19-11-2022 23:53

Πλησίασε στον... Άθλο κόντρα στον πρωταθλητή αλλά ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από την Ορεστιάδα

Μεγάλος αγώνας έγινε στην Ορεστιάδα μεταφορικά και κυριοεκτικά με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει δύσκολα το μαχητικό Άθλο Ορεστιάδας με 3-2 σετ στο κατάμεστο γυμναστήριο Νίκος Σαμαράς.

Ο Παναθηναϊκός άφησε έναν πολύτιμο βαθμό στην ακριτική πόλη, ανέβηκε στους 10 βαθμούς στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται -4 από τον Ολυμπιακό και -2 από τον ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ αλλά γύρισαν το ματς, πέρασαν μπροστά με 2-1 σετ όμως τελικά χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να επικρατήσουν με 15-12.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού ήταν ο Λούκας Ρανγκέλ με 15 πόντους, 65% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 2 μπλοκ, ενώ ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 23 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι. Λίμπερο και πάλι αγωνίστηκε ο Βασίλης Κωστόπουλος. Κορυφαίο σετ για τον Παναθηναϊκό ήταν το 2ο σετ όπου σημείωσε 6 άσσους.

Ο Άθλος μπήκε δυνατά και όπως και με τον Ολυμπιακό έδειξε στοιχεία μεγάλης ομάδας αποφασισμένη να παλέψει όλα τα ματς στο πρωτάθλημα. Κορυφαίες εμφανίσεις έκαναν οι Κασαμπαλής, Γκλαντστόουν αλλά και ο λίμπερο Σπύρος Βελούδης σε υποδοχή και άμυνα. Ο Άθλος χάνει τρίτο ματς στο τάι μπρέικ και παρότι παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 3 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με ράλι πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Ο Ντε Πρα έκανε το 14-13 και με τον Γκλάντστοουν να πιέζει την υποδοχή του Παναθηναϊκού ο Άθλος έκανε συνολικό σερί 4-0 εν μέσω αποθέωσης και πήρε προβάδισμα 17-13. Η πολύτιμη διαφορά συντηρήθηκε από τους ακρίτες, ο Παναθηναϊκός δεν απάντησε και το σετ έκλεισε με 25-20 χάρις το μπλοκ του Αλγκούλ.

Με ένα μεγάλο σερί 7-0 χάρις το σερβίς του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έφερε τον έλεγχο του αγώνα στο 2ο σετ. Εκεί που έχανε 5-3 έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 10-5. Σε όλο το σετ κράτησ εκαι αύξησε τη διαφορά στο +9 όταν ο Κόβαρ και ο Πετρέας τελείωσαν κόντρα επιθέσεις για το 25-16 και το 1-1 σετ.

Δυναμικό μπάσιμο έκανε ο Παναθηναϊκός και στο 3ο σετ με το σερβίς του Ρανγκέλ και προβάδισμα 4-0. Αυτή η διαφορά κρατήθηκε μέχρι τα μισά του σετ όπου με επιπλέον πίεση σε σερβίς και μπλοκ αλλά και το σερβίς του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 20-14 και έκλεισε άνετα το σετ 25-17 για το 1-2.

Οπως και με τον Ολυμπιακό, έτσι και με τον Παναθηναϊκό ο Άθλος έβγαλε χαρακτήρα και πάλεψε το ματς. Ισορόπησε αρχικά σε 7-7 με τον Γκένοφ και με το μπλοκ του Γκλαντσόουν και το σερβίς του Γκένοφ προσπέρασε 11-8. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και με νέο σερί 3-0 χάρις τον άσσο του Ριζόπουλου και τα πιεστικά σερβίς του ο Άθλος κρατήθηκε μπροστά 15-13. Το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι ο Αλγκούλ και ο Γκένοφ τελείωσαν δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις για το 23-19. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Ρανγκέλ 24-22 και ο Κάιο ντε Πρα με επίθεση έκανε το 25-22, το 2-2 σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Μπροστά στο ενδεχόμενο δεύτερης ήττας στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός ανασυγκροτήθηκε και επιστράτευσε όλη την εμπειρία των παικτών του. Ο Κόβαρ και ο Ερνάντεζ έδωσαν από την αρχή προβάδισμα 4-1. Το προβάδισμα με 2-3 πόντους το διατήρησε έστω και με κόπο ο Παναθηναϊκός ενώ μετά από δύο φάσεις διαρκείας ο Φράγκος και ο Ρανγκέλ έκαναν το 14-10. Από εκεί και πέρα το ματς είχε τρία λάθη. Δύο από τον Παναθηναϊκό για το 12-14 και το χαμένο σερβίς του Γκένοφ με το οποίο τελείωσε ο αγώνας για το 12-15 και το 3-2 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Μέκιος Αναστ., Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20
2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-22
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 12 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 12 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15) σε 144΄.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 11π. (8/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 13 (11/36επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (3/5επ.), Αλγκούλ 9 (3/11επ., 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 20%αρ.) Γκένοφ 13 (11/31επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 28%αρ.) / Βελούδης (λ. - 38%υπ., 14%αρ.), Χατζημαρινάκης (λ), Μποζίδης Βασ. 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης, Τσολακίδης, Μποζίδης Π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15π. (12/28επ., 1 μπλκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (0/2επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 15 (11/17επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/20επ., 56%υπ., 25%αρ.), Ερνάντεζ 23 (18/38επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κωστόπουλος λ. (55%υπ., 18%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης.