16-12-2018 20:44

Τορπίλες από τα εννέα μέτρα βύθισαν την Κομοτηνή

Η Κομοτηνή αιφνιδίασε τον Φοίνικα στη Σύρο κερδίζοντας το πρώτο σετ αλλά η ομάδα των Κυκλάδων απάντησε με όπλο το σερβίς και τον εκπληκτικό Εβάντρο και πήρε πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ που την ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.
Με την Κομοτηνή έκανε ντεμπούτο ο Θάσνος Μαρούλης και μάλιστα κόντρα στην παλιά του ομάδα. Η καλή εμφάνιση του Μαρούλη δεν απεσόβησε την ήττα για την Κομοτηνή, την 7η σε 8 αγώνες και μοιράζεται την τελευταία θέση με την Κηφισιά.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο Φοίνικας ακόμα και στο πρώτο σετ που έχασε ήταν μπροστά στο σκορ με 7-2 (χάρις το σερβίς του Παπαδόπουλου) αλλά και 21-18 αλλά η ομάδα της Ροδόπης με το σερβίς του Μαρούλη και τις κόντρες του Νουράνγκουα και του Ανέστη Δαλακούρα έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 23-21. Ο Εβάντρο μείωσε 23-22 αλλά το λάθος του Λέτσκοφ και η επίθεση του Νουράνγκουα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Φοίνικας βελτίωσε την υποδοχή του και ανέβασε την πίεση στο σερβίς με αποτέλεσμα να αποσυντονίσει το παιχνίδι της Κομοτηνής. Με προβάδισμα 2-3 πόντων από την αρχή ξέφυγε 7-4, και 12-9, ενώ με δύο επιθέσεις του Εβαντρο έγινε το 17-13. Η διαφορά κρατήθηκε και ο Φίλιο έκλεισε το σετ 25-22.

Με τρεις άσσους του Εβάντρο και 3-0 ξεκίνησε το 3ο σετ και ο Φοίνικας απέκτησε και ψυχολογικό προβάδισμα. Η Κομοτηνή αντέδρασε με ισοφάριση και προβάδισμα 8-7, αλλά ο Χήρας από τα 9μ. χάλασε πάλι την υποδοχή της Κομοτηνής και με συνολικό σερί 5-0 ο Φοίνικας ξεφυγε 12-8. Ο Καβαρατζής αλλά και δύο μπλοκ του Χριστόφα επανέφεραν την Κομοτηνή στον αγώνα ισοφαρίζοντας 13-13. Και πάλι το σερβίς του Εβάντρο και οι επιθέσεις του Ντόκιτς έκαναν σερί 4-0 για το 17-13, ενώ στο 17-14 με το σερβίς του Φίλιο έγινε νέο σερί 4-0 για το 21-14 και εκεί κρίθηκε το σετ. Το 25-18 έκανε ο Ντόκιτς.

Στο 4ο σετ ήταν η σειρά του Ντόκιτς να «πυροβολήσει» από τα 9μ. και να κάνει το 6-1. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 19-14 οπότε ο Φοίνικας και πάλι με το σερβίς του Εβάντρο έδωσε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος.

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 22-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-18
4ο σετ: 8-3, 16-09, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικας Σύρου προήλθαν: 11 άσσοι, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-22, 25-18, 25-16) σε 104΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 10 (7/11επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Φίλιο 6 (3/9, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 21 (16/32, 5 άσσοι, 50%υπ., 20%αρ.), Λέσκοφ 3 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 19 (15/31, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 8 (7/16, 1 άσσος, 64%υπ., 50%αρ.) / Βελούδης (λ. – 78%υπ., 47%αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ), Ταυρής, Αδάμ, Βουλκίδης, Μήλης 5 (5/10).

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 9 (9/16, 39%υπ., 22%αρ.), Μαρούλης, Ρενάν 5 (3/9, 2 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 8 (7/21, 1 μπλοκ, 38%υπ., 15%αρ.), Νουράνγκουα 20 (15/31, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 9 (4/8, 5 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ. – 26%υπ., 19%αρ.), Ανδρεάδης, Χριστάκος, Μπουφίδης, Παπαδάκος, Μπανιώτης (λ. – 20%υπ., 10%αρ.), Kαβαρατζής 3 (3/5).