10-11-2013 19:55

Άντεξε και στη Γλυφάδα η Λαμία με σούπερ Πέτι, Ριζόπουλο

Με πολύ καλό σερβις και με ψυχραιμία στο τάι μπρέικ, η Λαμία πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στην ΑΕΚ... σπάζοντας την έδρα της Γλυφάδας στον αγώνα που έγινε για την 5η αγωνιστική της Volleyleague. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχής επικράτηση της ομάδας του Γιώργου Γιάτση, που πλέον είναι ισόβαθμη με τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ΑΕΚ για δεύτερη αγωνιστική γνωρίζει ήττα, που είναι η πρώτη στην έδρα της.

Η Λαμία εκμεταλλέυτηκε τα λάθη της ΑΕΚ στην υποδοχή για να πάρει 11 άσους, ενώ προηγήθηκε με 2-0. Η Ένωση... παρασύρθηκε από τον κόσμο της και βρήκε το κουράγιο να γύρισει στο ματς από το 2-0, αλλά στο τάι μπρέικ τα λάθη δεν την εγκατέλειψαν.

Στο 1ο σετ η ΑΕΚ έχασε ένα μεγάλο προβάδισμα 5 πόντων (16-11). Με τον Πέτι να κερδίζει άσσο και δύο μπλοκ άουτ η Λαμία μείωσε αρχικά σε 16-15, η ΑΕΚ ξέφυγε 18-15 αλλά ο άσσος του Λαβάγια έφερε τη Λαμία πάλι κοντά στο σκορ (18-17). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-19 και από εκεί και πέρα μίλησε το σερβίς του Ριζόπουλου που διέλυσε την υποδοχή της ΑΕΚ. Πήρε έναν  άσσο και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να σκοράρουν κατά βούληση από μπλοκ και κόντρα επιθέσεις για το 24-21. Η ΑΕΚ μείωσε σε 24-22 μόνο όταν ο Ριζόπουλος έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με τον Πέτι (25-22).

Η κατάκτηση του 1ου σετ έδωσε αυτοπεποίθηση στη Λαμία που μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ με διαφορά 8-4. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τους Ρουμελιωτάκη, Πέτρογλου ισοφάρισε σε 10-10. Ακολούθησε μεγάλη μάχη πόντο πόντο με τη Λαμία να είναι πάντα μπροστά μέχρι το 23-22. Ο Πέτρογλου ισοφάρισε 23-23, ο Πέτι έφερε τη Λαμία σετ μπολ (24-23) και στη επόμενη φάση το συμπαγές μπλοκ της Λαμίας με μπλοκ στον Καλαϊτσίδη έκανε το 25-23.

Από το 3ο σετ η ΑΕΚ αντέδρασε, για την ακρίβεια ρίσκαρε πιο πολύ στο σερβίς και η Λαμία έχασε τον ρυθμό που είχε στα δύο πρώτα σετ. Η ΑΕΚ είχε συνέχεια προβάδισμα με δύο πόντους μέχρι το 16-14, αλλά η Λαμία έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 19-17 χάρις τα σερβίς του Πέτι. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Λαμία θα πήγαινε για το τρίποντο, ένα  μπλοκ των Τόρρες - Πέτρογλου στον Λαβάγια, και μία διπλή μπαλιά του Δημητριάδη έφεραν και πάλι την ΑΕΚ μέσα στο ματς για το 20-20. Στο 23-23 που έγινε μετά από λάθος του Γκενς, ο Πέτι κάρφωσε άουτ – απόφαση που αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους – και το σετ τελείωσε με άσσο του Πέτρογλου (25-23).

Στο 4ο σετ η Λαμία έδειξε εκνευρισμένη και κουρασμένη και η ΑΕΚ από την αρχή πήρε διαφορά 4-5 πόντων που τη διατήρησε μέχρι το τέλος και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.
Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί μέχρι το 7-7. Ο Όλιεμαν με επίθεση έκανε το 8-7 και ο Παγιάν με άουτ επίθεση έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στη Λαμία που τη διατήρησε μέχρι το 13-11. Ο Πέτρογλου μείωσε 13-12 αλλά ο Ριζόπουλος με επίθεση και ο Δημητριάδης με άσσο ο Δημητριάδης τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-19, 22-25
2ο σετ: 4-8, 16-15, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-19
5ο σετ: 4-5, 8-10, 10-12, 12-15

Τα σετ: 2-3 (22-25, 23-25, 25-23, 25-19, 12-15)

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Καλαϊτζίδης 6π (5/9 επ, 1 μπλοκ), Τόρρες 12 (9/12 επ, 3 μπλοκ), Γκένς 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Παγιάν 17 (15/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 13 (9/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 15 (12/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 54% υπ - 43% άριστες), Τοκάνης, Κρέτσης
ΓΣ Λαμία (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 20π (14/30 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαβάγια 12 (8/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ολίεμαν 23 (18/42 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Καββαδάς 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ) / Εφραιμίδης (λ. - 39% υπ, 24% άριστες), Καρβουνής 1 (1 άσσος), Μητρόπουλος