09-11-2013 21:32

Συνεχίζει αήττητος ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης παρότι έχασε σετ από τον μαχητικό Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, κατάφερε στη συνέχεια να βρει τον ρυθμό του και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Δαλακούρα που μπήκε αλλαγή από το 2ο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 και είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει γνωρίσει την ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές στην Volleyleague. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός παρά την βελτίωση που δείχνει μέσα από τα παιχνίδια δεν έχει καταφέρει ακόμα να γευτεί την χαρά την νίκης.
Ο Άκης Σιδηρόπουλος επέστρεψε δυναμικά και ήταν από τους κορυφαίους για τον Εθνικό, αγωνιζόμενος και στα τέσσερα σετ παρά το γεγονός ότι είχε μόλις μία προπόνηση.Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράιτς με 24 πόντους. Από τον Παναθηναϊκός πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπέλλος με 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ψυχωμένα και με σχετικά λίγα λάθη, και είχε επιθετικές λύσεις με Μπέλο, Καριπίδη. Προηγήθηκε με 16-9, 18-12 από τον Εθνικό που μπήκε πιο μουδιασμένα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αλλά το «τριφύλλι» έκανε το 1-0 σκορπίζοντας ενθουσιασμό στους οπαδούς του που για άλλη μία φορά γέμισα ασφυκτικά το γυμναστήριο της Κυψέλης και δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός ανέβασε ρυθμούς και αύξησε την αποτελεσματικότητά του στην επίθεση με Ράιτς, Μιγιαϊλοβιτς. Οι «πράσινοι» άντεξαν την πίεση μέχρι τον 10ο πόντο.ντο πόντο μέχρι το δέκατο πόντο. Το μπλοκ του Εθνικού δούλεψε καλύτερα σε εκείνο το σημείο σε αντίθεση με αυτό του τριφυλλιού, ο πρώτος χρόνος τους το ίδιο και οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 15-21, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ, κάνοντας το 1-1.

Από τις αρχές του 3ου σετ ο Μαδούρας είχε περάσει για τον Παναθηναϊκό στο κέντρο, ενώ και ο Κώστας Δαλακούρας πήρε τη θέση βασικού στη θέση του αδελφούτου Ανέστη και βοήθησε τα μέγιστα στο μπλοκ.. Το 6-9 έκανε ο Μιγαϊλοβιτς και στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Σιδηρόπουλος για τον Εθνικό, ο οποίος δυσκόλεψε την υποδοχή των γηπεδούχων, φεύγοντας από το σερβίς στο 6-15! Οι γηπεδούχοι μείωσαν με μεμονωμένες προσπάθειες ενώ ο Λάιος ανακάτευε ήδη την τράπουλα (Λιόντας στην πάσα αντί Στιβαχτή) αλλά ο Εθνικός έκανε το 2-1.

Στο 4ο σετ οι δυο ομάδες ήταν πάλι μαζί μέχρι το 9-9, όμως ο Εθνικός και πάλι πήρε κεφάλι με πρώτα βιολιά τους Ράιτς-Μιγιαήλοβιτς και Δαλακούρα. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή αφού είχε χάσει τη συγκέντρωσή του και έτσι χάθηκε ακόμα μια ευκαιρία για να πάρει το κάτι παραπάνω απέναντι στον σοβαρό και αποφασιστικό Εθνικό.

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-20
2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 5-8, 7-16, 12-21, 19-25
4ο σετ: 7-8, 11-16, 12-21, 19-25

Τα σετ: 1-3 (25-20, 18-25, 19-25, 19-25)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΕΘνικού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟ (Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής, Πενόλιο 11π (11/19 επ, 66% υπ), Αμορόσο 8 (8/12 επ), Μούρ 9 (5/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέλλος 18 (16/35 επ, 2 μπλοκ), Καριπίδης 12 (10/22 επ, 2 μπλοκ, 71% υπ) / Κουρούπης (λ, 68% υπ- 32% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 24π (22/36 επ, 2 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 16 (11/23 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Γραμματικάκης 1 (1/1 επ), Δαλακούρας Ανέστης, Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ, 73% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος 9 (3/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Κασάμπαλης