08-06-2014 17:53

Πάλεψαν όσο άντεξαν...

Aποστολή ΠΣΑΤ: Αγγελική Παπαμιχαήλ

Η πολύ καλή Εθνική ομάδα των δύο πρώτων σετ, παρότι επέστρεψε από μεγάλη διαφορά στο πρώτο, και προηγήθηκε 0-2, «λύγισε» ξανά από τις Πολωνές, οι οποίες βελτιώθηκαν πολύ, και πήραν άνετα τα τρία σετ για την ανατροπή τους με 3-2 (23-25, 26-28, 25-19, 25-16, 15-4).

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την ελληνική ομάδα που με μπλοκ της Κιόση προηγήθηκε με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ακολούθησαν επτά σερί πόντοι για τις Πολωνές (12-8), ενώ το λάθος πέρασμα της Γιώτα δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά για τις γηπεδούχες 17-9. Στο σημείο αυτό, ο Γιάννης Καλμαζίδης πέρασε στο παιχνίδι τη Διώτη στη θέση της Στράντζαλη. Η γαλανόλευκη άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Το σερβίς της Κάλιτζουκ στο φιλέ και η υπερβαση από πλευράς Πολωνών διαμόρφωσαν το 20-19. Η Ζαροσλίνσκα κάρφωσε στη μεγάλη διαγώνιο για το 22-20, για να ακολουθήσει κερδισμένος πόντος από τη Διώτη(22-21). Η Κατσορόφσκα έστειλε στην επομενη επίθεση την μπάλα άουτ ισοφαρίζοντας για την ελληνική ομάδα σε ένα κρίσιμο σημείο (22-22). Η κερδισμένη επίθεση της Διώτη (23-24) και ο πρώτος χρόνος από την Κατερίνα Γιώτα, χάρισαν το πρώτο σετ στην ελληνική ομάδα με 23-25.

Οι Πολωνές μπήκαν αποφασισμένες στο δεύτερο σετ και με δυο σερί πόντους της Σμάρτζεκ προηγήθηκαν με 10-5, ενώ πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το υπέρ του 16-13. Η ελληνική ομάδα, παίζοντας με πάθος, κατόρθωσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και εκμεταλλευόμενη τα δυο συνεχόμενα λάθη της Σμάρτζεκ στην επίθεση (έστειλε την μπάλα άουτ) προηγήθηκε για πρώτη φορά με 19-20, ενώ ο άσος της Παπαφωτίου και η σωστή επίθεση της Κιόση, της έδωσαν αέρα 3 πόντων 19-22. Η γαλανόλευκη είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ, αλλά η Πόλετς με πρώτο χρόνο, είπε όχι ισοφαρίζοντας σε 24-24. Η Ζαροσλίνσκα κέρδισε τον πόντο στην επόμενη επίθεση (25-24), αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ από τη γραμμή του σερβίς (25-25). Η Πόλετς έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (26-26), αλλά η ελληνική ομάδα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα. Πρώτα η αρχηγός Ελένη Κιόση, με καρφί στη μεγάλη διαγώνιο και εν συνεχεία η Κατερίνα Γιώτα διαμόρφωσαν το τελικό 26-28, κάνοντας το 0-2 σετ!

Οι Πολωνές μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και με δυο πόντους της Κακολέφσκα προηγήθηκαν με 7-1. Η ελληνική ομάδα μείωσε με τις Λαμπρινίδου και Χαντάβα σε 11-7, αλλά οι γηπεδούχες ήταν πιο αποτελεσματικές στο φιλέ και έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το υπέρ του 16-10. Η γαλανόλευκη μείωσε εκ νέου και κατάφερε με επίθεση της Λαμπρινίδου να φτάσει στο 21-17, αλλά το λάθος σερβίς της Παπαφωτίου (22-18), το μπλοκ άουτ στην Κάλιτζουκ (23-18), η κερδισμένη επίθεση της Πόλετς (24-18) και εν συνεχεία η άουτ μπαλιά της Κιόση, έδωσαν το σετ στις Πολωνές με 25-19.

Στο τέταρτο σετ, η ελληνική ομάδα, κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα. Οι Πολωνές, πήγαν με το υπέρ του 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, και όντας πιο αποτελεσματικές σε υποδοχή και επίθεση και με την Κάλιτζουκ να ξεχωρίζει με την απόδοσή της, άρχισαν να ανοίγουν την ψαλίδα του σκορ. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους εννέα πόντους (20-11), με το σετ να καταλήγει με 25-16 στις Πολωνές.

Στο πέμπτο σετ η γαλανόλευκη έπαιξε με ψυχή, καθώς τα σωματικά αποθέματα είχαν στερέψει. Οι Πολωνές προηγήθηκαν με 4-0, η ελληνική ομάδα πήρε ένα πόντο μετά από δικό τους λάθος (4-1), ακολούθησαν ακόμα έξι πόντοι (10-1), μέχρι το σερβίς στο φιλέ της Κάλιτζουκ να κάνει το 10-2. Το τελικό 15-4 που χάρισε και τη νίκη στις Πολωνές, διαμόρφωσε η Κατσορόφσκα.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 26-28, 25-19, 25-16, 15-4)

ΠOΛΩΝΙΑ (Μαλκόφσκι): Πόλετς 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Κακολέφσκα 9 (3/8 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζαροσλίνσκα 14 (12/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βόλοζ 3 (3/6 επ.), Κατσορόφσκα 7 (4/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 42% άριστες), Σμάρτζεκ 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ) / Ντούραϊτζικ –λ (60% υπ. – 48% άριστες), Κάλιτζουκ 16 (12/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάιζερ 1, Πάζεκ 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 35% άριστες), Βόιτσικ 1, Σικόρσκα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ)

ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Κιόση 19 (16/51 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 6 (6/27 επ., 43% υπ. – 30% άριστες), Γιώτα 8 (8/16 επ.), Χριστοδούλου 2 (2/2 επ.), Στράντζαλη 2 (0/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 36% άριστες), Λαμπρινίδου 13 (7/16 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού –λ (45% υπ. – 27% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Διώτη 7 (4/23 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 21% άριστες), Κωνσταντινίδου 1 (1 άσσος), Καββαδία 1 (1/3 επ.)