30-10-2013 21:51

Η ψυχή του Κοκκινάκη και η καρδιά του Μαρούλη δεν έφταναν για να πάρει σετ με Μπελογκόριε

Ο Ολυμπιακός πάλεψε για δύο σετ στην αναμέτρηση με τη Λοκομοτίβ Μπελογόριε αλλά η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή να πάρει ένα σετ που θα του έδινε παράταση... ζωής.
Με θηριώδη δύναμη και υπεροχή σε σερβίς και επίθεση η πρωταθλήτρια Ρωσίας πήρε τη νίκη με 3-0 και ζευγάρωσε τις νίκες της στον Β΄όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα και ο στόχος του είναι η κατάληψη της 2ης θέσης όπου όπως φαίνεται θα δώσει μάχη με την βελγική Νόλικο Μαασέικ. Την ρωσική ομάδα κοουτσάρισε ο Μπάρις Κόλσινς στη θέση του Γκενάντι Τσιπούλιν που έμεινε στη Ρωσία.

Με τον γίγαντα Μουσέρσκι των 2μ18 να καθοδηγείται από τον εντυπωσιακό Τράβιτσα (υιό του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού), τους κορυφαίους ακραίους Ιλίνκχ, Τετιούκχιν και τον εντυπωσιακό διαγώνιο Γκρόζερ η Μπελογκόριε ήταν μια υπερομάδα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φοβισμένα τον αγώνα, έχασε σχετικά εύκολα το 1ο σετ αλλά με την είσοδο του Μαρούλη στη θέση του Κουρνέτα και αργότερα (από την αρχή του 3ου σετ) του Κοκκινάκη στη θέση του Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός κατάφερε να απειλήσει τους Ρώσους αλλά δε μπόρεσε να εξαργυρώσει την προσπάθεια του με την κατάκτηση ενός σετ.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε με... δέος την Μπελογκόριε η οποία πράγματι ήταν εντυπωσιακή πιέζοντας σε σερβίς και στην επίθεση με τον Γκρόζερ. Έτσι πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά που έφτασε μέχρι και στο 16-10. Η διαφορά των έξι πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-19).

Με την είσοδο του Μαρούλη στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός φρεσκαρίστηκε και έπαιξε πιο ελεύθερα και μάλιστα προηγήθηκε 7-5 μετά από ένα λάθος του Τράβιτσα και μία επίθεση του Γιορντάνοφ. Τα σερβί του Μουσέρσκι χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού και η Λοκομοτίβ ισοφάρισε 11-11. Οι «ερυθρόλευκοι» με πολύ κόπο κρατήθηκαν μαζί με τους Ρώσους μέχρι το 15-15 αλλά ένας πόντος του Τράβιτσα και ένα μπλοκ του Γκρόζερ πάνω στον Γιορντάνοφ έφεραν την Λοκομοτίβ στο 17-15.

Ακολούθησαν δύο μεγάλες σε διάρκεια φάσεις όπου ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία να πάρει πόντους, δεν το έκανε και ο Ιλίνκχ με τον Μπογκομόλοφ διαμόρφωσαν το 21-18 για την Λοκομοτίβ. Ο Μαρούλης έπαιξε με επιτυχία το χαρτί του Γιούρισιτς, ο Ολυμπιακός μείωσε 23-21 αλλά με επίθεση του Γκρόζερ και διπλή μπαλιά του Σμαραγδή σε μονομαχία του με τον Μουσέρσκι τελείωσε το σετ (25-21).

Η είσοδος του Κοκκινάκη στο 3ο σετ ανέβασε ψυχολογικά τον Ολυμπιακό. Ο νεαρός ακραίος με θάρρος και θράσος πήρε πάνω του την ομάδα του Καζάζη και πήρε καθοριστικές επιθέσεις στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-3 αλλά ο Γκρόζερ πήρε στο σερβίς και με δύο άσσους και χαλασμένες ερυθρόλευκες υποδοχές έφερε το ματς στο ίσια (7-7).

Πάλι με τον Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 8-7 και 10-9. Οι Ιλίνικχ και Τετιούκχιν ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό τους κατακτώντας καθοριστικούς πόντους βάζοντας και πάλι την Λοκομοτίβ μπροστά με δύο πόντους (13-11). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι 20-18 και ο Τετιούκχιν την ανέβασε στο +3 (21-18). Οι Σμαραγδής, Γιορντάνοφ έκαναν μπλοκ στον Ιλίνκχ και στην επόμενη φάση ο Μουσέρσκι έκανε το μοναδικό του λάθος δίνοντας στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο (22-21 και 23-22). Ο Γιορντάνοφ με εντυπωσιακή προσπάθεια σε κόντρα επίθεση ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Σμαραγδής έχασε το σερβίς (24-23 για την Λοκομοτίβ).

Με επίθεση του Τετιούκχιν στο φιλέ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 και στην επόμενη φάση ο Κοκκινάκης σταμάτησε τον Γκρόζερ σε ατομικό μπλοκ. Ήταν η καλύτερη φάση του αγώνα με τον Κοκκινάκη να δείχνει την καρδιά του στην εξέδρα. Ο Ολυμπιακός όμως δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα (25-24) καθώς με τρεις διαδοχικές επιθέσεις (μία από Γκρόζερ και δύο από Ιλίνχκ) η Λοκομοτίβ Μπελογκόριε πήρε τη νίκη.

Η διακύμανση...

1ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 19-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 25-27

Τα σετ: 0-3 (19-25, 21-25, 25-27) σε 85΄

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 1 άσσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και της Μπελογκόριε προήλθαν: 3 άσσοι, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 4π. (4/8 επ., 81% υπ.), Γιούρισιτς 9 (5/10, 4 μπλοκ), Καλντέιρα 9 (7/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35% υπ.), Γιορντάνοφ 13 (13/28), Σμαραγδής 4 (3/8, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ. - 56% υπ., 25% αριστες), Μαρούλης 1 (1/1), Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης 7 (6/11, 1 μπλοκ, 75% υπ.), Σωτηρίου.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΕΛΟΓΚΟΡΙΕ (Κόλσινς): Μπογκομόλοφ 6π. (4/10, 2 μπλοκ), Τετιούκχιν 10 (10/21 επ.), Γκρόζερ 17 (14/19, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουσέρσκι 12 (8/11, 4 μπλοκ), Τράβιτσα 4 (3/6, 1 μπλοκ), Ιλίνκχ 16 (15/23, 1 άσσος) / Μπράγκιν (λ. - 69% υπ., 29% άριστες), Κοσάρεφ, Ζιγκάλοφ.

* Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Β΄ομίλου: Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-10, 25-20, 25-15)