16-01-2022 23:45

Με εκπληκτικό μπλοκ ο Φοίνικας επικράτησε 3-0 του Μίλωνα και πήρε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ ξεκίνησε ιδανικά το 2022 με νίκη στο σπίτι του επί του μαχητικού Μίλωνα με 3-0 σετ. Οι συριανοί παρότι δεν είχαν την σπιρτάδα του Σούπερ Καπ καθώς μεσολάβησε 20ημερη διακοπή λόγω εορτών και covid, κατάφεραν να έχουν την ουσία και να πάρουν το τρίποντο απέναντι σε μία ομάδα που τους στέρησε έναν βαθμό στον Α΄γύρο και θα μπορούσε να τους είχε κάνει τη ζημιά εάν κατακτούσε το 3ο σετ.

Με ξεκάθαρη υπεροχή στο μπλοκ (16-9) αλλά με πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια του κρίσιμου 3ου σετ ο Φοίνικας πήρε δίκαια τη νίκη και σημειώνοντας την 6η νίκη του έπιασε τους 16 βαθμούς διατηρώντας την 4η θέση στη βαθμολογία και στο - 6 από τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση. Ο Μίλων έμεινε καθηλωμένος στην 5η θέση με 10 βαθμούς.

Ο Φοίνικας είχε πρωταγωνιστές τους Μιχάλοβιτς, Τζούριτς που σημείωσαν από 13 πόντους ενώ Τζούριτς και Ιερεζουέλο έδωσαν ρεσιτάλ στο μπλοκ με 7 και 5 κερδισμένους πόντους αντίστοιχα.

Ο Μίλων μπήκε πολύ άσχημα στο 1ο σετ - όπως και στον πρώτο αγώνα - και είχε και την ατυχία να τραυματιστεί ο Καϊσλασάλο. Τη θέση του πήρε ο Νίκος Δημόπουλος στο 19-13 του 1ου σετ. Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στον αγώνα και έχοντας τον έλεγχο στο φιλέ κατάφερε από την αρχή να πάρει προβάδισμα ανοίγοντας το σκορ με Τζούριτς, Ιερεζουέλο στο 11-8.

Η επίθεση του Στερν και το μπλοκ του Τζούριτς άνοιξε το σκορ στο 15-11 ενώ ο Μίλων είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Με σερί 5-0 από σερβίς του Στερν ο Φοίνικας έκανε το 22-13 και το σετ έκλεισε 25-16. Πάλι με το μπλοκ κυριάρχησε ο Φοίνικα ανοίγοντας διαφορά 6-2 στο 2ο σετ, ενώ με το σερβίς του Κόστα η ψαλίδα άνοιξε στο 10-4.

Με copy paste όπως στο 1ο σετ ο Φοίνικας χάρις τους τρεις άσσους του Μιχάλοβιτς έκανε το 22-13 και το σετ έκλεισε 25-19 με τον Καπετανίδη. Ο Μίλων με την είσοδο του Λάππα ισορρόπησε τον αγώνα στο 3ο σετ καθώς ο Φοίνικας έκανε εύκολα το λάθος και δεν πίεσε στο σερβίς.

Οι νεοσμυρνιώτες με τον Ματσιέι και τον Χανδρινό βγήκε στο φιλέ, ενώ οι συριανοί έκαναν διαδοχικά λάθη. Μέχρι το 17-17 οι δύο ομάδες έφτασαν με ράλι αλλά ο Φοίνικας βρήκε την ευκαιρία και με τους Μιχαήλοβιτς, Φράγκο και μπλοκ του Τζοιούριτς έκανε το καθοριστικό σερί 3-0 που έκανε και τη διαφορά με 20-17. Παρόλα αυτά ο Μίλων έμεινε κοντά στο σκορ και στο 24-22 ο Καπετανίδη έχασε το σερβίς (24-23) και ο Μιχάλοβιτς κάρφωσε άουτ για το 24-24.

Ο Φοίνικας έπαιξε τον αγώνα κορώνα γράμματα αλλά το λάθος του Χανδρινού και η κόντρα επίθεση του Τζούριτς έκλεισαν το σετ 26-24 και μαζί τον αγώνα με 3-0 σετ για τους συριανούς.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λεμονιά. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-13, 25-19

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 26-24

*Οι πόντοι του A.O.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 8 άσσοι, 35 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 0 άσσοι, 31 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (25-16, 25-19, 26-24) σε 76΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 13π. (9/20επ., 4 άσσοι), Ιερεζουέλο 8 (3/3επ., 5 μπλοκ), Κόστα 6 (3/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 13 (5/9επ., 7 μπλοκ, 1 άσσος). Φράγκος 9 (7/17επ., 2 μπλοκ, 82%υπ., 45%αρ.), Στερν 9 (7/12επ., 2 άσσοι) / Καρασαβίδης (λ. - 58%υπ., 38%αρ.), Καπετανίδης 1 (1/3επ.).

Α.Ο.Ν.ΣΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 2π. (2/12επ., 38%υπ., 23%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 11 (11/24επ., 35%υπ., 24%αρ.), Μπράιαν 10 (3/5επ., 7 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Καϊσλασάλο, Ματσιέι 5 (4/10επ., 1 μπλοκ),  / Χανδρινός Αρης (60%υπ., 25%αρ.), Δημόπουλος 9 (9/15επ.), Τσαρκάτογλου, Λάππας 2 (2/5επ., 55%υπ., 36%αρ.), Δορδοκίδης, Βελούδης (λ).