Έτοιμες να γράψουν ιστορία είναι η Ιταλία και η Σλοβενία. Η Ιταλία θέλει να μπει σε τελικό Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1998 διεκδικώντας την 5η παρουσία της σε τελικό και την 4η κούπα. Η Σλοβενία για πρώτη φορά πέρασε στα ημιτελικά Μουντιάλ.
ΤΕΛΙΚΟΙ
11 Σεπτεμβρίου 2022 - Κατοβίτσε - Πολωνία
Μικρός τελικός 19:00: Ηττημένοι ημιτελικών
Τελικός 22:00: Νικητές ημιτελικών
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
10 Σεπτεμβρίου 2022 - Κατοβίτσε - Πολωνία
19:00: Πολωνία - Βραζιλία
22:00: Ιταλία - Σλοβενία
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ
7 Σεπτεμβρίου 2022 - Λιουμπλιάνα - Σλοβενία
Ιταλία - Γαλλία 3-2 (24-26, 25-21, 23-25, 25-22, 15-12) - ρεπορτάζ
Σλοβενία - Ουκρανία 3-1 (18-25, 26-24, 25-19, 25-23) - ρεπορτάζ
8 Σεπτεμβρίου 2022 - Γκλίβιτσε - Πολωνία
Αργεντινή - Βραζιλία 1-3 (16-25, 25-23, 22-25, 21-25) - ρεπορτάζ
Πολωνία - ΗΠΑ 3-2 (25-20, 27-25, 21-25, 22-25, 15-12) - ρεπορτάζ
Α΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 27 Αυγούστου 2022
Ουκρανία - Σερβία 0-3 (26-28, 21-25, 20-25)
Τυνησία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
2η ημέρα - 29 Αυγούστου 2022
Σερβία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (26-24, 25-21, 25-16)
Ουκρανία - Τυνησία 3-0 (25-21, 25-19, 25-15)
3η ημέρα - 31 Αυγούστου 2022
Σερβία - Τυνησία 3-0 (29-27, 25-15, 25-17)
Ουκρανία - Πουέρτο Ρίκο 3-1 (24-26, 25-19, 25-16, 25-19)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Σερβία | 3 | 9 | 9-0 |
2. | Ουκρανία | 3 | 6 | 6-4 |
3. | Τυνησία | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Πουέρτο Ρίκο | 3 | 0 | 1-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 26 Αυγούστου 2022
Βραζιλία - Κούβα 3-2 (31-33, 21-25, 25-16, 25-17, 18-16)
Ιαπωνία - Κατάρ 3-0 (25-20, 25-18, 25-15)
2η ημέρα - 28 Αυγούστου 2022
Βραζιλία - Ιαπωνία 3-0 (25-21, 25-18, 25-16)
Κούβα - Κατάρ 3-1 (25-21, 25-21, 22-25, 25-19)
3η ημέρα - 30 Αυγούστου 2022
Βραζιλία - Κατάρ 3-0 (25-13, 25-23, 26-24)
Ιαπωνία - Κούβα 3-1 (25-18, 21-25, 25-15, 25-19)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 3 | 8 | 9-2 |
2. | Ιαπωνία | 3 | 6 | 6-4 |
3. | Κούβα | 3 | 4 | 6-7 |
4. | Κατάρ | 3 | 0 | 1-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
C΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 26 Αυγούστου 2022
Πολωνία - Βουλγαρία 3-0 (25-12, 25-20, 25-20)
ΗΠΑ - Μεξικό 3-0 (25-18, 25-20, 25-12)
2η ημέρα - 28 Αυγούστου 2022
ΗΠΑ - Βουλγαρία 3-0 (25-20, 25-23, 26-24)
Πολωνία - Μεξικό 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)
3η ημέρα - 30 Αυγούστου 2022
Πολωνία - ΗΠΑ 3-1 (23-25, 25-21, 25-19, 25-21)
Μεξικό - Βουλγαρία 3-2 (20-25, 25-20, 25-23, 23-25, 18-16)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
C΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 3 | 9 | 9-1 |
2. | ΗΠΑ | 3 | 6 | 7-3 |
3. | Μεξικό | 3 | 2 | 3-8 |
4. | Βουλγαρία | 3 | 1 | 2-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
D΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 26 Αυγούστου 2022
Γαλλία - Γερμανία 3-0 (25-22, 28-26, 26-24)
Σλοβενία - Καμερούν 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)
2η ημέρα - 28 Αυγούστου 2022
Γερμανία - Καμερούν 3-0 (30-28, 25-14, 25-19)
Γαλλία - Σλοβενία 3-2 (25-21, 22-25, 23-25, 34-32, 15-07)
3η ημέρα - 30 Αυγούστου 2022
Γαλλία - Καμερούν 3-0 (25-19, 25-19, 25-22)
Σλοβενία - Γερμανία 3-0 (25-16, 25-22, 25-17)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
D΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 3 | 8 | 9-2 |
2. | Σλοβενία | 3 | 7 | 8-3 |
3. | Γερμανία | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Καμερούν | 3 | 0 | 0-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 27 Αυγούστου 2022
Ιταλία - Καναδάς 3-0 (25-13, 25-18, 39-37)
Τουρκία - Κίνα 3-0 (25-15, 25-19, 25-14)
2η ημέρα - 29 Αυγούστου 2022
Καναδάς - Κίνα 3-0 (25-23, 25-21, 25-23)
Ιταλία - Τουρκία 3-0 (25-18, 25-20, 25-22)
3η ημέρα - 31 Αυγούστου 2022
Τουρκία - Καναδάς 3-0 (25-23, 25-23, 25-17)
Ιταλία - Κίνα 3-0 (25-14, 25-10, 25-14)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Ιταλία | 3 | 9 | 9-0 |
2. | Τουρκία | 3 | 6 | 6-3 |
3. | Καναδάς | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Κίνα | 3 | 0 | 0-9 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
F OΜΙΛΟΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1η ημέρα - 27 Αυγούστου 2022
Aργεντινή - Ιράν 2-3 (25-22, 28-30, 18-25, 34-32, 19-21)
Ολλανδία - Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-16)
2η ημέρα - 29 Αυγούστου 2022Αργεντινή - Ολλανδία 2-3 (30-28, 25-20, 21-25, 25-27, 09-15)
Ιράν - Αίγυπτος 3-1 (25-14, 25-19, 22-25, 26-24)
3η ημέρα - 31 Αυγούστου 2022
Αργεντινή - Αίγυπτος 3-0 (27-25, 26-28, 24-26, 25-17, 15-6)
Ιράν - Ολλανδία 1-3 (22-25, 25-21, 20-25, 18-25)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
F΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Ολλανδία | 3 | 8 | 9-3 |
2. | Ιράν | 3 | 5 | 7-6 |
3. | Αργεντινή | 3 | 4 | 7-8 |
4. | Αίγυπτος | 3 | 1 | 3-8 |
*Προκρίνονται οι 2 πρώτες και οι 4 καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΙΤΕΣ ΟΜΙΛΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ 16 | ||||
Θ. | ΧΩΡΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Αργεντινή | 3 | 4 | 7-8 |
2. | Κούβα | 3 | 4 | 6-7 |
3. | Τυνησία | 3 | 3 | 3-6 |
4. | Γερμανία | 3 | 3 | 3-6 |
5. | Καναδάς | 3 | 3 | 3-6 |
6. | Μεξικό | 3 | 2 | 3-8 |
*Προκρίνονται στους "16" οι 4 πρώτες ομάδες | ||||
*Οι ομάδες που έχουν 3 αγώνες δεν έχουν άλλο ματς |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ (1949-2018) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2022 (Κατοβίτσε): | |||||
2018 (Τορίνο): | Πολωνία | Βραζιλία | ΗΠΑ | Σερβία | - |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | Πολωνία | Βραζιλία | Γερμανία | Γαλλία | - |
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ (1949-2018) |
||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 6 | 2 | 3 | 11 |
Βραζιλία | 3 | 3 | 6 | |
Ιταλία | 3 | 1 | 4 | |
Πολωνία | 3 | 1 | 4 | |
Τσεχοσλοβακία | 2 | 4 | 6 | |
ΗΠΑ | 1 | 2 | 3 | |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Κούβα | 2 | 2 | 4 | |
Ρουμανία | 2 | 2 | 4 | |
Βουλγαρία | 1 | 4 | 5 | |
Ρωσία | 1 | |||
Γιουγκοσλαβία | 1 | |||
Ολλανδία | 1 | |||
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Γερμανία | 1 | 1 | ||
Αργεντινή | 1 | 1 | ||
Σερβία | 1 | 1 | ||
Γαλλία | 1 | 1 |