25-06-2022 18:04

Bialystok Futures: Πλήρωσαν την κούραση Μανδηλάρης, Κανέλλος

Με την 9η θέση αποχαιρέτησαν το τουρνουά της Πολωνίας οι Άγγελος Μανδηλάρης, Ιάσωνας Κανέλλος που ηττήθηκαν με 2-0 (21-16, 21-17) από τους Αυστριακούς Τράμερ, Φριντλ.

Στον καθοριστικό αγώνα για την είσοδο στην 8άδα η ελληνική ομάδα, πέρα από τον αντίπαλο είχε να ξεπεράσει και την κούραση από τον προηγούμενο αγώνα που ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 15:00 ώρα Ελλάδας και μέσα σε δύο ώρες έπρεπε να βρεθούν ξανά στο γήπεδο.

Από τάι μπρέικ προέρχονταν και οι Αυστριακοί, οι οποίοι όμως έπαιξαν νωρίς το πρωί και είχαν πολλές περισσότερες ώρες για να ξεκουραστούν. Κι αυτό αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ μέχρι το 6-6 είχαμε χάσει δύο, τρεις ευκαιρίες για να πάρουμε μια μικρή διαφορά και τελικά το έκαναν οι Αυστριακοί που ξέφυγαν 6-8 και 9-12. Με άσσο του Μανδηλάρη μειώσαμε στον πόντο, αλλά στο 12-13 ο ίδιος έχασε την κόντρα επίθεση και με μπλοκ στον Κανέλλο το σκορ πήγε στο 12-15. Κι οι Αυστριακοί με δική τους πετυχημένη κόντρα έφτασαν για πρώτη φορά στο +4 (15-19) και έκλεισαν το σετ στο 16-21.

Στο δεύτερο σετ πάλι αρχικά υπήρχε ισορροπία με την ελληνική ομάδα να μετατρέπει το 7-8 σε 10-8 (άσσος Μανδηλάρη και άουτ), ωστόσο μπλοκ του Φριντλ και άουτ του Κανέλλου έφεραν το σκορ στο 10-11 κι αμέσως μετά το το τάιμ άουτ με νέο λάθος έγινε το 10-12. Η ελληνική ομάδα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αμέσως (αντί για 12-12, 11-13) και όλα κρίθηκαν στο 14-15... Ο Μανδηλάρης έχασε το σερβίς, ο Φρίντλ έκανε νέο μπλοκ (14-17) και στο 15-17 χάσαμε νέα κόντρα επίθεση για να μείνει η διαφορά στους τρεις πόντους (15-18) και να κλείσει το σετ στο 17-21...