09-11-2013 20:46

Όρθια η Κηφισιά στην Μίκρα, 3-2 τον Άρη

Νικητής βγήκε ο ΑΟ Κηφισιάς στο ντέρμπι με τον Άρη στην Μίκρα για την 5η αγωνιστική της Volleyleague, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη είχε σε μεγάλη μέρα τους Ντε Σόουζα, Πρωτοψάλτη και Γιοβάνοβιτς και κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-2 και να πανηγυρίσει την 4η του νίκη. Από την άλλη ο Άρης γνώρισε την 4η ήττα του και μάλιστα για δεύτερη φορά χάνει στο τάι μπρέικ (η πρώτη φορά ήταν από τον Εθνικό).
Στο 1ο σετ η Κηφισιά μπήκε δυνατά, επέβαλε το ρυθμό της με σερβίς και μπλοκ και με τους άσσους του Πρωτοψάλτη ξέφυγε 8-4. Η διαφορά έφτασε και στο +7 (16-9) και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-18). Ο Άρης άλλαξε δραματικά την απόδοση του στο δεύτερο σετ, πίεσε στο σερβίς και με τους άσσσου του Αρμενάκη πήρε ένα μικρό προβάδισμα(7-5) και με τον Κυριακίδη να είναι ο κορυφαίος, ο Άρης τέλειωσε το σετ με 25-15.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Άρη να ανατρέπει το 4-6 σε 7-6 με σερί 3-0. Μετά από δύο λάθη από Πρωτοψάλτη, Σουλτανόπουλο ο Άρης ξέφυγε 12-9. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 21-19 αλλά ο άσσος του Κυριακίδη 23-19, η επίθεση του Ρόλιτς και η επίθεση του Γάτση τελείωσαν το σετ 25-19. Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά βελτίωσε το μπλοκ και την επίθεση της και σε συνδυασμό με την μείωση του ρυθμού από τους παίχτες του Αντρέι Κράβαρικ, οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ μίλησε η εμπειρία των παικτών του Κώστα Αρσενιάδη και ειδικά οι επιτυχημένες των ακραίων του Πρωτοψάλτη, Ντε Σόουζα που έδωσε προβάδισμα με 3-1 και 6-3, ενώ με τρία συνεχόμενα λάθη του Άρη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 9-3 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

1ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 18-25
2ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-15
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-19
4ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 19-25
5ο σετ: 2-5, 4-10, 6-12, 11-15

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-15, 25-19, 19-25, 11-15)

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσοι, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσοι, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Αντρέι Κράβαρικ): Κυριακίδης 20π (14/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντίνας 10 (7/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρόλτζιτς 5 (5/19 επ), Χαριτωνίδης 2 (2/4 επ), Γάτσης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (16/37 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 59% υπ- 44% άριστες), Ναζίρης, Παπαδημητρίου 4 (4/8 επ, 71% υπ)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 2π (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 10 (3/6 επ, 7 μπλοκ), Ντε Σόουζα 14 (11/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16 (10/21 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 16 (12/14 επ, 4 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 13 (13/36 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ- 32% άριστες), Μακ Άλμοντ, Κούνας, Μουρούτης, Ρούσσης,