18-12-2022 01:00

O ΠΑΟΚ ξέσπασε στον Άθλο Ορεστιάδας με 3-0 και ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα και με άνετη νίκη επί του Άθλου Ορεστιάδας συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος μαζί με τον Ολυμπιακό, καθώς και οι δύο έχουν από 21 βαθμούς. Δύο ημέρες μετά από τον αποκλεισμό του στο Τσάλεντζ Καπ, ο δικέφαλος έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και πήρε την 7η νίκη στη Volley League ενω κατεβαίνει πλέον με ηθικό στο Ρέντη στις 21/12 για το ντέρμπι κορυφής με τους "ερυθρόλευκους".

Από τον ΠΑΟΚ απουσίασε ο Κόστα που τραυματίστηκε στη ρεβάνς με τη Μακάμπι αλλά επέστρεψε ο Γιόρνα. Ο Δικέφαλος με πίεση στο σερβίς, γρήγορη ανάπτυξη και καλό μπλοκ προηγήθηκε 12-7. Ο Βαν Ντε Ντρις με 2 επιθέσεις και ένα μπλοκ και ο Ράπτης με επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στο 18-11. Ο Άθλος προσπάθησε με Αλγκούλ και Γκένοφ αλλά ο Γουόλς με άσσο έκλεισε το σετ 25-16.

Το ίδιο δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ και στο 2ο σετ με το σερβίς του Γιόρνα. αλλά και τις επιθέσεις του ίδιου και του Βαν ντε Ντρις για το 7-4. Ο Άθλος απάντησε και ισοφάρισε 8-8 με τον άσσο του Γκλαντσόουν και την επίθεση του Αλγκούλ. Οι ακρίτες το πάλεψαν μέχρι το 12-12 αλλά το λάθος του Κάιο και το «δίποντο» Ράπτη με επίθεση και μπλοκ αλλά και η επίθεση του Βαν ντε Ντρις έκαναν σερί 4-0 για το 16-12. Ο Ράπτης από το σερβίς και ο Βουλκίδης από το κέντρο έκλεισαν το σετ 25-17.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ με γρήγορο προβάδισμα 7-2. Με τα δύο μπλοκ του Ράπτη το σκορ έγινε 10-3 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε γρήγορα το ματς και με επίθεση του Μούχλια και μπλοκ του Βαν ντε Ντρις στον Ριζόπουλο έκλεισε το σετ 25-13 και μαζί και ο αγώνας με 25-13.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-13

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Άθλου προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-13) σε 66΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 5 (4/7 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 20% άριστες), Γουόλς 2 (1 άσσος, 1 μπλοΚ), Βουλκίδης 5 (5/5 επ.), Τακουρίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ράπτς 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (12/23 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Μιχελάκης (λ, 80% υπ. - 80% άριστες), Μούχλιας 3 (3/5 επ.).

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Κάιο 3 (3/10 επ.), Κασαμπαλής 2 (2/4 επ.), Αλγκούλ 6 (6/9 επ.), Ριζόπουλος 3 (3/9 επ., 60% υπ. - 53% άριστες), Γκένοφ 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. - 35% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 1 (1/1 επ.), Τσολακίδης, Μποζίδης.