11-02-2023 22:53

Ο Π.Α.Ο.Κ. έμεινε ζωντανός στα Μεσόγεια κόντρα στο φοβερό Μαρκόπουλο

Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα φοβερό ματς κέρδισε με 3-2 στο Μαρκόπουλο με την Καταρίνα Ζαρολίνσκα Κρολ να σταματά στους 36 πόντους.
Ο Δικέφαλος πανηγύρισε την 15η νίκη του σε 16 αγώνες με τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil όπως και με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τις εντυπώσεις, όχι όμως και τον αγώνα παρόλο που είχε διπλό ματς στο τάι μπρέικ, ενώ οι δύο ομάδες την Τετάρτη (15/2) θα βρεθούν αντιμέτωπες και πάλι στο ίδιο γήπεδο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετά το αρχικό 5-3 πήρε το προβάδισμα στο σκορ (5-7, 10-14) με τον ΑΟΜ όμως πάντα να βρίσκει τον τρόπο να επιστρέφει. Οι ασπρόμαυρες έφτασαν στο +5 (15-20) με άσο της Βεργίδου, αλλά η απάντηση ήρθε με σερβίς της Καλανταρίδου (19-20) για να φτάσουμε στο 20-22. Ο ΠΑΟΚ έχασε κόντρα επίθεση, ο ΑΟΜ έτρεξε σερί 4-0 για το 24-22 και παρά το χαμένο σερβίς της Νάγκελς η Λέιθαμ τελείωσε το σετ (25-23).

Το σενάριο στο δεύτερο σετ ήταν πανομοιότυπο, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία του σκορ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μετατρέψει το 19-20 σε 19-22 με την εξαιρετική Κρολ, αλλά και πάλι ο ΑΟΜ βρήκε λύση από το μπλοκ ισοφαρίζοντας 22-22 και φτάνοντας σε σετ μπολ (25-24 με άσο της Νάγκελς). Η γηπεδούχος μάλιστα είχε την ευκαιρία να το τελειώσει, αλλά Κρολ και Μερτέκη έβγαλαν απίθανη άμυνα και στη συνέχεια η Μερτέκη με ατομικό μπλοκ στην Λέιθαμ έκανε το 25-25. Ο ΑΟΜ είχε και δεύτερο σετ μπολ που έσβησε η Κρολ, με την Πολωνή στην επόμενη φάση να βγάζει φανταστική άμυνα και την Κάφρεϊ να κάνει το 26-27, ενώ η Αμερικανίδα με νέα κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ στο 26-28.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ όπου το 6-8 του ΠΑΟΚ έγινε 11-8 με την Καλανταρίδου στο σερβίς και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +5 (17-12). Οι ασπρόμαυρες όμως επέστρεψαν γρήγορα (17-15 άσος Μπλάνκο, 19-18 Κάφρεϊ) χωρίς ποτέ να ισοφαρίσουν και στο 24-23 η Λέιθαμ τελείωσε την επίθεση και το σετ...

Το αρχικό 2-5 του ΠΑΟΚ στη εκκίνηση του δ' σετ έδειξε μια αντίδραση, αλλά ο ΑΟΜ γρήγορα μάζεψε τη διαφορά και προηγήθηκε έχοντας μάλιστα σταθερά μια διαφορά 2-3 πόντων μέχρι το 19-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να πιέσει από το σερβίς προσπερνώντας με 19-20 για να φτάσουμε και πάλι σε ένα φινάλε θρίλερ. Ο ΑΟΜ προηγήθηκε 23-22 με άσο, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με τη γηπεδούχο να χάνει διπλή κόντρα μπάλα στο 25-25 και δυο επιθέσεις των Κάφρεϊ, Κρολ να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ είχε αρχικά το πάνω χέρι (2-4), αλλά οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο με τον ΑΟΜ στο +2 (8-6). Κι αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το 14-12 όπου ο ΑΟΜ είχε διπλό ματς πόιντ. Η Κάφρεϊ έσβησε το πρώτο, η Φιτζμόρις με άουτ επίθεση έσβησε το δεύτερο με την Αμερικανίδα να είναι μοιραία στο φινάλε καθώς δεν μπόρεσε να τελειώσει και τις δύο επόμενες επιθέσεις , κάτι που έκαναν οι Κάφρεϊ και Κρολ δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Νικάκης, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σπίγγου, Τρίκκας, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 26-28
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-18, 25-23
4ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 25-27
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 14-16

Τα σετ: 2-3 (25-23, 26-28, 25-23, 25-27, 14-16 ) σε 135'.

*Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 78 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 19 (15/43 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Νάγκελς 8 (1/6 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Φίτερερ 16 (10/14 επ., 6 μπλοκ), Αλλαγιάννη 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Λέιθαμ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-40% άριστες) / Γούλα (λ, 55% υπ.- 22% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Ευαγγελίου, Σπανάκη, Βαϊοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 36 (36/59 επ.), Στράντζαλη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-16% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 21 (17/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 10 (9/15 επ., 1 άσσο) / Κλέπκου (λ, 53% υπ.-35% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Μερτέκη 6 (4/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ.-20% άριστες), Τερζόγλου, Λιάγκη.

Η γνώμη του πάγκου

Έλενα Κανελλοπούλου (Βοηθός προπονήτρια Μαρκοπούλου): «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Παρά τη μεγάλη βαθμολογική διαφορά είδαμε την δουλειά που έχουν κάνει οι δύο ομάδες και πρόσφεραν υψηλού επιπέδου βόλεϊ. Είμαστε ευχαριστημένοι από τη δουλειά στη προπόνηση που φάνηκε και στην απόδοση μας στο γήπεδο. Ούτε μία στιγμή δεν τα παρατήσαμε. Ομάδες όπως ο Π.Α.Ο.Κ. έχει εμπειρία από τέτοιες συνθήκες, αλλά δείξαμε τη ποιότητά μας. Έχουμε ακόμα περιθώρια βελτίωσης».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Είχαμε προετοιμαστεί με ιδιαίτερη προσοχή για τον αγώνα, γιατί το Μαρκόπουλο έχει αρκετές αθλήτριες που μπορούν να σου κάνουν ζημιά. Σήμερα η Λέιθαμ και η Φιτζμόρις έπαιξαν σε υψηλό επίπεδο. Ήταν περίπλοκα για εμάς, αλλά δεν ήταν η πρώτη φορά που βρεθήκαμε με τη πλάτη στο τοίχο. Είναι σημαντικό που πάλι καταφέραμε να γυρίσουμε τον αγώνα και να πάρουμε τη νίκη».