06-10-2013 22:11

«Κιτρινόμαυρη» επιστροφή με ιστορικό διπλό στο Ρέντη

Η ΑΕΚ δήλωσε... παρούσα στην Βολεϊ Λιγκ και με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο έκανε αισθητή την επιστροφή της. Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 (22-25, 25-23, 25-21, 18-25, 18-16) στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» και πλέον μπορεί να κοιτάζει μέχρι και την πρόκριση στα τελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Η Ένωση έγραψε ιστορία καθώς είναι η πρώτη φορά που κερδίσει τον Ολυμπιακό μέσα στην έδρα του.

Βεβαίως την πρώτη... πιστολιά την είχε ρίξει λίγες ημέρες καθώς το ίδιο είχε κάνει και σε φιλικό αγώνα που είχαν δώσει οι δύο ομάδες. Αυτή τη φορά ήταν ο Τόρες με τον Ρουμελιώτάκη προωταγωνιστές στην μεγάλη νίκη.

Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και με καλή τακτική στο σερβίς με τον Τόρρες να κυριαρχεί στο φιλέ και τον Πέτρογλου να πιέζει στην επίθεση μαζί με τον διαγώνιο Παγιάν πίεσε τον Ολυμπιακό. Η χρυσή αλλαγή για τον Κλαρούδα ήταν ο Ρουμελιωτάκης που μπήκε αλλαγή στο 2ο και 3ο σετ και ξεκίνησε βασικός από το 4ο σετ. Μαζί με τον Γκούζντα κράτησαν την υποδοχή, ενώ ο Γκενς και ο Κρέτσης αλλάχτηκαν τη στιγμή που έπρεπε από τον Κλαρούδα και όταν ο Ισπανός είχε αρχίσει να εκνευρίζεται.

Ο δικέφαλος έδειξε από την αρχή ότι θα είναι πολύ σκληρό καρύδι, καθώς δεν παράτησε το πρώτο σετ αν και βρέθηκε να χάνει με 16-12, και σταδιακά μείωσε την διαφορά, στο 23-22. Σε εκείνο το σημείο όμως με μια μεταφορά που χρεώθηκε ο Πέτρογλου, ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ (24-22) και μπήκε μπροστά στα σετ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με τις οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι παρά την διαφορά που δημιούργησε η ΑΕΚ με τα λάθη του Ολυμπιακού για το 18-22. Όλα κρίθηκαν στο τέλος με το σερβίς του Τόρες. Ο Παγιάν έκανε το 23-24 και ο άσος του Ισπανού τελείωσε το σετ.

Τα λάθη των γηπεδούχων συνεχίστηκαν στο τέταρτο σετ, με το σερβις του Ρουμελιωτάκη σε συνδυασμό με τις άστοχες επιθέσεις του Γιούρισιτς να δίνουν το πλεονέκτημα στον δικέφαλο για το 16-20. Η διαφορά δεν καλύφθηκε και τη ΑΕΚ έκανε το δεύτερο βήμα για την μεγάλη νίκη.

Μπροστά στον κίνδυνο της ήττας ο Δημήτρης Καζάζης αναγκάστηκε να ρίξει στη μάχη και τον τραυματία Μπόμπι Γιορντάνοφ, κίνηση που βοήθησε την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός, αλλαγμένος δημιούργησε μια μεγάλη διαφορά για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ

Εκεί, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με έναν τυχερό άσο του Τόρες (13-14) για να εκμεταλλευτεί στη συνέχεια το τέταρτο ματς μπολ. Στο 16-16 ο Καλαϊτσίδης με επίθεση και ένας άσος του Κράτση έκριναν την ιστορική νίκη για την ΑΕΚ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Ειρήνη.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-18, 16-18)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 2 άσσοι, 58 επιθέσεις, 18 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 10 άσσοι, 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12π. (8/27 επ., 4 μπλοκ), Γιούρισιτς 8 (4/11, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Καλντέιρα 13 (10/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου 10 (8/16, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (9/13, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 50% υπ., 39% άριστες), Μαρούλης, Κοκκινάκης 11 (11/20), Γιορντάνοφ 8 (8/20).

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Μαντέκας 7π. (6/18 επ., 1 άσσος), Καλαϊτσίδης 6 (3/9, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τόρρες 15 (8/19 επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Γκενς 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παγιάν 18 (15/36, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 16 (16/35) / Γκούζντα (λ. - 50% υπ., 43% άριστες), Τοκάνης, Κρέτσης 2 (1 / 1, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 12 (11/19, 1 άσσος), Παπακυριάκου, Παπαδόπουλος.

2ος όμιλος
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ώρα Αναμέτρηση
Τετάρτη 9/10 Ρέντη 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Κηφισιάς
Απόφαση στο ΔΣ της ΕΣΑΠ στις 7/10 Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. (αναβλήθηκε)
Σάββατο 5/10 Ρέντη 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-19, 25-22, 25-15)
Απόφαση στο ΔΣ της ΕΣΑΠ στις 7/10 Α.Ε.Κ. - Α.Ο.Κηφισιάς (αναβλήθηκε)
Κυριακή 6/10 Ρέντη 19.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-18, 16-18)
Δευτέρα 7/10 Ζηρίνειο 19.00: Α.Ο.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο.