26-10-2020 22:19

Με «τριαντάρη» 'Εγκλεσκαλνς και 11 άσσους, ο Ολυμπιακός πέρασε απο το Ζηρίνειο

Ο Ολυμπιακός παρότι δυσκολεύτηκε στην έδρα της Κηφισιάς πήρε την πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ και ξεκίνησε με τρίποντο το 53ο πρωτάθλημα Volley League. Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική, η Κηφισιά με το σερβίς και το μπλοκ έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι χρειάστηκε να επιστρατεύσουν όλη την δύναμη των Εγκλεσκαλνς (30 π) και Μιγιαίλοβιτς (19π), οι οποιοι πέτυχαν συνολικά 49 πόντους, ώστε να πάρουν τη νίκη ενω οι νικητές τελείωσαν την συνάντηση με 11 άσσους.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού με 7-2 χάρις τα σερβίς του Φρομ που με άσο διαμόρφωσε το 7-2. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τον Μπάση να πιέζει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με τους Ζουπάνη και Τσάμπερλεν να τελειώνουν φάσεις έτρεξε σερί 4-0 και μείωσε 10-9.

Ο Ολυμπιακός κράτησε το μικρό προβάδισμα μέχρι το 21-20. Οι "ερυθρόλευκοι" στα κρίσιμα έβγαλαν ποιότητα, και με μπλοκ του Όκολιτς έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 24-21, με τον σέρβο να τελειώνει το σετ με επίθεση σε πρώτο χρόνο 25-21.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά ανέβασε την πίεση σε σερβίς και μπλοκ και στο 9-9 ο Ζουπάνης με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις κόντρα στην παλιά του ομάδα έκανε το 12-9. Με μπλοκ του Μπάση και άσο του Σπυριούνη έγινε το 17-12. Ο Ολυμπιακός πίεσε για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε σερί 4-0 και μείωσε 18-17.

Ο Τσάμπερλεν νίκησε στο φιλέ τον Βουλκίδη και ο Κωτσάκη πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-17. Η Κηφισιά κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με επίθεση του Σπυριούνη.

Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Εγκλεσκλάνς και αόυτ του Μπάση μείωσε 24-22 όμως το σερβίς του Βουλκίδη πήγε άουτ για το 25-22. Στο τρίτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19. Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις. Με τον Μιγιαϊλοβιτς στο σερβίς και επίθεση του Έγκλεσκλανς προηγήθηκε 21-19.

Μάλιστα ο διαγώνιος του Ολυμπιακού έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων 23-19 και τελικό ο Εγκλεσκλανς με κερδισμένο μπλοκ άουτ τελείωσε το σετ με 25-21. Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τέταρτο σετ και έχοντας τον Μιγιαϊλοβιτς στο σερβίς προηγήθηκαν νωρίς με 6-1.Οι "ερυθρόλευκο"ι συνέχισαν με «πατημένο γκάζι» κι έφτασαν στο +7 (13-6) με άσο του Εγκλεσκλανς. Μέχρι το τέλος κράτησαν τη διαφορά και με άσσο του Μιγιαϊλοβιτς τελείωσε ο αγώνας 25-19.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τόλιος, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 21-25

2ο ετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 21-25

4ο σετ: 2-8, 11-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 60 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 19-25) σε 119'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 10 (10/23 επ., 36% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 16% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ. - 57% άριστες), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 3 (3/4 επ., 29% υπ. - 29% άριστες), Μελλές 1 (1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 12 (8/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ. - 26% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 19 (13/30 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. - 37% άριστες), Έγκλεσκανς 30 (27/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Όκολιτς 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.