15-12-2013 00:58

3 στα 3 για τον Άρη με Κυριακίδη, Αρμενάκη

Ο Άρης πιστοποίησε την ανοδική του πορεία με τον Σπύρο Φίνο στον πάγκο και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, επικρατώντας με 3-2. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη επιτυχία για την ομάδα της Θεσσαλονίνκης που αναμένει και την είσοδο του Ντεσπέιν.

Ο Άρης ξεκίνησε μουδιασμένος το παιχνίδι καθώς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-8 και προσπάθησε να μειώσει στην συνέχεια του αγώνα με τον Τάσο Γάτση να πετυχαίνει δύο συνεχόμενους άσσους και να μειώνει σε 15-10. Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει το σετ με 25-19.

Στο 2ο σετ ο Άρης ανέβασε την απόδοση του και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-12 και 21-17, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Ίδιο σκηνικό με το πρώτο σετ συνέβη και στο 3ο, με τον Άρη να μένει πίσω στο σκορ με 10-16 και 18-21, με αποτέλεσμα η Ένωση να φτάνει στην κατάκτηση του με 25-20 και να κάνει το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Άρης θύμισε κατά διαστήματα την ομάδα των δύο τελευταίων αγωνιστικών και με καλό μπλοκ, οργανωμένες επιθέσεις, πολύ καλή άμυνα κατάφερε με σκορ 25-19 να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί η ΑΕΚ μπήκε δυνατά  και προηγήθηκε με 2-0, 4-2, 5-3 και 7-5. Ο Άρης με έναν ακόμη άσσο του Γάτση έφερε το παιχνίδι στο 7-7, ενώ με άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-7. Άσσος του Γιάννη Κυριακίδη έδωσε προβάδισμα δύο πόντων για τον Άρη (11-9).  Η ΑΕΚ ισοφάρισε (11-11) όμως μπλοκ του Γάτση έστειλε το παιχνίδι στο 14-11 για να λήξει τελικά με  15-12 για τον Άρη..

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 2-8, 10-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 28-26
3ο σετ: 6-8, 10-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-19
5ο σετ: 3-5, 10-9, 12-11, 15-12

Τα σετ: 3-2 (19-25, 28-26, 20-25, 25-19, 15-12)

*Oι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 72 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΑΡΗΣ(Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 25π (21/36 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντινάς 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 13 (13/29 επ), Χαριτωνίδης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 13 (5/8 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (21/43 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 74% υπ - 42% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ - 100% άριστες), Ίλιτς

ΑΕΚ(Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 7π (7/23 επ), Τόρρες 20 (14/22 επ, 6 μπλοκ), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Παγιάν 32 (30/42 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπακυριακού 6 (5/7 επ, 1 άσσος), Πέτρογλου 16 (14/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Τοκάνης, Γκένς, Αλεξίου 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Χατζόπουλος 1 (1 μπλοκ)