16-11-2013 22:27

«Ερυθρόλευκο» τρίποντο και πλησιάζει ...κορυφή

Μόλις για ένα σετ δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Άρη, τον οποίο κέρδισε με 3-0 (25-19, 25-15, 27-25) στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 6η αγωνιστική της volleyleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης γνώρισε την 5η ήττα του σε 6 άγώνες.

Ο Ολυμπιακός είχε όπλο το σερβίς αλλά και σταθερή υποδοχή που έδωσε την ευκαιρία στον Μαρούλη να παίξει με τον Γιούρισιτς. Ο Καζάζης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του ενώ ο Άρης που είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς ξένο αθλητή στη σύνθεση του αντέδρασε μόνο στο 3ο σετ όταν από την αρχή προηγήθηκε με 1-2 πόντους διαφορά.

Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ προηγήθηκε με 21-19 αλλά ο άσσος του Γιούρισιτς και η επίθεση του Κοκκινάκη έφεραν την ισοφάριση 21-21. Ο Γιούρισιτς συνέχισε να πιέζει στο σερβίς και ανέβασε το σερί σε 4-0 για το 23-21.

Ο Άρης απάντησε με σερί 3-0 χάρις τα σερβίς του Ντίνα ο οποίος και με άσσο έφερε την ομάδα του σε σετ μπολ. Η είσοδος του Κουρνέτα βοήθησε τον Ολυμπιακό καθώς ο έμπειρος πασαδόρος με άσσο έφερε τον Ολυμπιακό στο 25-24, ο Γιούρισιτς έχασε ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα καθώς σε κόντρα επίθεση κάρφωσε άουτ (25-25). Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Αρμενάκη και πρώτο χρόνο του Γιούρισιτς.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αγγελίδης

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-19
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-15
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 27-25

Τα σετ: 25-19, 25-15, 27-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 3 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 5 (4/8 επ., 80%/40% υπ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/2 επ.), Γιούρισιτς 9 (8/10 επ., 1 ασος), Καλντεϊρα 6 (3/7 επ., 50%/40% υπ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (10/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου  (λ. - 89%υπ., άριστες 56% υπ.) (Παπαδόπουλος  4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 ασος), Βολουδάκης, Κοκκινάκης  5 (5/11 επ., 71%/57% επ.).

ΑΡΗΣ (Κράβαρικ): Κυριακίδης 4 (4/9 επ., 50%, 21% υπ.), Ντίνας 9 (3/5 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου Θ. 7 (7/13 επ., 30%/4%), Χαριτωνίδης 1 (1 άσος), Γάτσης 4 (4/6 επ.), Αρμενάκης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ) (55%/45% υπ.) (Ναζίρης, Ίλιτς 3 (3/9 επ.), Χατζηπαραδείσης 2 (1 άσος, 1 μπλοκ).