24-02-2023 21:25

Διπλό τετράδας για τον Μίλωνα στη Σκύδρα με Μολίνα και Γιορντάνοφ

Με κορυφαίους τους Πέδρο Μολίνα (20π), Μπόγιαν Γιορντάνοφ (17π) ο Μίλωνας νίκησε στα Καλύβια τον Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ σε αγώνα που άνοιξε την 16η αγωνιστική και πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς που τον διατηρούν εντός της προνομιούχας πρώτης τετράδας της κανονικής περιόδου δύο στροφές πριν το τέλος.

Ο Μίλωνας νίκησε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς στα δύο πρώτα σετ χρειάστηκε να επιστρατεύσει όλη του την εμπειρία και την αποτελεσματικότητα σε σερβίς, υποδοχή και επίθεση για να λυγίσει τον μαχητικό Αριστοτέλη ο οποίος διατηρήθηκε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς. Αντίθετα ο Μίλωνας ανέβηκε στους 31 βαθμούς και έπιασε τον Παναθηναϊκό που έχει έναν αγώνα λιγότερο. Τον ακολουθούν ο Φοίνικας με 27 βαθμούς και η Κηφισιά με 24 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο.

Στο 1ο σετ είχε προηγηθεί κλειστό ματς, με μάχη πόντο πόντο αλλά τον Αριστοτέλη να κάνει πιο εύκολα το λάθος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-9 και 14-12 κυρίως με λάθη του Μίλωνα αλλά ο Μίλωνας πίεσε στο σερβίς και με τους Μολίνα, Γιορντάνοφ και Θεοδόση προσπέρασε για το 17-15 και 21-18 με τον άσσο του Νανόπουλου.

Ο άσσος του Μέντεζ και το μπλοκ του Τσέλιου έφερε και πάλι το ματς στα ίσια 23-23. στο 25-25 ο Γιορντάνοφ με επίθεση και ο Φλόρες με λάθος έδωσαν το σετ στον Μίλωνα με 27-25. Ακριβώς ίδια εικόμνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να ισορροπούν σε σκληρές μονομαχίες στο φιλέ και να βαδίζουν πόντο πόντο μέχρι το 26-26. το χαμένο σερβίς του Μέντεζ και το μπλοκ του Χερ στον Τόρες διαμόρφωσαν το 28-26 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Αριστοτέλης πέταξε λευκή πετσέτα και η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε άνετα στη νίκη με 3-0 σετ. Ο Μολίνα σημείωσε 20 πόντους και 17 ο Γιορντάνοφ για τον Μίλωνα. Ο Τόρες με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αριστοτέλη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βένος, Σαρακινίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 25-27

2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 26-28

3ο σετ: 3-8, 10-16, 11-21, 16-25

* Οι πόντοι του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν: 3 άσσοι, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 2π. (2/3επ.), Μέντεζ 7 (6/13επ.), Φλόρες 9 (9/19επ., 53%υπ., 24%αρ.), Παπαγεωργίου 5 (1/4επ., 4 μπλοκ), Τόρες 16 (14/31επ., 2 μπλοκ, 43%υπ., 13%αρ.), Τσέλιος 7 (4/4επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Συναδινός (λ. - 53%υπ., 32%αρ.), Σδραυκάκης, Καλαφάτης, Βλαχόπουλος, Ντίμο.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 7π. (7/9επ.), Μπράιαν 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 17 (12/19επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μολίνα 20 (15/22επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 57%υπ., 43%αρ.), Εφραιμίδης (31%υπ., 8%αρ.), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός Αρης (82%υπ., 59%αρ.), Νανόπουλος 4 (2/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 17%αρ.), Στράτος, Μάρκου, Δημητούλης.