28-12-2014 22:55

ΜΕΝΤ παραμονής στο ντέρμπι των νεοφώτιστων

Τεράστιο βήμα στη μάχη για παραμονή στα σαλόνια της Volleyleague έκανε η ΜΕΝΤ, η οποία υπέταξε την Ορεστιάδα στην Τούμπα, και πήρε τρίποντο - ανάσα, που την απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις. Σακόγλου - Γκόρτσανιουκ το δίδυμο της επιτυχίας για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση.

Η επιτυχία αυτή έχει ιδιαίτερη σημασία καθώς επιτεύχθηκε χωρίς να αγωνίζονται με τη ΜΕΝΤ οι Σφενδυλάκης, Χατζηηλιάδης. Ο πρώτος για οικονομικούς λόγους και ο δεύτερος για οικογενειακούς λόγους. Επίσης τραυματίας αγωνίστηκε ο Μπίσετ χωρίς να κάνει επιθέσεις.

Η ΜΕΝΤ σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και «έπιασε» στη βαθμολογία τον Παμβοχαϊκό και την Ορεστιάδα. Στην τριπλή ισοβαθμία μέχρι στιγμή η ομάδα του Βραχατίου έχει πλεονέκτημα και ακολουθεί η ΜΕΝΤ. Η Ορεστιάδα έκανε την χειρότερη εμφάνιση της σεζόν, είχε κακή υποδοχή, ενώ ο Λούνα αγωνίστηκε τραυματίας και δε μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά.

Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να κάνουν νευρικό παιχνίδι. Η ΜΕΝΤ είχε προβάδισμα μέχρι το 15-13 και το 18-15 αλλά η Ορεστιάδα με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 19-18. Οι ακρίτες είχαν συνέχεια το προβάδισμα από το 24-23 μέχρι το 28-27, αλλά η ΜΕΝΤ με σερί 3-0 χάρη στις επιθέσεις των Γκόρτσανιουκ, Σακόγλου και το άουτ του Λούνα τελείωσαν το σετ 30-28

Στο 2ο σετ το 6-3 για τη ΜΕΝΤ έγινε 10-6 και 18-12 για την Ορεστιάδα. Η ΜΕΝΤ μείωσε το σκορ στο 22-20, αλλά η Ορεστιάδα με σερί 3-0 έφτασε στην κατάκτηση του σετ 25-20 για το 1-1 σετ.

Ενυπωσιακό ξεκίνημα έκανε η ΜΕΝΤ στο 3ο σετ με προβάδισμα 5-0 και 7-2 χάρις το σερβίς του Σακόγλου. Στο 21-16 η Ορεστιάδα μείωσε σε 21-19 με το σερβίς του Βούλγαρου Αλεξαντρόφ, αλλά η ομάδα της Τούμπας κράτησε το προβάδισμα και πήρε το σετ 25-21.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά η Ορεστιάδα έκανε εύκολα το λάθος. Στο 20-20 ο Γκόρτσανιουκ πήρε δύο πόντους για το 22-20 και η ΜΕΝΤ κράτησε το πολύτιμο +2 μέχρι το τέλος για το 25-23.

4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 25-23

Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλου

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλου

Τα σετ: 3-1 (30-28, 20-25, 25-21, 25-23)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 23 (21/41 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 16 (14/27 επ, 1 άσσος , 1 μπλοκ 78% υπ - 67% άριστες), Χρυσάφης 4 (2/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ- 47% άριστες), Μπισέτ 5 (3/4 επ, 2μπλοκ), Πάρις 9 (5/7 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 10 ( 4/6 επ, 3 άσσοι, 3 μποκ) Κνάπεκ (λ - 74% υπ - 58% άριστες), Αντωνιάδης (λ, 27% υπ - 20% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (0/3επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) , Μάντζιος 2 (2/5 επ)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Λούνα 11 (8/26 επ, 3 άσσοι), Τόμσον 13 (11/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιγέρμε 8 (8/15 επ, 64% υπ- 45% άριστες, Ποτολίδης 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 14 (11/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 72% υπ - 52% άριστες), Αλεξαντρόφ, Βλασακίδης, Διαμαντίδης 2 (2/5 επ, 70% υπ - 40% άριστες)