12-10-2013 23:05

Δυσκολέυτηκε αλλά πήρε ..φόρα στο Αιγίνιο ο ΠΑΟΚ

Μετά την δύσκολη νίκη στο League Cup «Νίκος Σαμαράς» ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Νίκη Αιγινίου και στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με 3-1 (27-29, 25-20, 25-14, 25-17), ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Βόλεϊ Λιγκ.

Μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Νίκης, αφού στα δύο περσινά παιχνίδια η ομάδα από το Αιγίνιο είχε επικρατήσει ισάριθμες φορές του δικεφάλου.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ οι Τζελάτης , Μίλκοφ ενώ από την Νίκη ξεχώρισε ο Μακλάχλιν.

Αν και ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα καθ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρώτου σετ με 29-27 και να προηγηθεί με 1-0. Η αρχή ήταν τελείως διαφορετική με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-5 χάρη στα καλά σερβίς του Παντακίδη. Με δύο επιθέσεις του Μακλάχιν η Νίκη μείωσε σε 5-6 για να ανταποδώσει ο Ποτότσνικ για το 6-8. Με το μπλοκ της φιλοξενούμενης ομάδας να είναι στημένο πάνω στον Τζελάτη ο Ποτότσνικ ανέλαβε ρόλο εκτελεστή για το 9-12. Με μπλοκ του Παντακίδη στον Χριστοφορίδη που ξεκίνησε βασικός ο Δικέφαλος ξέφυγε 13-16. Επανωτά λάθη των φιλοξενούμενων σε άμυνα και επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Γιάννη Μέλκα να ροκανίσει τη διαφορά για το 18-19 και τελικά με επίθεση του Μακλάχιν να ισοφαρίσει σε 20-20. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο για το 23-23. Ο ΠΑΟΚ με δώρο του Γεωργόπουλου έφθασε πρώτη φορά σε σετ μπολ στο 23-24 αλλά ο συνήθης ύποπτος Μακλάχιν έκανε το 224-24. Νέο μπλοκ στον Τζελάτη έδωσε την ευκαιρία στη Νίκη να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 26-27 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 27-27. Λάθος σερβίς του Ντάμποβιτς και επίθεση του Νταλίγκι έκαναν το 29-27.

Όπως τελείωσε έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 13-13. Η άνοδος του ΠΑΟΚ στην επίθεση καθώς Τζελάτης και Μίλκοφ άρχισαν να ανεβάζουν στροφές έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 15-20. Μια διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι τέλους με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 1-1 κατακτώντας το σετ 20-25.

Το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ ήρθε στο τρίτο σετ με τους ασπρόμαυρους ασταμάτητους σε επίθεση και μπλοκ να ξεφεύγουν από το ξεκίνημα του σετ με 4-8. Με τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά λάθη και τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό ο Δικέφαλος ανέβασε και άλλο τη διαφορά για το 9-18. Με τον Χαραλαμπίδη που μπήκε αλλαγή στη θέση του Στίγκα να ανεβάζει την απόδοση στο μπλοκ και τους Μίλκοφ , Τζελάτη ασταμάτητους οι ασπρόμαυροι πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-20. Το τελικό 14-25 με άσο του Τζελάτη ήρθε φυσιολογικά για τους φιλοξενούμενους.

Βλέποντας το παιχνίδι να φεύγει από τα χέρια της η Νίκη Αιγινίου μπήκε στο τέταρτο σετ αποφασισμένη να πιέσει και να παίξει το τελευταίο της χαρτί για την ισοφάριση μέσα στο σπίτι της. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη ξέφυγε με 8-12 αλλά πολύ γρήγορα η Νίκη μείωσε σε 16-17. Ο Τζελάτης έκανε το 16-18 , με μπλοκ ο Ποτότσνικ το 16-19. Με τον Τζελάτη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς να χαλάει την υποδοχή της Νίκης  και να παίρνει δύο άσους συνεχόμενους ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-21.  Ο Μίλκοφ έκανε το 16-22 και ο Παντακίδης διαμόρφωσε το 17-25 και το τελικό 1-3.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης

Τα σετ: 1-3 (29-27, 20-25, 14-25 , 17-25)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Γεωργόπουλος Β. 10 (9/22 επ., 1 άσο), Μπλανκενάου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Χριστοφορίδης 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Νταλιτζ 6 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (7/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 65% υπ. 47% άριστες), Μακλάχλιν 19 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Αγγελής -λ (46% υπ. - 23% άριστες) / Αναστασιάδης, Γκορίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παράσογλου, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Α.

ΠΑΟΚ (Καζάζης Σ.): Παντακίδης 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Ποτότσνικ 13 (10/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 23% άριστες), Στίγγας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μίλκοφ 20 (18/29 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 32% άριστες), Τζελάτης 28 (23/50 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ (71% υπ. - 29% άριστες) / Στεφανίδης, Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Πιπέργιας, Νικηφορίδης,