06-11-2013 18:25

Οι Μακεδόνες έκοψαν βαθμό από την ΑΕΚ

Οι Μακεδόνες Αξιού έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στη Ριζούπολη, αιφνιδίασαν την ΑΕΚ και της έκοψαν τον πρώτο βαθμό από το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Σε αναμέτρηση για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική η «Ένωση» νίκησε 3-2 σετ αλλά κινδύνεψε ακόμα και με ήττα όταν οι Μακεδόνες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ.
Oι Μακεδόνες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και με πρωταγωνίστρια την Δραγουμάνου ξέφυγε 6-3. Η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι μέχρι τα μέσα του σετ αλλά η Βεργίδου με τρεις προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα των Κυμίνων με 20-18. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και το σετ για τις φιλοξενούμενες τελείωσε 25-23 με επίθεση της Μεταξά και ένα λάθος της Γιακουμή.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή της και πίεσε στο σερβίς ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 3ο σετ το αρχικό 8-5 της ΑΕΚ γύρισε χάρις το πολύ καλό μπλοκ των Μακεδόνων που ισοφάρισαν 9-9 και πήραν προβάδισμα 13-10. Διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το φινάλε του σετ και το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει αλλά με μπλοκ οι Μακεδόνες τελείωσαν το σετ 25-23 και έκαναν το 2-1 σετ.

Από το 4ο σετ η ΑΕΚ κυρίως με το σερβίς και το μπλοκ και πολύ καλές τις Καβαθά, Κρουκ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο και με 25-17 να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-0) με τα σερβίς της Καβαθά και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μάλφας, Παρατηρητής: Πολίτης

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-13, 23-25, 25-17, 15-10)

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Λαδένη 5 (1 άσος, 4/14 επ.), Ιβάνοβα 8 (7/22 επ., 58% υπ., 1 μπλοκ), Κρουκ 19 (1 άσος, 16/36 επ., 63% υπ., 2 μπλοκ), Γιακουμή 15 (1 άσος, 12/20 επ., 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (2 άσοι, 4/6 επ.), Καββαθά 22 (5 άσοι, 12/19 επ., 5 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 81% υπ. - 57% άριστες), Γιόσοβιτς 5 (1 άσος, 2/9 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (1 άσος, 8/20 επ., 85% υπ.)

ΜAKΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ (Μανώλης Σκουληκάρης): Δραγουμάνου 18 (2 άσοι, 14/37 επ., 60% επ., 2 μπλοκ),Τυφλιώρη 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Καετάνο 14 (11/35 επ., 49% υπ., 3 μπλοκ), Μιλοβιανού 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ),Βεργίδου 11 (3 άσοι, 5/7 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 15 (8/15 επ., 7 μπλοκ) / Αναγνώστου (λ - 56% υπ. - 31% άριστες), Γιαννάκου, Παντελίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παλτιμσιζόγλου, Ζίγκα