10-03-2016 19:40

«Κλειδώνει» την πρωτιά

Βίοι αντίθετοι αναμετρούνται στο Ρέντη, με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό φιλοξενείται από την τελευταία Λαμία, στο παιχνίδι που ανοίγει την αυλαία της 20ης αγωνιστικής (11/3, 20.00, Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μουλά Λ.).
Το έργο της γηπεδούχου Λαμίας είναι πολύ δύσκολο. Μετά από 19 αγώνες στο πρωτάθλημα έχει 9 βαθμούς και κινδυνεύει να μείνει και εκτός πλέι άουτ. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν για τον Πέτιο Ντραγκίεφ.

Τέσσερις βαθμούς για την πρώτη θέση

Ο Ολυμπιακός πηγαίνει για δεύτερη φορά στη Λαμία μέσα σε ένα μήνα μετά τον προημιτελικό του κυπέλλου που νίκησε με 3-0 και θέλει τη νίκη για να κάνει ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο σημειώνοντας και την 9η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Σε 3 αγώνες που απομένουν στην κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός θέλει 4 βαθμούς για την πρώτη θέση. Οι ερυθρόλευκοι είναι αήττητοι εντός του 2016.

26-2 ο Ολυμπιακός

Στο παρελθόν έχουν γίνει 28 αναμετρήσεις Λαμίας - Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 26 νίκες έναντι 2 της Λαμίας.