17-12-2022 20:46

Με Ερνάντεζ και Κόβαρ ο Παναθηναϊκός 3-0 τον Αριστοτέλη στη Σκύδρα

Με τοπ σκόρερ τον Φερνάντο Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από τη Σκύδρα, επικράτωντας με 3-0 σετ του Αριστοτέλη.H ομάδα της Σκύδρας αγωνίστηκε πρώτη φορά και με τους τέσσερις Κουβανούς αλλά χωρίς τον Κώστα Προύσαλη και βασικός πασαδόρος ήταν ο Βλαχόπουλος.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν την 6η τους νίκη σε 8 αγωνιστικές στη Volley League που τους φέρνει στη 3η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς. Κορυφαίοι ήταν οι Κόβαρ, Μπάσης (που πήρε πάλι τη θέση του Ρανγκέλ), ενώ στο 3ο σετ φάνηκαν και οι Φράγκος Ερνάντεζ.

Ο Αριστοτέλης παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στο 1ο και στο 3ο σετ και πίεσε τον Παναθηναϊκό μέχρι τα μισά των σετ. Ο Παναθηναϊκός όμως πίεσε πολύ στο σερβίς και κατάφερε να βρει διαδρόμους και λύσεις με εύκολους πόντους που του έδωσαν και την διαφορά στο σκορ.

Στο 1ο σετ με δύο πόντους του Κόβαρ και έναν του Μπάση ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 για το 9-6. Ακολούθησαν οι γηπεδούχοι με άσσο του Φλόρες και επίθεση του Τόρες ο οποίος έκανε και ντεμπούτο για το 11-11.

Μέχρι το 16-16 έγινε ράλι πόντο πόντο αλλά ο Μπάσης με επίθεση και ο Κόβαρ με άσσο έκαναν το 18-16. Με τους δύο άσσους του Ερνάντεζ πάνω στον Συναδινό ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 24-20 και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Μέντεζ. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα στο 2ο σετ όπου ξέφυγε 4-10 με τον ορεξάτο Κόβαρ, διατήρησε τη διαφορά και με τον Ερνάντεζ έκλεισε το σετ 18-25 για το 0-2.

Ο Αριστοτέλης πάλεψε το 3ο σετ και πήρε προβάδισμα 8-4 με τον Φλόρες και τον Τσέλιο.Οι πράσινοι μείωσαν 10-9 με δύο άσσους του Μπάση, ο Τόρες απάντησε για το 12-9. Ο Αριστοτέλης κράτησε τη διαφορά μέχρι το 15-12 αλλά ο εξαιρετικός Κόβαρ που έκανε σερί 4-0 ισοφάρισε 16-16. Ο Αριστοτέλης για τελευταία φορά προηγήθηκε 19-18 με τον Σαρικεΐσογλου. Ο Τόρες έχασε το σερβίς (19-19).

Ο Πετρέας με μπλοκ έκανε το 18-20 και ο Ερνάντεζ με άσσο το 21-19. Ο Φράγκος με άσσο έκανε το 23-20 και ο αγώνας τελείωσε 21-25 με επίθεση του Κόβαρ.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Χανός, Σαρακινίδης, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 3-8, 10-16, 14-21, 18-25
3ο σετ: 8-4, 16-15, 19-21, 21-25

*Οι πόντοι του Αριστοτέλη προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 21-25) σε 77'

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φλόρες 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 15% άριστες), Ρόχας 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Τόρες 14 (13/28 επ., 1 άσσος), Τσέλιος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος / Συναδινός (λ, 29% υπ. - 12% άριστες), Παπαγεωργίου, Σδραυκάκης, Σαρικεΐσογλου 1 (1/3 επ.), Παλαιολόγος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 14 (11/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 28% άριστες), Πετρέας 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Μπάσης 7 (2/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 18% άριστες), Ερνάντεζ 19 (16/24 επ., 3 άσσοι) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 6% άριστες), Γεωργίου.