25-01-2018 22:41

Η ανατροπή έμεινε στη μέση για τον Ολυμπιακό

Την ήττα με 3-2 από την Ταργκοβίστε γνώρισε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη για την φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ γυναικών. Οι φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης βρέθηκαν πίσω με 2-0 στα σετ, ισοφάρισαν σε 2-2 αλλά δεν τα κατάφεραν στο τάι μπρέικ.

Η ρεβάνς θα γίνει στις 6 Φεβρουαρίου στο Ταργκοβίστε και ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να πάρει μια νίκη με 3-0 ή 3-1 για να προκριθεί. Με νίκη 3-2 η πρόκριση στα κριθεί στο χρυσό σετ. Οποιαδήποτε ήττα τον αποκλείει.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε με 7-5 ,αλλά εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα. Με το σερβις της Οτάσεβιτς, η Ταργκοβίστε έκανε σερί 5-0 για το 7-10. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και με 3 συνεχόμενα μπλοκ πήραν κεφάλι στο σκορ (13-12). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 18-18, όταν με το σερβις της Κολάρ οι Ρουμάνες πραγματοποίησαν νέο σερι 7-0 για να πάρουν το σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον αγώνα και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Η πρώτη προσπάθεια της Ταργκοβίστε για ανατροπή έγινε στο 21-16. Η ρουμανική ομάδα μείωσε σε 22-21, ωστόσο έκανε δύο λάθη και ο Ολυμπιακός είχε 3 ευκαιρίες να πάρει το σετ (24-21), αλλά δεν τα κατάφερε. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (24-24), γλίτωσαν από άλλο ένα σετ μπολ (25-24) και με άσσο της Φάιρς πήραν και το δεύτερο σετ.

Από το τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Παρότι βρέθηκε να χάνει (7-10), ισοφάρισε σε 10-10 και πέρασε μπροστά με 14-11. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, η διαφορά μεγάλωσε, με το σερβίς της Νιέμερ έγινε το 20-13 και το σετ πήρε τον δρόμο μου.
Ανάλογη εξέλιξη είχε και το 4ο σετ. Ο άσσος της Χίπε έκανε το 10-8 και άλλος ένας της Πολ διαμόρφωσε το 16-9. Στο 21-16 με μπλοκ της Λαμπρούση, σερβίς και επιθέσεις της Χίπε ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ πολλοί πίστεψαν ότι ο Ολυμπιακός θα έφτανε στην ολική ανατροπή, αφού με… πέναλτι της Νιέμερ προηγήθηκε με 11-9. Ωστόσο μετά από το τάιμ άουτ ο Ερνάντες ο Ολυμπιακός δέχθηκε σερί 4-0 (11-13), με την Ταργκοβίστε να μην αφήνει την ευκαιρία της να χαθεί.

Διαιτητές: Μπαρτούλα (Βοσνία) – Ντε Μπαρ (Ολλανδία)

1ο σετ: 7-8, 16-15, 18-21, 18-25
2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-27
3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-14, 25-16
4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16
5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 332 λάθη αντιπάλων και της Ταργκοβίστε προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (18-25, 25-27, 25-16, 25-16, 13-15) σε 115'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νιέμερ 20 (14/41 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 40% άριστες), Πολ 10 (7/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Λαμπρούση 5 (4/11 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 25 (22/49 επ., 3 άσσοι) / Κονόμι (λ, 38% υπ. - 14% άριστες), Κωνσταντινίδου.

ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Ερνάντεζ): Χροντσέκοβα 8 (4/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιθ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Φάιερς 15 (13/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 34% άριστες), Τρίτσα 16 (14/46 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Οτάσεβιτς 12 (3/8 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κόλαρ 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντιουρ (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Σόουζα 1 (άσσος), Τσαλότα 1 (άσσος), Μάρτσιου 1 (1/2 επ.