• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1201
17-11-2013 00:00

Στη... μοναξιά της κορυφής ο Εθνικός, πέρασε και από το Παλατάκι

Την έκτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, μετά και το σημερινό 3-0 επί του ΠΑΟΚ στο «Paok Sports Arena», και παρέμεινε στην κορυφή μόνος και αήττητος.
Ένα εύκολο βράδυ πέρασε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης  στο «PAOK Sports Arena» αφού κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 3-0 και πέτυχε την 6η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ. Ο ΠΑΟΚ του Αλέκου Λεώνη δεν κατάφερε να σταματήσει τον Εθνικό, πάλεψε σε όλα τα σετ αλλά πιέστηκε από το σερβίς και τις επιθέσεις της ομάδας της Αλεξανδρούπολης.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός με καλό μπλοκ και πίεση από τη γραμμή του σερβίς πίεσε πολύ τον ΠΑΟΚ, ξέφυγε για πρώτη φορά με 6-8 ενώ ηδιαφορά μεγάλωσε περισσότερο στο 7-11 αναγκάζοντας τον Αλέκο Λεώνη να ζητήσει το πρώτο ταιμ άουτ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να φτάσει στο 11-12 ενώ με συνεχή προσπάθεια οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 17-17 με επίθεση του Ποτότσνικ. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 20-23 αλλά στην επόμενη φάση ένα λάθος σερβίς του Μιγιαήλοβιτς έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ για το 21-23.Η είσοδος του Νικηφορίδη στη θέση του Μίλκοφ για το σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού δίνοντας δικαίωμα στον ΠΑΟΚ με δύο επιθέσεις του Ποτότσνικ να ισοφαρίσει σε 23-23. Ο Τζελάτι ισοφάρισε σε 24-24 αλλά η επίθεση του Ανδρεάδη και  στη συνέχεια η λάθος επίθεση του Τζελάτι διαμόρφωσαν το 26-24.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες έπαιζαν στον πόντο μέχρι και το 9-9. Στη συνέχεια με όπλο το μπλοκ, καλύτερη επίθεση και χωρίς λάθη ο Εθνικός ξέφυγε με 15-18. Ο Τζελάτι με άσο ισοφάρισε σε 19-19 και ο Μίλκοφ σε 20-20. Ο Ράιτς με επίθεση έκανε το 21-22 , ακολούθησε μπλοκ των Ανδρέαδη , Ράιτς στον Μίλκοφ για το 21-23. Ο Μιγιαήλοβιτς έκανε το 21-24 ο Μίλκοφ μείωσε σε 22-24 αλλά ο Ανδρεάδης έγραψε το 22-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με 7-3 και 9-5. Πολύ γρήγορα όμως με εξαιρετικό μπλοκ , πίεση από τη γραμμή του σερβίς και λύσεις στην επίθεση ο Εθνικός μείωσε σε 18-18. Ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 20-17 αλλά με τον Ράιτς να χαλάει την υποδοχή της γηπεδούχο ομάδας και άσο δικό του ο Εθνικός ισοφάρισε σε 20-20. Ο Δαλακούρας έκανε το 20-21, ενώ ο Ποτότσνικ ισοφάρισε σε 21-21 αλλά λάθος η επίθεση και το μπλοκ στον Ποτότσνικ έδωσαν αέρα στον Εθνικό με 21-23. Ο Τζελάτι μείωσε σε 22-23 ο Ράιτς έκανε το 22-24και το τελικό σκορ22-25 διαμόρφωσε ο  Ανδρεάδης.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης