14-12-2013 22:50

Έκοψαν βαθμό από τον Παναθηναϊκό οι Ίωνες

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 ο Παναθηναϊκός στην έδρα των Ιώνων, ξεπέρασε το αρχικό «σοκ» και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι επικρατώντας τελικά με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο μέχρι την στιγμή που οι Ίωνες με ένα ξέσπασμα κατάφεραν να πάρουν το σετ και να κάνουν το 1-0. Εντυπωσιακό ήταν και το ξεκίνημα των Ιώνων στην αρχή του δεύτερου σετ καθώς προηγήθηκε με 7-1, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μαζέψει την διαφορά χωρίς αποτέλεσμα και οι Ίωνες κάνανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ παίχτηκε πολύ όμορφο βόλεϊ, με το παιχνίδι να έχει πάρει φωτιά. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με τρείς (16-19), αλλά οι Ίωνες πλησίασαν στον πόντο (21-22) χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν την ανατροπή καθώς ο ΠΑΟ επικράτησε με 23-25.

Δραματικό ήταν και το τέταρτο σετ  καθώς και πάλι ο ΠΑΟ ξέφυγε μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-19, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 19-19 και έφτασαν σε ματς μπολ (24-23) για να χαθεί το σερβίς και να απαντήσει ο ΠΑΟ και να προηγηθεί με 24-25. Οι Ίωνες έσπασαν το πρώτο σετ μπολ του ΠΑΟ, αλλά στο 25-26 η Τσίμα με επίθεση έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 4-4, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 6-10 και να φτάνει τελικά στη νίκη.

«Πρέπει να πω ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά γιατί αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα και αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κατέβαλλαν. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να παίζουμε σε κάθε ματς όπως παίξαμε σήμερα και είμαι σίγουρος ότι θα πάμε πολύ καλύτερα», είπε ο Μάρκος Κωβαίος.

«Αυτή ήταν η χειρότερη εμφάνιση που έχουμε κάνει από τότε που ήρθα στην ομάδα. Δεν υποτιμήσαμε το παιχνίδι, όλη την εβδομάδα ήμασταν προσεκτικοί στο τι έπρεπε να κάνουμε, αλλά αποδείχτηκε εκ των πραγμάτων ότι δεν παρουσιαστήκαμε όπως έπρεπε.
Θα πρέπει να πάρουμε μέτρα να μην επαναληφθεί αυτή η εμφάνιση που μας φέρνει αρκετά βήματα πίσω. Το μόνο θετικό είναι ότι καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και πήραμε τη νίκη. Αλλά η ουσία της υπόθεσης είναι πως η απώλεια βαθμούς δε μας συμφέρει σε καμία περίπτωση. Συγχαρητήρια στους Ίωνες», ήταν το σχόλιο του Γιώργου Ρούση.

Τα σετ: 25-21, 25-16, 23-25, 25-27, 7-15

Ίωνες (Θεοδωρόπουλος): Μαλουσάρη 6 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Σκορδίλη 3 (3/6 επ.), Πρσα 17 (14/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 11% άριστες), Κατσαντώνη 24 (23/48 επ., 1 άσο), Φωτεινού 13 (9/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χρήστου 5 (12/42 επ., 3 άσοι, 38% υπ. – 21% άριστες), Μάρκου –λ (53% υπ. – 29% άριστες) / Μεγαρίτη –λ (63% υπ. – 17% άριστες).

Παναθηναϊκός (Ρoύσης): Γκούζου 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (14/38 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (7/15 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Μερτέκη, Τσίμα 21 (20/58 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. – 24% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (32% υπ. – 18% άριστες) / Νούσια 11 (9/27 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 23% άριστες),.