο... αντίο του Ζαλμά

Με όπλο του το μπλοκ, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 το Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι που αποχαιρετά τον προπονητή Νίκο Ζαλμά μετά από 6,5 χρόνια.  Ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη του Φοίνικα που τον φέρνει στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παμβοχαϊκός μετά από την 4η ήττα του σε 5 αγώνες έμεινε στην προτελευταία θέση.
Με τον Τσας και τον Τακουρίδη να κερδίζουν τους 8 από τους 15 πόντους από το μπλοκ, ο Φοίνικας επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του χάρις και την εξαιρετική εμφάνιση του πασαδόρου Θάνου Τερζή ο οποίος αγωνίστηκε κόντρα στην παλιά του ομάδα και μάλιστα σε μία δύσκολη ημέρα λόγω του πένθους για την απώλεια του Γιώργου Περσιανλή που στο παρελθόν τον είχε προπονητή.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 11-9, αλλά με επίθεση Τζιουστινιάνο και ένα λάθος του Ντιάτσκοφ έγινε το 11-11. Με επιθέσεις Τσας, Ντιάτσκοφ ο Φοίνικας πήρε και πάλι τη διαφορά στο +2 μέχρι το 16-14. Τα σερβίς του Γιάνουσεκ έφεραν έναν άσσο και έναν έμμεσο πόντο για το 18-14, ενώ αργότερα με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα και ένα λάθος του Κράουσε εκτόξευσαν τη διαφορά στο +5 (23-17) και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Ο Ζαλμάς γύρισε την περιστροφή του στο 2ο σετ, ο Παμβοχαϊκός κατάφερε πρόσκαιρα να ισορροπήσει τον αγώνα αλλά οι αδυναμίες του στην επίθεση ήταν φανερές. Με κόπο κατακτούσε τους πόντους, ενώ ο Φοίνικας χωρίς να βρεθεί σε καλή μέρα κατάφερε να αντιπαρέλθει το μικρό προβάδισμα των γηπεδούχων και να βρεθεί πάλι στο 16-14. Στο πρώτο σερί του Παμβοχαϊκού που προήλθε από ξέσπασμα Κουζούνη, Τζιουστινιάνο ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 18-16. και αργότερα 22-20 με επίθεση άουτ του Ντιάτσκοφ που αμφισβήτησαν οι συριανοί. Τα σερβίς του Ντιάτσκοφ χάλασαν την υποδοχή του Φοίνικα και έδωσαν την ευκαιρία στον Τσας να τελειώσει κόντρα επιθέσεις για το 23-23. Ο Κουζούνης έφερε τον Παμβοχαϊκό σε σετ μπολ (24-23), αλλά ο Φοίνικας με δύο διαδοχικά μπλοκ (έναν πάνω στον Κανέλλο και ένα στον Ασπιώτη) πέρασε μπροστά 25-24 και τελείωσε το σετ με άουτ επίθεση του Κοζούνη (26-24).

Το προβάδισμα με 2-0 σετ γέμισε αυτοπεποίθηση τον Φοίνικα και αυτό φάνηκε και στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα των συριανών με 11-8 και να περάσει μπροστά με 17-13. Ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά με τις μεγάλες εναλλαγές στο σκορ και όλα έδειχναν πως ο Παμβοχαϊκός θα έμενε στον αγώνα μετά και το προβάδισμα με +4. Ομως, ο Φοίνικας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Από το 21-18 που βρέθηκε πίσω άρχισε την τελική αντεπίθεση. Με επίθεση του Τσας, με μονό μπλοκ Τερζή στον Κουζούνη και νέο μπλοκ Τακουρίδη στον Ασπιώτη έγινε το 22-22. Το σερί του Φοίνικα συνεχίστηκε και έγινε 6-0 όταν ο εκνευρισμένος Κουζούνης κάρφωσε άουτ δίνοντας προβάδισμα στους συριανούς 23-22. Ακολούθησε νέο άουτ του Ασπιώτη και νέο μπλοκ των συριανών πάνω στον Ασπιώτη που τελείωσε το σετ 25-22 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας.