24-11-2017 21:19

Για νέο τρίποντο η Νίκη Αιγινίου, χωρίς Προύσαλη και πάλι ο Ηρακλής

Ντέρμπι αναμένεται να έχουμε και στο Αιγίνιο όπου η τοπική Νίκη θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή σε αγώνα με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις ομάδες που έχουν κοινό στόχο την παραμονή (5η αγωνιστική, 25/11, 19.00, Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου).

Η Νίκη Αιγινίου έχει δύο νίκες με 3-2 σετ σε τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα και θέλει να τριτώσει τις επιτυχίες του. Οι δύο ομάδες έχουν δώσει πολλά φιλικά προετοιμασίες και γνωρίζονται μεταξύ τους. Για τη Νίκη αποτελεί βαρόμετρο η συμμετοχή του Ζένια Γκόρτσανιουκ, ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο είναι πιθανό να έχει ο Λουκούμι.

Ο Ηρακλής ολοκλήρωσε την προετοιμασία του χωρίς προβλήματα αλλά με τον Κώστα Προύσαλη να απουσιάζει λόγω του προβλήματος στο χέρι του (κάταγμα στο δάκτυλο). Ο έμπειρος πασαδόρος αναμένεται να είναι έτοιμος μετά τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Τρεις αγώνες 1-3

Σε τρεις αγώνες που έχουν γίνει τη σεζόν 2012-13 νίκησαν οι φιλοξενούμενοι 3-1 σετ. Η Νίκη προηγείται στις νίκες με 2-1. Ο δεύτερος αγώνας των πλέι άουτ ματαιώθηκε καθώς ο Παναθηναϊκός είχε υποβιβαστεί αλλά αργότερα το Δ.Σ. της ΕΣΑΠ αποφάσισε να υποβιβαστεί ο Ηρακλής λόγω οικονομικών εκκρεμοτήτων και έμεινε ο Παναθηναϊκός στην κατηγορία.

Η ιστορία των αναμετρήσεων Νίκη Αιγινίου - Ηρακλής Πετ.