16-12-2017 23:53

Ηρακλής... από τα παλιά εδραιώθηκε στην 3η θέση

Ο Ηρακλής έχανε το πρώτο σετ από τον Παμβοχαϊκό αλλά με αντεπίθεση διαρκείας νίκησε με 3-1 σετ και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, έναν βαθμό μπροστά από τον Φοίνικα και τη Νίκη Αιγινίου. Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 6 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Απόστολος Αρμενάκης, ενώ ο γηραιός είχε ικανοποιητικό ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση. Ο Κώστας Προύσαλης διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τη μέτρια υποδοχή της ομάδας που είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Όπλο των γηπεδούχων ήταν και το μπλοκ, όπου δέσποζε ο Νικηφόρος Φωτιάδης που πήρε 13 πόντους με 7 μπλοκ.

Το 1ο σετ ήταν και το πιο ενδιαφέρον του αγώνα καθώς είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και με ανατροπή στο φινάλε το κατέκτησε ο Παμβοχαϊκός. Ο Ηρακλής με αποτελεσματικό μπλοκ – άμυνα και με δύο πόντους από τον Φωτειάδη και τρεις συνεχόμενους από τον Ριζόπουλο ξέφυγε 13-7 μετά από συνολικό σερί 5-0. Ο Ριζόπουλος ήταν ο εκφραστής και των επόμενων επιθέσεων και η διαφορά άνοιξε στο +7 (18-11). Όλα έδειχναν πως το σετ θα ήταν τυπική διαδικασία αλλά ο Παμβοχαϊκός βελτίωσε την υποδοχή του και με πρωταγωνιστή τον Δαλακούρα μείωσε σε 21-17. Με τον Παλέντζα στο σερβίς και δύο πόντους από τον Βουλκίδη ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 22-22. Ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπολ μετά την επίθεση του Εφραιμίδη, ο Παλέντζας ισοφάρισε και ο Αρμενάκης έδωσε νέο προβάδισμα στον «γηραιό» 25-24. Ο Παμβοχαϊκός με επίθεση του Γκλαντστόουν και άουτ του Αρμενάκη προσπέρασε για πρώτη φορά (26-25) και πήρε το σετ 28-26 με επίθεση του Γκλαντστόουν.

Με καλή ψυχολογία ο Παμβοχαϊκός μπήκε μπροστά και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 1ου σετ με 8-7, όμως, από εκεί άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση του Ηρακλή. Με σερί 5-0 και πόντους από Προύσαλη, Φωτιάδη, Αρμενάκη ο Ηρακλής μπήκε μπροστά με 12-8. Αυτή τη φορά κράτησε τη διαφορά και πήρε το σετ με 25-19 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ηρακλής βελτίωσε το σερβίς του, μείωσε τα λάθη του και μπήκε με μικρό προβάδισμα και στο 3ο σετ το οποίο με το σερί 4-0 του Προύσαλη στο σερβίς έγινε το σκορ 15-8. Όπως και στο 2ο σετ κράτησε τη διαφορά και επικράτησε πάλι 25-19 κάνοντας το 2-1.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ. Μέχρι το 10-10 άντεξε η υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Με δύο σερί 3-0 ο Ηρακλής ξέφυγε 13-10 και 17-11 και κάπου εκεί κρίθηκε το τρίποντο για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού που αποθεώθηκε από τους οπαδούς της που βρέθηκαν στη Μίκρα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Αβραμίδης