19-02-2023 01:44

Με απίθανους Ιντάλγκο, Τράβιτσα, ο Ολυμπιακό λύγισε 3-2 τον Παναθηναϊκό και αγκάλιασε την πρώτη θέση

Δύο ημέρες μετά την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής που έγινε στο Μελίνα του Ρέντη και έσπασε το σερί 6-0 του τριφυλλιού στους αγώνες πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν την ανατροπή του Α γύρου όταν και πάλι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ. Αυτή τη φορά ισοφάρισαν 2-2 σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου έδωσαν ρεσιτάλ στο σερβίς ο Ιταλός Τράβιτσα αλλά και ο Γερμανός Ιντάλγκο.

Ο πρώτος με το δικό του σερί έκανε σερί 4-0 για το 10-6 στο 5ο σετ ενώ ο Ιντάλγκο έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με τον 7ο άσσο που πήρε στο φινάλε του αγώνα και οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία νίκη με 3-2 σετ. Με τους 2 βαθμούς που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο καθώς 3 στροφές πριν το τέλος, βρίσκονται στο +4 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και στο +9 από τον τρίτο Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να παρουσίασε χαμηλότερα ποσοστά στην επίθεση από τον αντίπαλο του, αλλά είχε φαρμακερό σερβίς και πιο σταθερή υποδοχή στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (49% έναντι 41 του Ολυμπιακού) αλλά η υποδοχη του όταν πιέστηκε έκανε ρωγμές με αποκορύφωμα το 6-6 του 5ου σετ αλλά και σημεία των δύο πρώτων σετ.

Δύο ημέρες μετά την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής που έγινε στο Μελίνα του Ρέντη και έσπασε το σερί 6-0 του τριφυλλιού στους αγώνες πρωταθλήματος. Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν την ανατροπή του Α γύρου όταν και πάλι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ. Αυτή τη φορά ισοφάρισαν 2-2 σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου έδωσαν ρεσιτάλ στο σερβίς ο Ιταλός Τράβιτσα αλλά και ο Γερμανός Ιντάλγκο.

O Oλυμπιακός με προσανατολισμό να πιέσει στο σερβίς μπήκε δυνατά από την αρχή και με τον αέρα του αγώνα της Πέμπτης πήρε προβάδισμα 9-5 χάρις τα δύο μπλοκ του Λινάρδου και άνοιξε το προβάδισμα και στο +5 (15-10) με το μπλοκ του Παγιένκ. Ο Παναθηναϊκό απάντησε με τον Ερνάντεζ σε επίθεση και μετά στο σερβίς κάνοντας το πιο εντυπωσιακό σερί στον  αγώνα με 6-0 και προσπερνώντας με 15-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες στο φιλέ αλλά και πολλά λάθη.

Ο Παναθηναϊκός με τον άσσο του Κοβάρ προηγήθηκε 22-20 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς (21-22) και η απάντηση ήρε από τον Ιντάλγκο ο οποίος με άσσο ισοφάρισε 22-22. Ο Κουμεντάκης έκανε το 23-22 αλλά ο Ιντάλγκο έχασε το σερβίς (23-23) όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση στο κρίσιμο σημείο. Ο Ζουπάνης έκανε το 24-23 και ο Κουμεντάκης το 25-23 στην κόντρα επίθεση.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο και με διαδοχικές αλλαγές στο σκορ έγινε και στο 2ο σετ. Πάλι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-21, αλλά πάλι ο Κόβαρ έχασε το σερβίς (22-22). Με το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο (22-23) και την επίθεση του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-23. Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε 24-24. Εκεί έγινε μία κρίσιμη φάση. Ο Ανδρεόπουλος παρότι δεν είχε τελειώσει η φάση ζήτησε τσάλεντζ για μπλοκ άουτ αλλά δεν δικαιώθηκε και η μπάλα δόθηκε στον Ολυμπιακό για το 25-24. Με άσσο του Ζουπάνη στον Ζήση έγινε το 26-24 και το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ ο Ολυμπιακός «υποχώρησε» και ο Παναθηναϊκός βρήκε αντεπίθεση για αντεπίθεση διαρκείας «πυροβολώντας» ελεύθερα στο σερβίς. Πήρε προβάδισμα 7-2 αλλά και και 21-11 με τους Φράγκο, Γιάκομπσεν και έκλεισε άνετα το σετ με 25-16 μειώνοντας σε 2-1.

Το ίδιο και στο 4ο σετ με τους Ερνάντεζ, Κοβάρ να πιέζουν από τα 9 μέτρα και να δίνουν προβάδισμα 9-5 και αργότερα 15-10. Ο Ολυμπιακός έκανε προσπάθεια για ανατροπή καθώς με δύο σερί 3-0 ιοσφάρισε 17-17. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 5-0 από το καλό σερβίς του Μπάση κάνοντας το 18-24 και το σετ έκλεισε ο πρώτος χρόνος του Πετρέα για το 25-19 και το 2-2 σετ. Στο 5ο σετ ο Ιντάλγκο έδειξε τις προθέσεις του και με 2 άσσους έδωσε προβάδισμα 5-3 στον Ολυμπιακό εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του.

Η απάντηση ήρθε από τον Φράγκο και τον Ερνάντεζ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 6-6. Ο Στερν με επίθεση έκανε το 7-6, ο Παπαγγελόπουλος με καθοριστικό μπλοκ πάνω στον Ερνάντεζ το 8-6, ο άσσος του Τράβιτσα το 9-6 και η κόντρα επίθεση του Κουμεντάκη έκανε το 10-6 σε συνολικό σερί 4-0.

Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο που έκρινε το αποτέλεσμα. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση αλλά και άσσο από τον Ιντάλγκο ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24

3ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 16-25

4ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 19-25 5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10) σε 136'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28 επ., 7 άσσοι, 36% υπ. - 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 56% υπ. - 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνι 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. - 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. - 18% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες), Γκρουμούσας (λ.).