23-09-2018 02:21

Ο Βελάσκο στην εξέδρα και η Πολωνία στα κάρβουνα (highlights-video) (πανόραμα Η' ομίλου)

H Σερβία νίκησε την «ορφανή» Αργεντινή με 3-0 σετ και μαζί με την Ιταλία, τις ΗΠΑ και την Βραζιλία προκρίθηκαν στο φάιναλ-6 του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών που βρίσκεται σε εξέλιξη στην Ιταλία και την Βουλγαρία. Η Πολωνία επηρεασμένη από την ήττα σοκ από την Αργεντινή που προήλθε από τα χοντρά λάθη του προπονητή της Βιτάλ Χέινεν έχασε και από τη Γαλλία με 3-1 σετ και από εκεί που ήταν το απόλυτο φαβορί με 12-0 νίκες έκανε δύο συνεχόμενες ήττες και κινδυνεύει να αποκλειστεί.

Με τον Χούλιο Βελάσκο στην εξέδρα λόγω της τιμωρίας του με μία αγωνιστική για τις χειρονομίες που έκανε μετά τη νίκη επί της Πολωνίας με 3-2 σετ, η Αργεντινή δεν αντιστάθηκε στην καλύτερη έτσι κι αλλιώς Σερβία που επικράτησε 3-0 σετ.

Αλλωστε η Αργεντινή δεν είχε και το κίνητρο της πρόκρισης καθώς δεν είχε καμία ελπίδα. Οι σέρβοι του Νίκολα Γκρμπιτς είχαν ξεκάθαρη υποδοχή και στοχευμένη γρήγορη ανάπτυξη που εξουδετέρωσε το μπλοκ - άμυνα των Λατινοαμερικάνων. Ο Λούμπουριτς με 14 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Σερβίας ενώ από την Αργεντινή ο Ζανότι και ο Πογκάγιεν σημείωσαν από 10 πόντους.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Σερβίας Νίκολα Γκρμπιτς χαιρέτησε με έμφαση (βασική φωτό) τον Χούλιο Βελάσκο στέλνοντας το δικό του μήνυμα σε όσα είχαν γίνει την προηγούμενη μέρα στον αγώνα της Αργεντινής με την Πολωνία και τον Χέινεν.

Στο άλλο ντέρμπι του ομίλου η Γαλλία βρήκε... ζαλισμένη την Πολωνία και με πρωταγωνιστή τον Νγκαμπεθ που σημείωσε 26 πόντους νίκησε με 3-1 σετ. Με αυτό το τρίποντο η Γαλλία έφτασε τους 15 βαθμούς και έχει ελπίδες για πρόκριση εφόσον νικήσει και με τρίποντο την Αργεντινή την Κυριακή και χάσει η Πολωνία από την Σερβία. Η Πολωνία μέσα σε ένα 24ωρο μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες και χρειάζεται δύο σετ από την Σερβία για να προκριθεί.