17-01-2021 20:52

Ο Π.Α.Ο.Κ. έφυγε αλώβητος από τη Βέροια με σούπερ Βαν Ντε Ντρις

Χωρίς απώλειες βαθμού και σετ μπήκε το 2021 για τον Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος πέρασε από την έδρα του Φίλιππου Βέροιας με 3-0 σετ, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Volley League.Φοβερή εμφάνιση από τον Βέλγο διαγώνιο του ΠΑΟΚ Βαν Ντε Ντρις, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους.

Τους 6 βαθμούς έφτασε ο Δικέφαλος του Βορρά, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο νεοφώτιστος Φίλιππος Βέροιας που έδωσε το πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι στην ιστορία του στη Volley League γνώρισε την 3η του φετινή ήττα. Η ομάδα του Σωκράτη τζιουμάκα έδειξε πολύ καλά στοιχεία απέναντι στον ΠΑΟΚ και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Aξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως με τον Φίλιππο δεν αγωνίστηκε ο Στέλιος Τζιουμάκας λόγω προβλήματος στον ώμο και τη θέση του ως ακραίος πήρε ο Μπίσετ αλλά δεν άντεξε την πίεση στην υποδοχή.

O Φίλιππος μπήκε φουριόζος στον αγώνα και με το σερβίς του Τζιουμάκα αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκε 10-8 και 12-10 με τον Φερέλ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Βαν ντε Ντρις (13-13) και με το σερβίς του Κουμεντάκη άνοιξε την υποδοχή του Φιλίππου για σερί 6-0. Το σκορ έγινε 19-13 για τον ΠΑΟΚ ο οποίος συντήρησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε με το λάθος σερβίς του Αρτακιανού.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-4 με επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις αλλά ο Φίλιππος με αντεπίθεση από Μπίσετ και Φερέλ έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 11-7. Ο Φίλιππος προηγήθηκε μέχρι το 15-12 και εκεί ήταν σειρά του Κουμεντάκη με άσσο και νέα φαρμακερά σερβίς να ανοίξει εκ νέου την υποδοχή του Φιλίππου κάνοντας σερί 5-0 για το 15-17. Ο ΠΑΟΚ συντήρησε τη διαφορά με +2 (22-24) αλλά ο Τζιουμάκας με δύο επιθέσεις ισοφάρισε 23-23 και ο Βαν Ντε Νρις έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-0 σετ.

Η αντίσταση του Φιλίππου κράτησε μέχρι το 8-7 που προηγήθηκε στο 3ο σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Κουμεντάκη και τον Αγκάνιτς και σταδιακά με αποτελεσματικό σερβίς ξέφυγε 14-9. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 24-11. Ο Φίλιππος δεν το έβαλε κάτω. Με το φλοτ σερβίς του Προύσαλη και διαδοχικά λάθη από τους φιλοξενούμενους ο Φίλιππος έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 24-24. Ο Κουμεντάκης και ο Τζουμάκας έφτασαν το σκορ στο 25-25 και το ματς κρίθηκε με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και το μπλοκ του Αγκάνιτς για το 27-25 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βένος, Λαναράς, Γραμματεία: Ψάρρα.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 11-16, 17-21, 25-27

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 25-27) σε 78'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 14% άριστες), Φερέλ 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 50% υπ. - 36% άριστες), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 12% άριστες), Σωτηρίου 5 (5/16 επ., 42% υπ. - 21% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Ντεσποτόφσκι 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 30 (24/44 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. - 41% άριστες).