16-11-2013 19:55

Με το... μαγικό χέρι της Κις, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Κυψέλη

Με την Κάταλιν Κις να παίρνει δύο άσους και να τελειώνει το ματς, ο Ολυμπιακός πηρε τη νίκη με 3-2 στην Κυψέλη απέναντι στον Παναθηναϊκό σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι οι πρωταθλήτριες βρέθηκαν μπροστά με 2-0 σετ, αλλά οι πράσινες κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με... περίπατο σε πρώτα δύο σετ που τα πήρε εύκολα. Στο τρίτο σετ όλα βελτιώθηκαν για το τριφύλλι. Αντίθετα ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε με τον μίνι τραυματισμό της Γιώτα. Τότε οι πράσινες βρήκαν την ευκαιρία με καλό σερβις και πάθος να πάρουν διαφορά 6 πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και ουσιαστικά να τλειώσει το σετ.

Στο τέταρτο σετ είχαμε ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα δύο-τριών πόντων, που φάνηκε εύθραυστο όταν το μπλοκ του Παναθηναϊκού δούλεψε και το σκορ από 12-16 έγινε 19-17.  Η Γιώτα αποσόβησε το πρώτο «πράσινο» σετ μπολ, αλλά το άουτ σερβίς της Χριστοδούλου χάρισε στο «τριφύλλι» το 25-23 και το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν με 3-0, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7 και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στο 14-13 υπέρ του Ολυμπιακού η Τσίμα έκοψε την Κις και χάθηκε το ματς μπολ, ενώ στο 16-15 υπέρ των «πράσινων» η Νούσια σε κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ και σπατάλησε τη δική της ευκαιρία. Με το σκορ στο 16-16 πήγε στο σερβίς η Κις και με δύο σερί άσους «καθάρισε» για την ομάδα της!

Τα σετ: 21-25, 13-25, 25-14, 25-23, 16-18
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (3/7 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (17/41 επ., 1 άσο), Καββαδία 11 (2/8 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Μερτέκη 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 19 (17/51 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ)/ Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 35% άριστες), Μπίσκου, Νούσια 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 39% άριστες), Αποστολάκη, Τσατσούρη
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κοσμά 12 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 50% άριστες), Κις 15 (11/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιώτα 12 (5/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μονζόνι 15 (14/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 15 (10/27 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 41% άριστες)/ Κονόμι – λ (62% υπ. – 42% άριστες),  Τέζα, Κωνσταντίνου, Λαμπρούση