04-11-2013 20:51

«Σταύρωσε» την ΑΕΚ

Αλεξανδρούπολη. Του Στέφανου Λεμονίδη:
-Kόουτς δύσκολα χωρίς Σιδηρόπουλο

"Θα τους κερδίσουμε και με τον Κασαμπαλή, έχουν πωρωθεί όλοι οι παίκτες" η απάντηση του Θανάση Μουστακίδη, που δικαιώθηκε , αφού ο 18 χρονος πασαδορος Σταύρος Κασαμπαλής,  βούτηξε στα βαθιά (γαστρεντερίτιδα ο Σιδηρόπουλος) και βγήκε σώος, οδηγώντας τον Εθνικό σε μεγάλη νίκη 3-1 επί της ΑΕΚ. Φορτώθηκε ξαφνικά τον ... σταυρό του μαρτυρίου, είχε να ανεβεί ένα Γολογθά, αλλά με την απόδοση του ...σταύρωσε την ΑΕΚ, που πίστεψε ότι θα κερδίσει εύκολα εκμεταλλευόμενη την απουσία του Σιδηρόπουλου.

Ο πιτσιρικάς δεν δείλιασε στιγμή, αν και φόρτωσε υπερβολικά τον Ράιτς (43 από τις 100 επιθέσεις), αλλά ο Κροάτης τελείωνε τις μπάλες(23 πόντους από επίθεση) και το αποτέλεσμα τον δικαίωσε. Μεγάλες στιγμές στην Αλεξανδρούπολη, με τον Εθνικό να είναι για πρώτη φορά στην ιστορία του στην κορυφή της Α1 ανδρών, χάρη στο σερβίς και το κοινό του.

Πολλά κρίθηκαν στο τρίτο σετ και μετά το 1-1, όταν η ΑΕΚ προηγήθηκε 7-10 και 15-16. Εκεί ο Κλαρούδας αντικατέστησε τον Παγιάν με τον Πέτρογλου, ενώ στο 18-17 έβαλε τον Κρέτση στη θέση του Γκενς. Το παιχνίδι άλλαξε ροή και ο Εθνικός προηγήθηκε 20-17 με δυο επιθέσεις του Ραιτ και 23-19 με τον Ανδρεάδη. Εκεί επέστρεψε ο Γκενς, αλλά το σετ είχε πάρει γαλανόλευκο χρώμα και τελείωσε 25-22 με δυο επιθέσεις του Δαλακούρα.

Ο Εθνικός προηγήθηκε στο τέταρτο σετ 11-7 , 19-16 , 22-19, 23-21 πιστεύοντας ότι τελείωσε το σετ, αλλά η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία λέξη της . Μείωσε 23-22 με Πέτρογλου κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα, αφού σε επίθεση του Ραιτς, ο δεύτερος διαιτητής Τσεπκινλής έδωσε φιλέ στην ΑΕΚ, ενώ οι παίκτες της ΑΕΚ, ζήτησαν ότι ο Ραιτς πέρασε στο γήπεδο τους. Πάλι όμως δεν παραδόθηκε η αθηναϊκή ομάδα και ισοφάρισε 24-24 με χαμένο σερβίς του Ραιτς και μπλοκ του Τόρες στον Ανδρεάδη. Ο Ανδρέας πήρε το αίμα του πίσω για το 25-24, ο Μαντέκας ισοφάρισε και το σετ τελείωσε 25-27 με χαμένο σερβίς και αουτ επίθεση του Πέτρογλου.

Ο Εθνικός στην κορυφή, η ΑΕΚ με παράπονα για τη διαιτησία του Τσεπκινλή, με τον Κλαρούδα να λέει "ο διαιτητής είναι από τον Έβρο και σφυρίζει για την πατρίδα του. Και πέρυσι με την Ορεστιάδα σταμάτησα να κωουτσάρω και απλά τον κοίταζα. Τα ίδια και απόψε. Βέβαια δεν φταίει ο διαιτητής που χάσαμε , αλλά τα δικά μας λάθη"

Αν δούμε όμως όπως πρέπει συνολικά τον αγώνα , θα σταθούμε στον 18 χρονο Σταύρο Κασαμπαλή, που άντεξε το βάρος ενός ντέρμπι και εβγαλε ασπροπρόσωπο τον προπονητή του, που πίστεψε σε αυτόν, τον βάπτισε στα ματς με τη Σκρα και απόψε τον βούτυηξε