15-01-2023 21:35

Η Κηφισιά παραμένει στο κυνήγι της τετράδας, 3-0 τον Ο.Φ.Η.

Η Κηφισιά πέρασε εύκολο απόγευμα κόντρα στον Ο.Φ.Η. στο Ηράκλειο Κρήτης και με τη νίκη με 3-0 σετ πλησίασε στην τετράδα της βαθμολογίας.

Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από τον τέταρτο Μίλωνα. Ο Ο.Φ.Η. και μαθηματικά μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες για την παραμονή του. Δεν αγωνίστηκε ο Τσαδήμας λόγω τραυματισμού και τη θέση του πήρε εκτάκτως ο Στάθης Αραμπόπουλος.

Επίσης ο Γκόνας έπαιξε σαν κεντρικός. Ντεμπούτο με την ομάδα της Κρήτης έκανε ο Τούρκος Ντεμίρτσι πάνω στον οποίο στήθηκε και η τακτική του σερβίς της Κηφισιάς. Ο Ο.Φ.Η. είχε κακή υποδοχή με 42% αποτελεσματικότητα και μόλις 15% άριστες, ενώ η αποτελεσματικότητα στην επίθεση μόλις άγγιξε το 42%.

Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Σικούκου, Βαΐόπουλος με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κόρει Τσέιβερς της Κηφισιάς με 13/15 τελειωμένες επιθέσεις και 15 πόντους συνολικά και άριστη υποδοχή. Το σερβίς και το μπλοκ ήταν τα δυνατά σημεία της Κηφισιάς, αλλά και στην επίθεση άγγιξε αποτελεσματικότητα επίθεσης 69%.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ΟΦΗ και Κηφισιά εναλλάσσονταν στο προβάδισμά και βρέθηκαν μαζί στο 7-7. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί καθώς με «όπλο» το πιεστικό σερβίς και ισχυρό μπλοκ έτρεξαν σερί 10-1 βάζοντας «γερά θεμέλια» για την κατάκτηση του σετ φτάνοντας στο 17-8. Η Κηφισιά συνέχισε με το «γκάζι πατημένο», η υποδοχή του ΟΦΗ παρουσίασε σοβαρές «αρρυθμίες» και έτσι με διαδοχικούς άσσους του Μαικόν η αθηναϊκή ομάδα έκλεισε το σετ με το εντυπωσιακό 25-12.

Το 2ο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στο σερβίς και να πηγαίνουν χέρι- χέρι μέχρι το 8-8. Στη συνέχει η Κηφισιά με τον Σπηλιώτη στα 9 μέτρα έτρεξε σερί 4-0 και με μπλοκ του Ρικάρντο προηγήθηκε 12-8. Η ομάδα της Κρήτης έβγαλε αντίδραση και με άσσο του Σικούκου και άουτ του Οκοσάνοβιτς έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 12-11. Στην εξέλιξη του σετ οι τρεις «κεραυνοί» του Οκοσάνοβιτς από τη θέση του σερβίς έφεραν τους «κυανόλευκους» στο +5, 16-11.

Αυτό ήταν ουσιαστικά το σημείο που έκρινε το σετ, καθώς η Κηφισιά «δεν κοίταξε πίσω» έφτασε τη διαφορά μέχρι το 22-15 και τελικά το κατέκτησε 25-21 με τεχνικό χτύπημα του Τσέιβερς, μετά από τρία χαμένα σετ μπολ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να έχει τον απόλυτο έλεγχο και τον ΟΦΗ να κάνει πολλά λάθη. Η αθηναϊκή ομάδα από νωρίς μπήκε σε «θέση οδηγού» 8-2 έχοντας πιεστικό σερβίς και κερδίζοντας όλες τις «μάχες» στο φιλέ.

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής με την Κηφισιά να προηγείται μέχρι και 12 πόντους 23-11 με κόντρα του Τσέιβερς, και τελικά να το κατακτά 25-13 με επίθεση του Ρικάρντο.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη, Παρατηρητής: Καρπουζάς, Επόπτες: Ξυδάκης, Συκάς, Γραμματεία: Παπαδάκη.

1ο σετ: 7-8, 8-16, 11-21, 12-25
2ο σετ: 7-8, 11-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 2-8, 7-16, 11-21, 13-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 25 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 21-25, 13-25) σε 65'

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Σικούκου 11 (10/23 επ., 1 άσσος), Αντάμι, Βαϊόπουλος 10 (7/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντέμιρτσι 3 (3/12 επ., 42% υπ. - 3% άριστες), Γκόνας 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 3 (3/9 επ., 50% υπ. - 36% άριστες) / Αραμπόπουλος (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Δαρίδης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 14 (9/13 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/3 επ.), Ρικάρντο 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Σπηλιώτης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μορέιρα 9 (5/7 επ., 4 άσσοι), Τσάβερς 15 (13/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Φιλιππακόπουλος, Δραβόπουλος.