23-05-2022 00:18

Με υπογραφή Σέμενιουκ η Ζάκσα έκανε το back to back κόντρα στην Τρεντίνο (3-0)

Βack to back για το Πολωνικό «θαύμα» της Ζάκσα η οποία μετά το περυσινό θρίαμβο στη Βερόνα κόντρα στην Τρεντίνο, διπλασίασε τις νίκες της και φέτος κόντρα στον ίδιο αντίπαλο, στη Λουμπλιάνα, καθώς επικράτησε με 0-3 (22-25, 20-25, 30-32).

Κορυφαίος των νικητών ο ακραίος Σέμενιουκ με 27 πόντους που πέρυσι αναδείχθηκε mvp του αντίστοιχου σούπερ φάιναλ ανδρών. Επίσης η πρωταθλήτρια Ευρώπης και Πολωνίας, έγινε η τέταρτη μόλις ομάδα που σηκώνει δύο διαδοχικά Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τις Μπελογκόριε (2003-04), Τρεντίνο (2010-11), Ζενιτ Καζάν (2015-16)

Η εξέλιξη του τελικού

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ η Ζακσα πήρε προβάδισμα με 10-15, η Τρεντίνο ισοφάρισε σε 16-16 με τον Μικελέτο, ο Κάζμαρεκ οδήγησε την Ζάκσα στο 20-23, ο Καζίσκι μείωσε για τους Ιταλούς σε 22-23 αλλα και πάλι ο Κάζμαρεκ τελείωσε το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 10-10 αλλα με Σέμενιουκ (8 πόντους στο σετ) και Σλιόκα, η Πολωνική ομάδα ξέφυγε με 12-18, 16-22, 20-24 και ο Σέμενιουκ διαμόρφωσε το 20-25 και το 0-2.

Θρίλερ είχαμε στο τρίτο με την Τρεντίνο να φτάνει σε σετ μπολ με 24-23, στην εξέλιξη η Ζάκσα έκανε την ανατροπή με 25-26 αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς μπολ. Η αγωνία πήρε παράταση με τις δυο ομάδες να φτάνουν στο 27-27, 30-30, και 30-32 δια χειρός Σέμενιουκ που με δύο καθοριστικούς πόντους ολοκλήρωσε τον τελικό με 30-32 και έστειλε με 3-0 την Ζάκσα στον έβδομο ουρανό.

Τα σετ 0-3 (22-25, 20-25, 30-32)

Tρεντίνο (Λορεντζέτι): Καζίσκι 16, Μικελέτο 13, Ντε Χιρ 0, Σπερτόλι 1, Πινάλι 0, Λάβια 6, Ζένγκερ (λ), Μποντρασκάνιν 5, Λίσινακ 9

Ζακσα (Κρετού): Κάζμαρεκ 13, Ρέντζο 3, Ζάνους 0, Κλούθ 0, Σλιόκα 7, Σέμενιουκ 27, Σόντζι (λ) Σμιθ 10, Κοσιάν, Σταβέβσκι