15-01-2023 01:22

Ο Παναθηναϊκός δεν χάνει από τον Π.Α.Ο.Κ., πέμπτη νίκη με φοβερό φινάλε στη Πυλαία

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα στο κλειστό της Πυλαίας, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Π.Α.Ο.Κ. και πανηγύρισε τη 5η φετινή του επικράτηση επί του Δικεφάλου.

Είναι η 5η αλλά και πιο δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ την εφετινή σεζόν για πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ και Σούπερ Καπ.

Με το τρίποντο αυτό ο Παναθηναϊκός έπιασε τον ΠΑΟΚ στην 2η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς έναντι 29 του Ολυμπιακού που ξέφυγε +5 βαθμούς και έχει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Κορυφαία εμφάνιση με τελείωμα σε καθοριστικές κόντρα επιθέσεις έκανε ο Ερνάντεζ, ενώ Κόβαρ, Φράγκος και Ζήσης κράτησαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Ο Ρανγκέλ κέκρδισε τη μάχη του κέντρου, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν βελτιωμένος παντού, με πίεση στο σερβίς του που όμως λόγω και κούρασης τον οδήγησαν σε πολλά λάθη και χαμένα σερβίς στο φινάλε του καθοριστικού 4ου σετ.

Ο αγώνας είχε ένταση και συγκλονιστικές φάσεις στο 3ο και στο 4ο σετ όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στις κρίσιμες φάσεις. Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-20 αλλά το σερβίς του Φράγκου έφερε τα πάνω κάτω και προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 23-21. Ο Κόβαρ έκανε το 24-22, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τους Κόστα, Γιόρνα και το σετ κρίθηκε με δύο επιθέσεις των Κόβαρ, Ενράντεζ για το 26-24.

Στο 4ο σετ το ματς πήρε φωτιά στο 22-22 όταν πάραν κόκικινες κάρτες Τακουρίδης, Καραμαρούδης, ακολούθησαν μάχες και χαμένες ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ είχε 8 φορές προβάδισμα και 4 χαμένες κόντρα επιθέσεις για να πάρει το σετ και να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ αλλά ο Παναθηναϊκός άντεξε και πάλι στην πίεση και μετά από φινάλε θρίλερ ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς (34-35) και ο Ερνάντεζ με κόντρα επίθεση τελείωσε τον αγώνα 36-34 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-15, 25-16
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 24-26
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 34-36

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36) σε 132'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (13/29 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Κόστα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/47 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. - 31% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 54% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (19/34 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Ερνάντεζ 20 (16/44 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 30% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μάρκου, Κωστόπουλος.