27-12-2022 19:59

Λιγκ Καπ: Αμφίρροπο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκού με στόχο την πρόκριση στην τετράδα

Το τέταρτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς θα βγει την Τετάρτη 28/12 στον επαναληπτικό προημιτελικό μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού. Τα πάντα είναι ανοικτά για την πρόκριση καθώς στον πρώτο αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 3-1 σετ. (β προημιτελικός, PAOK Sports Arena, 28/12, 21:30, ΕΡΤ-3, Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ισκάς).

Στον πρώτο αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 3-2 σετ. Επομένως όποια ομάδα πάρει καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ θα προκριθεί στους ημιτελικούς όπου περιμένει ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων. Εάν ο Παναθηναϊκός νικήσει 3-2 σετ θα προκριθεί. Εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει 3-2 σε θα παιχτεί έξτρα χρυσό σετ 15 πόντων για την πρόκριση.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στον τελευταίο αγώνα του 2022 και στον πρώτο του 2023 καθώς θα βρεθούν αντίπαλοι και στο Σούπερ Καπ που θα γίνει στο Ηράκλειο στις 4 Ιανουαρίου 2023. Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από την ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ για το πρωτάθλημα. To Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς είναι το τρόπαιο που δεν έχει κατακτήσει ακόμα ο ΠΑΟΚ. Με τον Δικέφαλος αναμένεται να τεθεί στη διάθεση του προπονητή του και ο Βραζιλιάνος κεντρικός Κόστα.

O Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ, Μπρέτ Ουόλς δήλωσε: «Ανυπομονούμε για αυτό το παιχνίδι, ειδικά όταν αυτό παίζεται στο Παλατάκι. Θα είναι το πρώτο παιχνίδι στη σεζόν που θα υποδεχτούμε τον Παναθηναϊκό, και περιμένουμε την στήριξη από τον κόσμο μας.

Ελπίζουμε να αφιερώσουν ένα μέρος των εορτών τους σ' εμάς και να έρθουν να μας υποστηρίξουν στο γήπεδο μας. Πρέπει να κερδίσουμε, και σε αυτό έχουμε αφοσιωθεί όλο αυτόν τον καιρό». Ο κάτοχος του τίτλου 2021-22 θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του και να διεκδικήσει μέχρι τέλος τον 3ο τίτλο στη διοργάνωση.

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ζήσης δήλωσε: «Έχουμε μπροστά μας έναν τελικό για το θεσμό του Λιγκ Καπ απέναντι σε μια πολύ δυναμική ομάδα, αυτό από μόνο του μας δίνει έξτρα κίνητρο. Με τον ΠΑΟΚ έχουμε παίξει άλλες δυο φορές οπότε γνωρίζει καλά η μια ομάδα την άλλη και θα είμαστε και οι δύο διαβασμένοι. Αυτό σημαίνει ότι παράμετροι του ματς όπως πάθος και ενέργεια θα παίξουν σημαντικό ρόλο.

Από την πλευρά μας θα παλέψουμε κάθε πόντο από την αρχή μέχρι το τέλος με στόχο τη νίκη». Υπενθυμίζεται πως το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Οι ημιτελικοί θα γίνουν 18 και 21 Ιανουαρίου 2023.  Σε 76 αγώνες πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός προηγείται στις νίκες 47-29.

League Cup «Νίκος Σαμαράς» 2022-23

Ημιτελικοί

Α΄αγώνες - Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023:

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Π.Α.Ο.Κ. ή Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

Β΄αγώνες - Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. ή Παναθηναϊκός Α.Ο.

Προημιτελικά

Δεύτεροι αγώνες

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 Δεκεμβρίου 2022

Α.Ο. Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας 3-0 (25-23, 25-16, 25-16)

Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 2-3 (17-25, 31-29, 25-19, 22-25, 11-15)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-0 (28-26, 25-15, 25-23)

ΤΕΤΑΡΤΗ 28 Δεκεμβρίου 2022

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 21:30 (ΕΡΤ-3 H.D. T.V.): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ισκάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Καπλάνης, Γραμματεία: Κουμπλή.