14-01-2023 22:14

Έμεινε όρθιος στη Σύρο Ολυμπιακός, 3-2 τον βελτιωμένο Φοίνικα

Ο Ολυμπιακός στάθηκε όρθιος στη Σύρο και με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο σε επίθεση και σερβίς νίκησε με 3-2 σετ το μαχητικό και βελτιωμένο Φοίνικα ΟΝΕΧ σε αναμέτρηση που μετέδωσε το ERT Flix.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 29 βαθμούς και εξακολουθεί να είναι μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ πήγε στους 18 βαθμούς και πλέον είναι μόνος στην 5η θέση. Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-8, βρέθηκε να χάνει 12-11 αλλά με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο στο σερβίς έκανε καθοριστικό σερί 3-0 για το 12-14 και ο αγώνας έκλεισε με επίθεση πρώτου χρόνου του Παγιένκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα παραμείνουν στο νησί, αφού την Τρίτη (17/1) θα αντιμετωπίσουν και πάλι τον Φοίνικα, αυτή τη φορά για τον πρώτο ημιτελικό του League Cup.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον Α γύρο και έφτασε κοντά στη νίκη. Κατάφερε να γυρίσει το ματς από 0-1 σετ. Είχε πρώτο σκόρερ το Μιχάλοβιτς, ενώ Κλίνκεμπεργκ και Φρομ σήκωσαν υποδοχή και επίθεση.

Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, στο ξεκίνημα του ματς, με τον Τράβιτσα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (2-6), με εξαιρετικό άσσο. Με νέο μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 (3-8), ενώ με πρώτο χρόνο του Παγένκ, έφτασε στο 10-5, με τον Ιντάλγκο να καρφώνει, για το 11-6. Με άσσο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα +6 (7-13). Ο Φοίνικας μείωσε σε 13-10, ο Κουμεντάκης «απάντησε», με δύο διαδοχικούς πόντους, για το 15-10, με τον Λινάρδο να κερδίζει ένα ακόμα μπλοκ, για το +7 (10-17). Στη συνέχεια, η διαφορά του Ολυμπιακού έφτασε στο +8 (12-20), με επίθεση του Ιντάλγκο, o Παγένκ έκανε το 24-16, με πρώτο χρόνο και ο Λινάρδος τελείωσε το σετ, με μπλοκ, για το 25-16.

Στο δεύτερο σετ, ο Oλυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 και 4-3, με πόντους του Λινάρδου και του Στερν, αντίστοιχα, όμως οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +5 (16-11). Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 16-12, από την πάιπ, ο Στερν σε 17-13, με ωραία επίθεση, με τον Φοίνικα Σύρου να φτάνει, στη συνέχεια, στο 19-13. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 19-14, ο Τράβιτσα σε 22-18, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απώλεσαν το δεύτερο σετ με 25-19, για το 1-1. Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 3-2, ο Ιερεθουέλο κάρφωσε άουτ, για το 3-3, όμως ο Φοίνικας Σύρου έφτασε στο 22-16. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 22-17, o Koυμεντάκης σε 23-19, με τον Παγένκ να κερδίζει άσσο, για το 23-20. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-20 και έκαναν το 2-1 σετ.

Με ωραίο πέρασμα του Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 2-1, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τον Ιντάλγκο να πετυχαίνει άσσο, για το +2 (1-3). Με δυνατά καρφιά των Στερν και Κουμεντάκη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε στο +4 (1-5). Ο Κουμεντάκης έκανε το 8-2 και το 9-3, ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο (8-9, 9-10), όμως ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 12-10, το 13-11, αλλά και το 14-11, με άσσο! Με εντυπωσιακό χτύπημα, ο Στερν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 15-11 υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Ιντάλγκο να πετυχαίνει έναν ακόμα άσσο, για το +6 (11-17). Το 20-14 ήρθε δια χειρός Στερν, ο Κουμεντάκης έκανε το 22-16, όμως ο Φοίνικας επέστρεψε και πλησίασε σε 23-21. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με επίθεση του Στερν, ισοφάρισε σε 2-2, με 25-21.

Στο τάι μπρέικ, η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε με 4-1, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με άσσο του Παγένκ. Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα 7-6, με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει (7-7). Με απίστευτο μονό μπλοκ, ο Λινάρδος έβαλε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» σε θέση «οδηγού» (7-8), ενώ ο Ιντάλγκο «σήκωσε» κι αυτός «τείχος», για το 9-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (9-9), ο Ιντάλγκο έδωσε ξανά προβάδισμα (9-10), με τον Τράβιτσα να μπλοκάρει, για το 11-9 του Ολυμπιακού. Ο Φοίνικας προσπέρασε με 12-11, ο Στερν έβαλε ξανά μπροστά τον Θρύλο, με 13-12, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, με τον Τράβιτσα να κερδίζει μπλοκ, για το σετ μπολ/ματς μπολ (12-14). Ο Φοίνικας μείωσε σε 14-13, όμως με εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 15-13 και πήραν τη νίκη (2-3).

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 3-8, 10-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-20
4ο σετ: 2-8, 11-16, 15-21, 21-25
5ο σετ: 5-4, 9-10, 12-11, 13-15

* Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 10 άσσοι, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-19, 25-20, 21-25, 13-15) σε 125΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 27π. (25/50επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 7 (3/7επ., 4 μπλοκ), Ιερεζουέλο 5 (2/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κλίνκεμπεργκ 16 (12/25επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 46%υπ., 25%αρ.), Φρομ 11 (5/15επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 35%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 70%υπ., 57%αρ.), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Παπαδόπουλος Π., Παλαιολόγος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 12π. (7/16επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 18 (18/34επ.), Κουμεντάκης 18 (16/28επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 50%αρ.), Τράβιτσα 4 (2/3επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (2/4επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/29επ., 3 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας 69%υπ., 48%αρ.), Χανδρινός, Παπαγγελόπουλος.