10-11-2013 21:51

Τρίποντο..επιβίωσης για την Νίκη Αιγινίου, 3-0 την Παναχαϊκή

Σπουδαίο τρίποντο για την Νίκη στο ντέρμπι «επιβίωσης» στην Volleyleague μεταξύ της Παναχαϊκής και της Νίκη Αιγινίου στην Πάτρα. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα πήρε την νίκη με 3-0, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη την φετινή σεζόν, έχοντας υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Η νίκη αυτή ενισχύε την Νίκη Αιγινίου στη βαθμολογία δίνοντας παράλληλα σημαντικό πλεονέκτημα για το μεγάλο στόχο της παραμονής.

Στο ντεμπούτο του στην Παναχαϊκή έγινε για τον Γιώργο λυκούδη, ο οποίος είχε δηλωθεί ως στατιστικολόγος και πρώτος προπονητής ήταν ο Ανδρέας Φαλιέρος ενώ έπαιξε για πρώτη φορά ο Γιάννης Λιβαθηνός ο οποίος μάλιστα ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ και ήταν αλλαγή στα δύο πρώτα.

Ο αγώνας κύλησε στα μέτρα της Νίκης Αιγινίου η οποία είχε υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ. Η Παναχαϊκή φάνηκε φανερά επηρεασμένη από τα γεγονότα που προηγήθηκαν όλη την εβδομάδα με την παραίτηση του Άρη Αγγελόπουλου.

H ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και στο 1ο σετ κατάφερε να προηγηθεί με 17-14. Με το χαμένο σερβίς του Ραντούνοβιτς, επίθεση του Μακλάχλιν και μπλοκ των Αναστασιάδη Νταλίγκι η Νίκη ισοφάρισε (17-17) και μπήκε για τα καλά στον αγώνα. Στο 19-19 ένα μπλοκ πάνω στον Ραντούνοβιτς από Νταλίγκι - Αναστασιάδη και «διπλή» μπαλιά στον Ντονά η Νίκη ξέφυγε 21-19 και η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο (24-20) με δύο συνεχόμενα μπλοκ των Μαυροβουνιώτη-Χριστοφορίδη στον Ν. Ρουμελιώτη.

Στο 2ο σετ η Νίκη πίεσε ακόμα περισσότερο στο σερβίς, ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι που η Παναχαϊκή ισοφάρισε 14-14. Με επίθεση του Μαυροβουνιώτη, άσσο του Αναστασιάδη και επίθεση άουτ το Ν.Ρουμελιώτη η Νίκη έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 19-15. Η Παναχαϊκή έκλεισε τη διαφορά σε 24-22 αλλά ο Μακλάχλιν τελείωσε το σετ 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου επιστρατεύτηκε και ο Γιάννης Λιβαθηνός για βασικός πασαδόρος στην Παναχαϊκή στη θέση του Νίκου Αγγελόπουλου. Τα σερβίς του Αναστασιάδη έδωσαν προβάδισμα 8-5 για τη Νίκη που κρατήθηκε μπροστά και με 12-9 αλλά η Παναχαϊκή με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 13-12. Η απάντηση ήρθε από τους Μαυροβουνιώτη, Μακλάχλιν και δύο μπλοκ από Γεωργόπουλο και Μαυροβουνιώτη που έκαναν το 21-18 για τη Νίκη. Η ομάδα της Πιερίας έφτασε στο ματς μπολ με 24-21 αλλά με μία επίθεση του Ρουμελιώτη και μία του Ντονά η Παναχαϊκή μείωσε στον πόντο. Εκεί έγινε και η φάση του αγώνα για την Παναχαϊκή καθώς ο Ντονάς σε κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσει δέχτηκε μπλοκ και ο Μακλάχλιν τελείωσε τον αγώνα.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 22-25, 23-25)

1ο σετ:6-8, 16-13, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 16-15, 18-21, 23-25

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Νίκη Αιγινίου προήλθαν: 7 άσσοι, 29 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Ντονάς 3π (2/8 επ, 1 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ), Αγγελόπουλος 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (12/28 επ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Βλαχοστάθης 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, -53% υπ, -33% άριστες), Χριστιάς, Λιβαθηνός, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 2 (2/4 επ, 75% υπ).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Γεωργόπουλος 3π (2/13 επ, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (10/20 επ, 4 μπλοκ), Μακλαχλίν 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Χριστοφορίδης 12 (5/9 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αγγελής (λ, -57% υπ, -29% άριστες), Μπλάνκεναου 2 (0/1 επ, 2 μπλοκ), Γκορίδης.