15-01-2021 23:47

Διαφήμιση του βόλεϊ στην επανεκκίνηση της Volley League με τεράστια νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ, 3-2 τον Ολυμπιακό

Καλύτερη επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Volley League δεν θα μπορούσε να μας προσφέρει ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ και ο Ολυμπιακός, καθώς σε αγώνα διαφήμιση με πολλές ανατροπές οι συριανοί πήραν τη νίκη στο φινάλε με 3-2 σετ.

Δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή οι «ερυθρόλευκοι» από το 2-0 σετ έχοντας σε φοβερή ημέρα τον Χέρμανς Έγκλεσκανς, όμως ήταν μόνος του στην επίθεση. Κλειδί για τον Ολυμπιακό στην ισοφάριση σε 2-2 σετ και η είσοδος του Δημήτρη Χαραλαμπίδη στο παιχνίδι. Η τετράδα Ζίγκα Στερν, Θανάσης Πρωτοψάλτης, Αντρέ Μπράουν και Ιβάν Ράιτς έκανε τη διαφορά για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ, στο ντεμπούτο του Ιγκόρ Γιούρισιτς στον πάγκο της ομάδας.

Ηταν ένας αγώνας διαφήμιση για το πρωτάθλημα μετά από 70 ημέρες καραντίνας και οι παίκτες των δύο ομάδων είναι άξιοι συγχαρητηρίων καθώς για δυόμιση ώρες πρόσφεραν ωραίο θέαμα παρότι δεν είχαν τη δυνατότητα λόγω των υγειονομικών μέτρων να δώσουν φιλικά προετοιμασίας. Ο Φοίνικας διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ολυμπιακό γνώρισε την πρώτη ήττα.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και εν τέλει και για το αποτέλεσμα ήταν το 1ο σετ όπου ο Φοίνικας παρότι βρέθηκε να χάνει με 15-9 από τον Ολυμπιακό κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 22-22. Πήρε προβάδισμα 24-22 με επιθέσεις Μπράουν, Στερν, ο Μιχαήλοβιτς μείωσε 24-23 αλλά ο Πρωτοψάλτης μετά από περιπετειώδη φάση διαρκείας τελείωσε με πάιπ για το 25-23.

Ο Φοίνικας με ξέσπασμα και σερί του Πρωτοψάλτη στο σερβίς πήρε και το 2ο σετ με 25-20, ενώ ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Χαραλαμπίδη και βελτιωμένη υποδοχή κατάφερε να πάρει το 3ο και το 4ο σετ και όλα να κριθούν στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα 2-3 πόντων και με πρωταγωνιστή τον Ράιτς αλλά και καλό μπλοκ επικράτησε με 15-11 κατακτώντας τη νίκη και δύο πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 2-8, 12-16, 18-21, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-20
3ο σετ: 2-8, 8-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 20-25
5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 15-11

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-20, 17-25, 20-25, 15-11) σε 136'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 9 (4/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 17 (17/38 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 2 (2/2 επ.), Στερν 20 (15/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 37% υπ. - 26% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 50% άριστες), Ηλίας 1 (1/1 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Κωστόπουλος, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 22% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Έγκλεσκανς 31 (29/56 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (1/1 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.