30-11-2013 23:41

Η ΑΕΚ νικήτρια στο «θρίλερ» της Κηφισιάς

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ζηρίνειο μεταξύ της Κηφισιάς και της ΑΕΚ, με την Ένωση να βγαίνει νικήτρια σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με 3-2.

Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα σημείωσε την πέμπτη της νίκη και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Η Κηφισιά ισοβαθμεί στην 2η θέση μαζί με τον Φοίνικα Σύρου και τον Ολυμπιακό, και γνώρισε τη 2η συνεχόμενη ήττα της και την 2η εντός έδρας με 3-2 σετ (η πρώτη ήταν με τον ΠΑΟΚ). Εξαιρετικό σερβίς για την ΑΕΚ που μέτρησε 9 άσσους, ενώ η Κηφισιά πήρε 15 πόντους από το μπλοκ της.

H Kηφισιά μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με εξαιρετική άμυνα και κυρίως μπλοκ (5 πόντους στο 1ο σετ) κατάφερε να ξεφύγει με 7-3 και με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ ήταν σε άλλο... γήπεδο και οι γηπεδούχοι με τον Πρωτοψάλτη και διαδοχικά κιτρινόμαυρα λάθη επικράτησαν εύκολα με 25-16.

Από το 2ο σετ η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε καθώς η ΑΕΚ γύρισε και την περιστροφή της και με πρωταγωνιστές τους Παπακυριακού, Τόρρες πήρε τον έλεγχο του φιλέ έχοντας αρχικά προβάδισμα δύο πόντων μέχρι τον 10ο πόντο. Μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων η ΑΕΚ ξέφυγε με +5 (16-11), ενώ υπήρξε εκνευρισμός για αλλαγή απόφασης από το Θεμελή. Η Κηφισιά μείωσε με τον Ντε Σόουζα σε 17-15 αλλά ο Μαντέκας με επίθεση και ο Γκενς με άσσο έδωσαν και πάλι στην ΑΕΚ τη διαφορά για την κατάκτηση του σετ με 25-20.

Οπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 3ο η Κηφισιά μπήκε πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Γιοβάνοβιτς στην επίθεση προηγήθηκε με 7-3. Τη διαφορά του +4 συντήρησε η Κηφισιά μέχρι τον 20ο πόντο καθώς η ΑΕΚ με την είσοδο του Παγιάν στον αγώνα ανέβηκε επιθετικά και τελείωσε δύο κρίσιμες κόντρα επιθέσεις. Η «Ενωση» αν και έχασε 22-20 ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη και το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Ντε Σόουζα. Ο Ντε Σόουζα έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 23-22 και ο Σουλτανόπουλος έφερε την ομάδα του σε σετ μπολ (24-22). Ο Τόρρες μείωσε 24-23 αλλά διπλό μπλοκ Γιοβάνοβιτς- Σουλτανόπουλου τελείωσε το σετ 25-23 για την Κηφισιά που έκανε το 2-1.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά με τα σερβίς του Νικολάκη εκτόξευσε τη διαφορά στο 7-1. Ο αγώνας φαίνονταν χαμένος για την ΑΕΚ αλλά η είσοδος του νεαρού Χατζόπουλου έδωσε πνοή στο παιχνίδι της ομάδας του Γιώργου Κλαρούδα που απάντησε με σερί 6-0 για το 7-7 ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε και 13-10. Οι γηπεδούχοι έπιασαν την ΑΕΚ στο 21-21 χάρις το μπλοκ που έκανε ο Ντε Σόουζα αλλά στο 23-23 ο Σουλτανόπουλος έχασε το σερβίς (24-23 για την ΑΕΚ) και με άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη έγινε το 25-23 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ έγιναν πολλά λάθη και από τις ομάδες και από τους διαιτητές. Η ΑΕΚ είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 8-6 κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα με «μέσα έξω» σε σερβίς των γηπεδούχων που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους. Το σκορ όμως έγινε 9-6 για την «Ένωση» αλλά η Κηφισιά βρήκε το κουράγιο και με τα σερβίς του Ρούσση ισοφάρισε 9-9. Ο Παγιάν πήρε καθοριστικές επιθέσεις. Με επίθεση έκανε το 10-9, ο Παπαγγελόπουλος έκανε υπέρβαση (11-9) και ο Παγιάν με μπλοκ στον Γιοβάνοβιτς έγραψε το 12-9 δίνοντας προβάδισμα νίκης. Το τέλος του αγώνα ήρθε από τον Πέτρογλου που έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-16
2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 20-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-23
4ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 23-25
5ο σετ: 3-5, 9-10, 9-12, 12-15

Τα σετ: 2-3 (25-16, 20-25, 25-23, 23-25, 12-15)

* Οι πόντοι της Κηφισιά προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 4π. (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 12 (6/11 επ, 6 μπλοκ), Ντε Σόουζα 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (12/28 επ), Παπαγγελόπουλος 10 (6/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 17 (14/44 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 74% υπ - 32% άριστες), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Καπελλάς

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 12π (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόρρες 15 (8/13 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γκένς 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπακυριακού 3 (3/6 επ), Παπαδόπουλος 12 (6/19 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πέτρογλου 16 (14/27 επ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ, 42% υπ - 31% άριστες), Κρέτσης, Παγιάν 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος 1 (1 άσσος).