28-06-2013 15:01

5η θέση για τις γυναίκες στους Μεσογειακούς

Την πρώτη της νίκη σημείωσε η εθνική ομάδα των γυναικών στους Μεσογειακούς αγώνες της Τουρκίας, αφού επικράτησε με 3-1 (28-26, 21-25, 25-20, 25-23) της Γαλλίας στην αναμέτρηση για τις θέσεις 5-6 της διοργάνωσης.

Έτσι τα ελληνικά χρώματα κατέκτησαν την πέμπτη θέση του τουρνουα.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να ...κοντράρονται στα ίσα και την ελληνική να είναι αυτή που να κερδίζει στα σημεία. Στο δεύτερο οι Γαλλίδες δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να φέρουν το ματς στα ίσα. Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια με το δεύτερο, αλλά πρωταγωνίστρια ήταν η εθνική μας ομάδα. Το 4ο σετ ήταν κρίσιμο και είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Η Γαλλία ήθελε την ισοφάριση και η Ελλάδα τη νίκη. Οι Γαλλίδες είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως η ελληνική ομάδα με ανατροπή κατάφερε να πάρει το σετ και την νίκη.

Διαιτητές: Πιάνα (Ιταλία), Μπατζντέ (Τουρκία)

Τα σετ: 28-26, 21-25, 25-20, 25-23