05-02-2023 01:26

Τρίποντο τετράδας ο εκπληκτικός Μίλωνας, 3-1 την Κηφισιά

Με πρωταγωνιστές τους Χερ, Μολίνα, Γιορτνάνοφ ο Μίλωνας νίκησε την Κηφισιά με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 4αδας για τη 13η αγωνιστική. Ο Μίλωνας ανέβηκε στους 25 βαθμούς και είναι σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό, ενώ η Κηφισιά έμεινε καθηλωμένη στους 20 βαθμούς. Επι πλέον η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε και το πλεονέκτημα της μεταξύ τους ισοβαθμίας

Ο αγώνας δεν είχε τις συγκινήσεις της αναμέτρησης στο Ζηρίνειο, είχε πολλά λάθη αλλά ο Μίλωνας είχε την ουσία και πήρε το καθαρό τρίποντο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Μίλων παίρνοντας μεγάλη ενέργεια από τους φιλάθλους του ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 7-4 μετά από άσσο του Μολίνα. Η Κηφισιά με μπλοκ του Μαικόν μείωσε προσωρινά 7-6, όμως τα διαδοχικά λάθη του Οκοσάνοβιτς στην επίθεση έδωσαν στους γηπεδούχους «αέρα» τεσσάρων πόντων 10-6.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να πιέζει την Κηφισιά, να είναι πιο αποφασιστική πάνω στο φιλέ παίρνοντας «αέρα» 6 πόντων 15-9 μετά από πόντου του Γιορντάνοφ και άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ μείωσαν 23-19 με άσσο του Ρουσόπουλου όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και το κατέκτησαν 25-20 με επίθεση του Μπράιαν.

Συναρπαστική ήταν η αρχή του 2ου σετ με τον Μίλωνα να προηγείται 6-4 και την Κηφισιά να τρέχει σερί 3-0 και να προσπερνά 7-6 με άσσο του Οκοσάνοβιτς. Η ομάδα των βορείων προαστίων με κόντρα του Σέρβου διαγώνιου πήρε πρώτη φορά προβάδισμα 2 πόντων 10-8 όμως ο Μολίνα με συνεχόμενους πόντους, αλλά και το ισχυρό μπλοκ έφεραν ξανά τους γηπεδούχους μπροστά 13-11 στα μισά του σετ.

Η Κηφισιά με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στη θέση του Τσέιβερς κράτησε καλύτερα στην υποδοχή και με αντεπίθεση ισοφάρισε 15-15. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Μίλωνα να προηγείται 19-17 και την Κηφισιά να προσπερνά 20-19 μετά από άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ.

Ο Βούλγαρος διαγώνιος άμεσα διόρθωσε το λάθος του και με μπλοκ πάνω στον Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσε το 21-20. Στη συνέχεια ο άσσος του Δημητούλη έφερε τους γηπεδούχους στο 22-20. Η Κηφισιά όμως έβγαλε πείσμα και με τον Σιημητρά να δυσκολεύει την υποδοχή του Μίλωνα και τον Γιορντάνοφ να καρφώνει άουτ ισοφάρισε 23-23.

Στην πιο συναρπαστική φάση του σετ η Κηφισιά έχασε «χρυσή ευκαιρία» να πάει σε σετ μπολ, καθώς ο Οκοσάνοβιτς ήταν άστοχος στην επίθεση με τον Μίλωνα να φτάνει μία «ανάσα» από το 2-0, με 24-23, κάτι το οποίο έγινε στην επόμενη φάση με το μπλοκ του Μπράιαν να διαμορφώνει το 25-23.

Στο 3ο σετ οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη μπήκαν με μεγάλη αποφασιστικότητα, έσπασαν μπάλες στο φιλέ και με κόντρες των Τσέιβερς και Μαικόν προηγήθηκαν 9-4. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ και με «όπλο» τα εξαιρετικά σερβίς «πλήγωσαν» την υποδοχή των γηπεδούχων φτάνοντας μέχρι και το 21-10 με άσσους από τους Τσέιβερς, Μαικόν και Οκοσάνοβιτς. Ο Μίλωνας δεν έβγαλε αντίδραση και η Κηφισιά κατέκτησε με άνεση το σετ 25-13 με μπλοκ του Σπηλιώτη στον Ανδρεάδη.

Στο 4ο σετ η εκπληκτική άμυνα με βουτιά του Κοντοστάθη και η επίθεση του Μαικόν έβαλαν μπροστά την Κηφισιά 4-3, όμως ο Μίλωνας απάντησε και έχοντας τον Χερ στο σερβίς και αποτελεσματικούς Ανδρεάδη και Γιορντάνοφ πήρε συνεχόμενους πόντους φτάνοντας στο 10-5. Τα λάθη των «κυανόλευκων» ήταν πολλά, κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι φτάνοντας στο 16-7 με μπλοκ του Θεοδόση.

Η Κηφισιά έκανε την… ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει όμως οι γηπεδούχοι με εμπειρία αλλά και ποιότητα κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το σετ 25-15.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-23

3ο σετ: 4-8, 9-16, 10-21, 13-25 4ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-23, 13-25, 25-15) σε 102'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/34 επ.), Μολίνα 20 (12/24 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ, 41% υπ. - 19% άριστες), Εφραιμίδης (0/6 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 65% υπ. - 35% άριστες), Θεοδόσης, Δημητούλης 1 (1 άσσος), Νανόπουλος 1 (0/3 επ., 1 άσσος, 82% υπ. - 55% άριστες), Στράτος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 20 (13/35 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 9 (9/19 επ., 53% υπ. - 35% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1/3 επ.), Μορέιρα 11 (9/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάβερς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 48% υπ. - 32% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ. - 40% άριστες), Σιημητράς, Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Παπαδόπουλος (1 μπλοκ), Τσικάτος, Δραβόπουλος.