27-09-2013 20:54

Με 20 πόντους του Σζάρεκ

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το 1ο Διεθνές Τουρνουά Νοτίου Αιγαίου, καθώς η γερμανική TV Buhl κέρδισε 3-2 και η βουλγαρική CVC Gabrovo με 20 πόντους(17/25, 3 μπ, 57% υπ) του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Λουκά Σζάρεκ(νούμερο 2).

Οι δύο ομάδες, όπως τόνισαν και στην πρωινή συνέντευξη Τύπου οι προπονητές, αγωνίστηκαν με τρεις απουσίες η κάθε μία είτε λόγω τραυματισμών είτε λόγω υποχρεώσεων με τις Εθνικές ομάδες. Η βουλγαρική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την έλλειψη ρυθμού των γερμανών πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο όμως οι “ταύροι” ανέβασαν την απόδοσή τους και μ’ ένα σερί 6-0 στα μέσα του σετ (από 14-12 σε 20-12), με τον κεντρικό Wilmsen στο σερβίς μείωσαν στο σκορ. Το 4ο σετ η Tv Buhl είχε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή και άντεξε στην πίεση της CVC Gabrovo στο τέλος, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά τελικά ήταν καλύτεροι στο φινάλε του σετ και έφτασαν στη νίκη.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 25-18, 25-22, 15-11

TV Buhl (Wolochin): Kocian, Prolingheuer 10, Sunder, Szarek 20(17/25, 56% υπ, 3 μπ), Vogel 8, Aganits 6, Molnar (λ-75% υπ.-45% αρ.), Lagzdins 11, Jacobsen 3, Ringseis (λ), Wilmsen 4

CVC Gabrovo (Gerasimov): Kickukov 3, Stefanov 22, Vuldzhev 13, Stoykov 15, Vlasev 9, Gaydarski 8, Ivanov (λ-47% υπ.-37% αρ.), S. Georgiev, Paliyski, Il. Georgiev, Minchev 2, Mitev (λ)