05-04-2019 23:01

«Εξεράγη» ο Α.Ο.Θήρας και με επική ανατροπή προκρίθηκε στον τελικό

Μετά από ένα ματς που θα το θυμόμαστε για χρόνια, ο ΑΟ Θήρας λύγισε με 3-2 σετ τον επίσης ισάξιο Πανναξιακό και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγαλο τελικό του Σαββάτου κόντρα στον Ολυμπιακό (21.15 ΕΡΤSports), κάνοντας επική ανατροπή από 0-2 σετ. Προηγήθηκε η απώλεια 2ου σετ μετά από 10 σετ μπολ!

Το παιχνίδι ήταν ένας ύμνος για το άθλημα που κρίθηκε στο τάι μπρέικ με 14-16 ύστερα από μεγάλη μαχη και με τον Γκαιτς, τον προπονητή της Σαντορίνης να κάνει κίνηση ματ με την είσοδο της Ξανθοπουλου στην θέση της Γκρμπατς και την Εμμανουηλίδου να αντικαθιστά την Καλαντάτζε. Οι δύο αλλαγές έφεραν τα πάνω κάτω, έδωσαν πνοή και ρυθμό στις Σαντορινιές και αξιοποιήθηκαν οι κεντρικές που τελείωσαν όλες τις μπάλες στον πρώτο χρόνο.

Μορφή των νικητριών η Μερτέκη με 28 πόντους και Πίλεπιτς με 29 ενώ από την Ναξο με 17 πόντους η κεντρική Χατζηευστρατιάδου.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Πανναξιακού στο πρωτο σετ. Οι παίκτριες του Νίκου Κωστακόπουλου μπήκαν φουριόζες, πίεσαν στο σερβίς, και με αποτελεσματικό μπλοκ και εκπληκτική επίθεση, αιφνιδίασαν πλήρως τον ΑΟ Θήρας και πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα 20-9, με αιχμές κυρίως τις Ρίντ και Στεντιλ.

Η ομάδα της Σαντορίνης, το μονο που κατάφερε ήταν να αντιδράσει σπασμωδικά με Πίλεπιτς και Μερτέκη αλλα πια ήταν αργά, το σετ ήταν ξεκάθαρα του Πανναξιακού που το κατέκτησε δίκαια με 25-16.Τυχεροί ηταν οι θεατέ του κλειστού Σερρών που ειχαν την τύχη να δουν ένα εκπληκτικό σετ 64 πόντων, μια διαφήμιση του βολεϊ που κατέκτησε ο παθιασμενος Πανναξιακός μετά από επική ανατροπή με 33-31.

Το ιστορικό σετ που σημάδεψε αυτό τον δεύτερο ημιτελικό ξεκίνησε αρχικά με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα πραγματικό ντέρμπι και νε έχουμε διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι τα μέσα του σετ. Ο ΑΟ Θήρας βελτιωμένος σε υποδοχή και μπλοκ , κατάφερε να αξιοποιήσει τα λαθη του Πανναξιακού και την αδυναμία του να τελειώσει μπάλες στην επίθεση κα ιμε την εξαιρετική Πίλεπιτς, «έκτισε» διαφορά+6 πόντων (17-23) και έδειχνε ότι ηταν θέαμ χρόνου η κατάκτηση του σετ και η ισοφάριση.Εκεί μίλησε η ψυχή των παικτριών του Πανναξιακού οι οποίες αρνήθηκαν να χασουν.

Με φοβερο πάθος και πείσμα έκαναν επική ανατροπή καθώς αρχικά με σερί 8-2 ισοφάρισαν σε 25-25 και κυνήγησαν την νίκη κόντρα στην αγχωμένη και αιφνιδιασμένη Σαντορίνη. Χρειάστηκαν να γίνουν έξι ισοπαλίες (!) στο σκορ από τις παίκτριες των δύο ομάδων, μέχρι το Χιτσκοκικό σετ να τελειώσει με 33-31 ύστερα από άστοχη επίθεση της Μερτέκη.

Μονόλογος ηταν το τρίτο σετ για τον σύλλογο της Σαντορίνης. Με την Πίλεπιτς ασταμάτητη αλλά και επιθέσεις πρώτου χρόνου που τελείωσε η Καναδεζα κεντρική Φιλντ, ο ΑΟ Θήρας εκμεταλλεύτηκε την κούραση των περισσότερων βασικών παικτριών του Πανναξιακού και πηρε από την αρχή μεγάλο και σταθερό προβάδισμα που τον οδήγησε στο +9 (10-19). Ο Πανναξιακός αντέδρασε και σε αυτό το σετ και με σερί 8-4 έφερε το σετ στο -5 (18-23), δίνοντας την εντύπωση ότι πάει για επαναληψη της προηγούμενης ανατροπής.

Οι παίκτριες του Γκάιτς αυτή την φορά πιο ψύχραιμες και με καθαρό μυαλό, έβαλαν τέλος στην αντεπίθεση του Πανναξιακού και από κρίσιμους πόντους των Πίλεπιτς, Φιλντ, πήραν το σετ με 19-25 και μείωσαν σε 1-2.Ισοφάριση είχαμε στο τεταρτο σετ από την ομάδα της Σαντορινης. Οσο ειχε δυναμεις ο Πανναξιακός κοντράρισε μέχρι τους 11 πόντους και ειχαμε ντέρμπι.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γκάιτς καλύτερη στο σερβίς και με την Μερτέκη να σκοράρει συνέχεια ξέφυγε με +6 (17-23) και κατάφερε να πάρει δίκαια το σετ με 18-25 να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ

.*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων κα ιτου ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 70 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράιαν 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 16 (11/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55%υπ.), Στεντίλ 9 (6/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Τσομπανίδου 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 17 (10/17 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 57% υπ.), Λιάγκη 9 (9/19 επ.), Λάβδα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Γκρμπατς 2 (2/2 επ.), Καλανταρίδου 8 (7/28 επ., 1 άσσος, 67% υπ.), Καλαντάτζε 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 28 (25/57 επ., 3 άσσοι, 48% υπ.), Πίλεπιτς 29 (26/67 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλντ 12 (4/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 42% υπ.), Εμμανουηλίδου 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Ξανθοπούλου 4 (0/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παναγιωτίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ). Το πρόγραμμα του final-4: Παρασκευή 5 Απριλίου Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21) Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΟ Θήρας 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16) Σάββατο 6 Απριλίου 21.15: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΟ Θήρας