14-01-2023 20:29

Ο Π.Α.Ο.Κ. έστειλε... μήνυμα με σούπερ ανατροπή επί του Παναθηναϊκού στο Μαρούσι

Ο ΠAOK ήταν ο νικητής στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην τρίτη του φετινή ήττα (και πρώτη εντός έδρας), πετυχαίνοντας μια σπουδαία ανατροπή καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0.

Οι πράσινες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αυτό το σοβαρό προβάδισμα και ο ΠΑΟΚ βελτιώνοντας την εικόνα του σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού πήρε τη σπουδαία νίκη πουν τον κρατά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι πράσινες ήταν ανώτερες στο σερβίς με 10-2 άσσους, όμως υπέπεσε σε 10 λάθη παραπάνω, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν έκανε κανένα λάθος στο τάι μπρέικ, με τον Παναθηναϊκό να κάνει 5.

Στο πρώτο σετ η πίεση του Παναθηναϊκού στην υποδοχή του ΠΑΟΚ του επέτρεψε να πάρει απο την αρχή μια σημαντική διαφορά (4-1, 9-3, 16-6) και να φτάσει με μεγάλη άνεση στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα καθώς προηγήθηκε με 2-6 και 4-8, αλλά η χαμένη κόντρα της Κρολ έφερε ένα σερί 5-0 για το 9-8. Ο ΠΑΟ με επιμέρους σκορ 12-5 έφτασε στο 16-13, αλλά εκεί 2 χαμένες κόντρα μπάλες και το καλό μπλοκ του ΠΑΟΚ έφεραν νέα ανατροπή για το 17-18. Ο Δικέφαλος ήταν σταθερά στο +1 μέχρι το 21-22, ωστόσο μέχρι εκείνο το σημείο έχασε τρεις κόντρα μπάλες κι ο ΠΑΟ το εκμεταλλεύτηκε. Προσπέρασε 23-22 με μπλοκ της Μέντιτς στην Κάφρεϊ και στο 26-26 επίθεση της Ανθούλη και άσος της Ανάε στην Κάφρεϊ έφεραν το 28-26 για το 2-0.

Στις αρχές του γ' σετ ο ΠΑΟ διατηρούσε μια διαφορά δύο πόντων (9-7, 11-9) με τον ΠΑΟΚ να απαντά για το 12-16 (σερβίς Κρολ, μπλοκ Μπλάνκο). Οι γηπεδούχες πλησίασαν 15-16 με άσο της Ανθούλη και παρόλο που ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-18, έριξαν και πάλι τη διαφορά στον πόντο (18-19) με νέο άσο της Μέντιτς, αλλά στο 19-20 η χαμένη κόντρα της Χατζηευστρατιάδου και δύο πετυχημένες κόντρες της Κρολ διαμόρφωσαν το 19-22. Τ0 σετ όμως είχε... δρόμο ακόμη, καθώς ο ΠΑΟ πλησίασε ξανά στον πόντο (21-22) και ισοφάρισε 23-23 (κόντρα Ανθούλη). Όμως η Μερκούρη έχασε το σερβίς, και η Στράντζαλη σταμάτησε στο μπλοκ την Ανθούλη για το 23-25 και το 2-1 στα σετ.

Στο δ' σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 1-3, αλλά το 4-6 έγινε 9-6 (το σερί του ΠΑΟ ξεκίνησε με λάθος θέσεις και τελείωσε με κόκκινη στον Φενόλιο για διαμαρτυρία) για να φτάσει ο ΠΑΟ στο 13-9. Εκεί ο ΠΑΟΚ δύο λάθη της Ανθούλη και επίθεση της Στράντζαλη έφερε το ματς στον πόντο (13-12) με τον Καλμαζίδη να αποσύρει την κουρασμένη Ανθούλη βάζοντας για πρώτη φορά την Παλάσιο. Ο ΠΑΟ αντέδρασε άμεσα φτάνοντας στο 16-12, αλλά το 17-13 έγινε 17-16 με συνεχόμενα λάθη στην επίθεση (που έφεραν και την Νικολογιάννη αντί της Ανάε) και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 18-19 (κόντρα επίθεση Πολυνοπούλου) και έφτασε στο 19-21 (μπλοκ Στράντζαλη σε Παλάσιο). Η Ανθούλη επέστρεψε (η Ανάε είχε επιστρέψει νωρίτερα), αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει δύο κόντρα μπάλες (στο 21-22 και στο 22-23) με την άουτ επίθεση της Ανάε να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκμεταλλευόμενος την καλή του ψυχολογία ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε γρήγορα το 3-1 των πράσινων και με επιμέρους σκορ 1-6 προηγήθηκε 4-7, ωστόσο με την αλλαγή γηπέδων (5-8) και τη Μέντιτς στο σερβίς ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και προηγήθηκε 9-8. Το +1 του ΠΑΟ έμεινε μέχρι το 11-10, όπου αρχικά η Ανάε έκανε υπέρβαση σε κόντρρα επίθεση (11-12) και κατόπιν η κακή συνεννόηση Παπαφωτίου, Χατζηευστρατιάδου έφερε τον ΠΑΟΚ στο 11-12.

Το θρίλερ συνεχίστηκε με την Ανθούλη να σταματά στο μπλοκ την Στράντζαλη (12-12), αλλά η Κρολ διαμόρφωσε το 12-13 και με νέα επίθεση (μετά από κακή υποδοχή) το 12-14. Η Γκρότους έσβησε το πρώτο ματς μπολ του ΠΑΟΚ και το μπλοκ της Μέντιτς στην Στράντζαλη έφερε το 14-14, για να προηγηθεί 14-15 ο ΠΑΟΚ με φιλέ της Μέντιτς και να κλείσει το ματς με άσο της Κρολ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σπίγγου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-13
2ο σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 28-26
3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 10-8, 16-12, 19-21, 22-25
5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 14-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16) σε 128'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. - 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. - 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. - 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. - 40% άριστες), Τερζόγλου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Παρόλο που πήραμε τα δύο πρώτα σετ δεν δείξαμε τόσο καλά στοιχεία. Έχουμε αποδείξει ότι είμαστε καλύτεροι στην επίθεση απ'ότι σήμερα. Ο Π.Α.Ο.Κ. μας πίεσε στο σέρβις, ενώ το τρίτο και τέταρτο σετ περιμέναμε να μας το δώσει ο αντίπαλος. Κάθε σετ ξεκινάει στο 0-0 και πρέπει να δημιουργείς καταστάσεις. Χάσαμε την ενέργειά μας και ενώ το παλέψαμε, ήθελε και λίγο τύχη. Έπρεπε να προσέξουμε από πιο νωρίς. Όλος ο Γενάρης είναι δύσκολος, με ταξίδια και δύσκολα παιχνίδια. Θέλουμε τη κορυφή, είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να αντεπεξέλθουμε στις προκλήσεις».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι και το δεύτερο σετ το χάσαμε στις λεπτομέρειες. Από το τρίτο και μετά παλέψαμε, ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να παίζει από το κέντρο και έκανε επιθέσεις από τα άκρα. Ήταν σημαντική νίκη αυτή, ειδικά μετά την ήττα από την Α.Ε.Κ.. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είδα την ομάδα που ξέρω».